Co daje psychoterapia i po co na nią iść?

0
1207
psychoterapia co daje

Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze do końca sprawy z tego, czym tak naprawdę jest psychoterapia. A to, co nieznane nadal budzi wiele wątpliwości i obaw. To najzupełniej normalne. Ludzie często się zastanawiają czym w istocie jest psychoterapia i kiedy tak naprawdę warto się na nią udać. Jeśli też szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!

Czym jest psychoterapia?

Wiele osób uważa, że psychoterapia to po prostu rozmowa. Popkultura wpoiła wielu ludziom przekonanie, że psychoterapia polega na tym, że pacjent leży na kozetce i opowiada o swoim dzieciństwie terapeucie, który wszystko notuje w notesiku. To jest pewien obraz, ale nie jest do końca pełny. Dużo zależy bowiem od nurtu psychoterapeutycznego, który determinuje różne podejścia.

Psychoterapia to coś więcej niż po prostu rozmowa. To dotarcie do często nieuświadomionych problemów i emocji, które powodują określone zachowanie i są przyczyną wielu problemów w życiu codziennym.

Psychoterapeuta nie tylko Cię wysłucha. On pozwoli Ci też zrozumieć istotę Twojego zachowania. Jest w stanie wskazać Ci mechanizmy, których nie zauważasz i wyjaśnić skąd biorą się określone zachowania. Pamiętaj jednak, że psychoterapeuta nie wykona całej pracy za Ciebie. Podczas terapii masz okazję się zmienić i poprawić jakość swojego życia. Musisz jednak tego chcieć i ciężko nad tym pracować. Psychoterapeuta to osoba, która będzie Ci w tej drodze towarzyszyć, da Ci odpowiednie narzędzia i będzie służyć wsparciem i fachową wiedzą, jednak nie przejdzie tej drogi za Ciebie.

Kiedy warto iść na psychoterapię?

Tak naprawdę na psychoterapię warto iść zawsze wtedy, gdy czujesz, że tego właśnie potrzebujesz. Psychoterapia jest w stanie pomóc Ci z wieloma problemami, ale też po prostu pomóc Ci się rozwinąć, wykorzystać swój potencjał w pełnym zakresie czy po prostu pozwolić Ci lepiej zrozumieć samego siebie i przewartościować swoje życie.

Psychoterapia jest też stosowana w przypadku osób z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami. W przypadku zaburzeń depresyjnych czy samej depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości, problemów z emocjami czy autoagresją – terapia potrafi przynieść bardzo dobre skutki. Psychoterapia jest też stosowana w leczeniu uzależnień różnego rodzaju, pomaga zmierzyć się z traumatyczną przeszłością, uporać z zespołem stresu pourazowego czy też pomóc walczyć ze stresem w życiu codziennym.

Terapia tego typu ma na celu poprawę jakości życia człowieka i lepszą pomóc w zrozumieniu kim tak naprawdę jest i co nim kieruje. Terapia jest bardzo przydatna też wtedy, kiedy Twoje życie się zmieniło, masz problemy, które Cię przerastają i chcesz uporządkować swoje życie. Jeśli szukasz dobrego psychoterapeuty, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/. Pamiętaj, że dobry psychoterapeuta to taki, przy którym czujesz się bezpiecznie i z którym będziesz w stanie nawiązać tak potrzebną więź terapeutyczną.

Jakie korzyści płyną z psychoterapii?

Trudno tak naprawdę jednoznacznie określić jakie korzyści przynosi psychoterapia. W ogromnym skrócie można powiedzieć, że psychoterapia pozwala poprawić komfort życia. Jak to robi? To już zależy od danej osoby i problemu, z którym się na psychoterapię zgłosiła.

Bowiem każda psychoterapia zakłada, że pacjent wraz z psychoterapeutą budują swoisty kontrakt psychoterapeutyczny. Tam określony jest nie tylko przewidywany czas trwania terapii, ale też cele, do których podczas terapii będzie dążył pacjent przy wsparciu psychoterapeuty. Te cele mogą być naprawdę różne, ale wszystkie mają na celu jedno – poprawę jakości życia danej osoby. Jakie są przykładowe cele? Co w praktyce może dać psychoterapia? Nie sposób tu wymienić tak naprawdę wszystkiego, jednak na tę listę z całą pewnością można wciągnąć:

  • Naukę nawiązywania i utrzymywania zdrowych kontaktów międzyludzkich
  • Walkę z niską samooceną
  • Walkę z depresją
  • Zmniejszenie poziomu lęku
  • Umiejętność lepszego wyrażania siebie i swoich potrzeb
  • Naukę asertywności
  • Naukę radzenia sobie z emocjami w sposób zdrowy
  • Naukę sposobów na radzenie sobie ze stresem
  • Walkę z uzależnieniami
  • Lepsze zrozumienie samego siebie
  • Uporanie się ze zmianami w życiu
  • Rozwinięcie swojego wewnętrznego potencjału
  • Terapię zaburzeń osobowości

A to tylko początek bardzo długiej listy korzyści, które niesie za sobą psychoterapia. Dlatego jeśli czujesz, że właśnie psychoterapii potrzebujesz nie pozwól, by ograniczał Cię Twój strach. Dobry terapeuta to taki, który rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci czuć się bezpiecznie w gabinecie. Bo tylko w takiej atmosferze – zaufania i bezpieczeństwa – można naprawdę pracować nad sobą i swoimi problemami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj