Konserwacja orbitreka

0
1585
orbitrek naprawa

Jak konserwować Orbitrek?

Każdy sprzęt, który używamy do ćwiczeń powinien być solidny, trwały i bezpieczny. O to dbają projektanci i producenci, którzy starają się tworzyć niezawodne maszyny treningowe. Jednak należy pamiętać, że producent nie ma wpływu na to, jak będzie wyglądał jego sprzęt po setkach godzin intensywnego treningu. To my, jako posiadacze i trenujący na danym sprzęcie powinniśmy zadbać o sprawność urządzenia, odpowiednio je konserwując i sprawdzając. Orbitreki nie są w tym przypadku żadnym wyjątkiem – aby móc cieszyć się sprawnym urządzeniem, które posłuży nam bezproblemowo i przy okazji nie stworzy żadnego zagrożenia podczas treningu – należy zadbać o konserwację orbitreka.

Jak konserwować Orbitrek? Zebraliśmy dla Was najważniejsze porady i zasady, którymi powinien kierować się każdy posiadacz tego typu urządzenia.

Sprawdzenie urządzenia przed treningiem – przed rozpoczęciem treningu na Orbitreku należy sprawdzić, czy urządzenie stoi na stabilnym podłożu i jest proste. Jeżeli nie, należy przestawić urządzenie lub je wypoziomować. Przechył może skutkować nadmiernym zużyciem osprzętu orbitreka i co gorsza – stwarza niebezpieczeństwo utraty równowagi i upadku osoby trenującej.
Dokręcanie śrub i pokręteł – Orbitrek składa się z wielu śrub nośnych oraz pokręteł. Co pewien czas należy sprawdzić, czy śruby nie są poluzowane. Ćwicząc na Orbitreku wykonujemy energiczne ruchy, które mogą spowodować poluzowanie się elementów nośnych. Jeżeli wyczujemy jakikolwiek luz na urządzeniu, należy go skorygować poprzez dokręcenie odpowiednich śrub. Zwykle konserwacji i serwisowi podlegają śruby utrzymujące uchwyty na ramiona a także śruby przy kole zamachowym. Tutaj rada – nie dokręcajmy tych śrub zbyt mocno, gdyż może to skutkować nadmiernym przeciążeniem i spowoduje szybsze zużycie się łożysk.
Baterie i kable komputera – większość orbitreków wyposażona jest w komputer, który podaje istotne dane podczas treningu. Jeżeli komputer przygasa lub cyfry i zapisy nie są na nim dostatecznie widoczne, należy sprawdzić baterie zasilające. Gdy natomiast komputer nie działa, warto sprawdzić kable i połączenia przewodów, które lubią się luzować.
Opór orbitreka – bardzo często trenujący zapominają o innym, ważnym elemencie, czyli lince oporu. Jeżeli posiadamy Orbitrek z ustawieniem oporu za pomocą pokrętła i linki, sprawdźmy, czy linka jest dobrze ustawiona i czy nie została wyrobiona. Jeżeli natomiast Orbitrek pozwala na ustawianie oporu elektronicznie, analizie należy poddać przewód odpowiadający za łączność z elementami generującymi opór.

Podane czynności można wykonać samodzielnie w domu, przy użyciu typowych narzędzi (a w wielu przypadkach obejdzie się nawet bez narzędzi). Czynności serwisowe zaleca się powtarzać wprost proporcjonalnie do intensywności użytkowania urządzenia. Oznacza to, że jeżeli ćwiczymy długo i intensywnie, wówczas serwis należy przeprowadzić częściej. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo treningu i wydłużymy żywotność orbitreka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj