Czym jest alkoholizm? Objawy choroby alkoholowej, kto może być zagrożony?

0
308
człowiek uzaeżniony od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą, która wpływa na zdrowie i życie osoby uzależnionej. Ta choroba ma także wpływ na ludzi wokół. Istnieje wiele sposobów walki z uzależnieniem od alkoholu, nawet jeśli osoba pijąca nie widzi takiego problemu. Jakie są dostępne rodzaje wsparcia i jak objawia się alkoholizm?

Alkoholizm — objawy uzależnienia

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów opisano zespół uzależnienia od alkoholu. Gdy osoba mająca problem z alkoholem jest szczera i prawdomówna w kwestii objawów, może postawić wstępną diagnozę. Aby rozpoznać chorobę, należy pozytywnie zareagować na trzy z sześciu objawów wymienionych w broszurze. Objawy te powinny występować przez co najmniej miesiąc lub w kilku okresach krótszych niż miesiąc w ciągu ostatniego roku.

Objawy choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa to przede wszystkim:

  • silne pragnienie picia tzw. głód alkoholowy,
  • upośledzona zdolność do kontrolowania spożywania alkoholu (osoba uzależniona ma trudności z zaprzestaniem picia, niezdolność do ograniczenia ilości spożywanego alkoholu),
  • używanie alkoholu w celu złagodzenia objawów związanych z abstynencją (drżenie ciała, nadciśnienie lub nudności, wymioty lub biegunka),
  • tolerancja na alkohol jest zmieniona (zwykle zwiększona) – w celu uzyskania pożądanych efektów osoba pijąca zwiększa dawki napojów alkoholowych,
  • życie skoncentrowane wokół picia, kosztem innych zainteresowań i obowiązków.

Alkohol w ogromnym stopniu wpływa na życie i zdrowie człowieka. Choroby związane z alkoholem obejmują: utratę kontroli, nieprawidłowe bicie serca, zaburzenia popędu seksualnego oraz zaburzenia psychiczne i fizyczne. Inne objawy to zaburzenia sensoryczne, takie jak drżenie mięśni, nadmierne pocenie się, zaburzenia snu, stłuszczenie wątroby, suchość błon śluzowych. Dowiedz się więcej o chorobie alkoholowej, odwiedzając strony internetowe ośrodków leczenia uzależnień.

Kto jest najbardziej narażony na choroby związane z alkoholem?

Uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pozycji społecznej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są podatni na uzależnienie. Psychologowie twierdzą, że pewne czynniki mogą sprawić, że ktoś będzie bardziej podatny na alkoholizm. Jednym z nich są rodzice alkoholicy. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Nie wszystkie osoby, których rodzice wykazywali objawy alkoholizmu, mogą popaść w uzależnienie.

Opcje leczenia alkoholizmu

Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienia. Alkoholizm może czasami wymagać ostrzejszych środków, aby powstrzymać jego pogłębianie się. Leczenie podejmowane dobrowolnie będzie bardziej skuteczne. Istnieją metody pomagające w leczeniu uzależnienia nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Prywatne leczenie alkoholizmu to forma pomocy, która jest łatwo dostępna. W takim przypadku leczenie jest dostosowane i zindywidualizowane. Każdy prywatny ośrodek oferuje szeroki zakres terapii, w tym leczenie uzależnień.

Stres lub inne problemy mogą prowadzić do problemów z alkoholem. Mimo to warto poszukać dostępnej pomocy, aby przywrócić swoje życie na właściwe tory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj