Ile jest ważne skierowanie na badania krwi?

0
4435

Ile jest ważne skierowanie na badania krwi w ramach NFZ? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie pacjenci, którzy otrzymali skierowanie, ale nie mogą wykonać badania natychmiast. Warto wiedzieć, jak postępować i kiedy zarejestrować skierowanie, aby jego termin nie minął. Analiza medyczna krwi pacjenta jest w stanie w znacznym stopniu ułatwić ocenę stanu zdrowia oraz pracy najważniejszych narządów.

Lekarze POZ, bardzo często nazywani lekarzami rodzinnymi, po wstępnej wizycie kierują pacjenta do specjalisty lub stwierdzają konieczność przeprowadzenia dalszych badań. Do najczęstszych z nich zalicza się badanie krwi.

Co diagnozuje badanie krwi?

Badania krwi są w stanie pomóc w zdiagnozowaniu wielu problemów zdrowotnych. Najczęściej lekarze kierują na nie w celach takich jak:

  • diagnostyka osteoporozy,
  • diagnostyka infekcji,
  • badania podstawowe,
  • diagnostyka anemii,
  • próby wątrobowe,
  • pomiar glukozy,
  • badania genetyczne,
  • diagnostyka chorób tarczycy,
  • badania serologiczne.

Pobranie krwi i poddanie jej badaniom umożliwia także wczesne wykrycie wielu chorób, zmierzenie poziomu płytek krwi oraz jej krzepnięcia a także diagnozuje problemy takie jak zaburzenia miesiączkowania. Na stronie badaniakrwi.pl można znaleźć wiele ciekawych artykułów, opisujących różne rodzaje badań, które warto wykonać, aby cieszyć się pełnym zdrowiem.

Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi?

Podstawowe badania krwi są najważniejszym elementem ogólnie pojętej diagnostyki, która ma za zadanie potwierdzić wstępną diagnozę czy ustalić przyczyny choroby. Skierowanie może zostać wystawione przez lekarza POZ w ramach NFZ. Pacjent może się także udać na badanie prywatne, jeśli zostało one zlecone przez lekarza, który musi określić jego rodzaj i charakter. Różne rodzaje badań krwi umożliwiają uzyskanie wyników, które pozwolą lekarzowi sklasyfikować dane schorzenie lub je wykluczyć a także dobrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Lekarze podkreślają, że systematyczne badanie krwi jest bardzo ważne. Co istotne, przepisy prawa nie podają dokładnego terminu ważności skierowania na badanie. Warto jednak pamiętać o tym, że każde skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki do przeprowadzenia badań.

NFZ wskazuje bezterminowość skierowań, jednak praktyka medyczna potwierdza, że termin wynosi maksymalnie 30 dni od czasu wystawienia skierowania na badanie krwi. Wszelkie badania tego rodzaju powinny być wykonywane jak najszybciej, aby możliwe było zdiagnozowanie aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Czy warto wykonywać morfologię?

Każdy pacjent powinien wykonać badania krwi przynajmniej raz w roku w ramach profilaktyki, nawet wówczas, kiedy nie niepokoją go żadne budzące niepokój objawy. Warto udać się na morfologię nawet, jeżeli na badania nie skierował nas lekarz rodzinny. Kontrolowanie wyników jest bardzo ważne, bowiem pozwala utrzymać dobre zdrowie a przy tym bardzo często przyczynia się do wczesnego wykrycia różnego rodzaju schorzeń, które im szybciej leczone, tym szybciej znikną.

Pobieranie krwi – jak się przygotować?

Do badań krwi powinniśmy przyjść, kiedy upłynie minimum 12 godzin od ostatniego posiłku. Bycie „na czczo” pozwala na uzyskanie najbardziej wiarygodnych wyników, w związku z czym najlepiej wybrać się na badanie w godzinach porannych. Warto jednak pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które umożliwi bezproblemowe wkłucie igły oraz spływ krwi. Dobrze jest wypić szklankę jeszcze w punkcie pobrań, kilka minut przed podejściem do badań krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj