Jak dbać o dłonie z AZS?

0
2750
chora dłoń

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to dolegliwość bardzo męcząca i często nawracająca. Nie da się jej wyleczyć, możliwe jest tylko zapobieganie jej nawrotom. Jak dbać o dłonie z AZS i czego unikać?

Atopowe zapalenie skóry to problem szczególnie dotkliwy, jeśli w pracy czy w domu masz kontakt z substancjami drażniącymi. To między innymi detergenty, szeroko rozumiana chemia czy niektóre substancje stosowane w zakładach fryzjerskich lub kosmetycznych. W przypadku tych dolegliwości prewencja jest bardzo mocno wskazana – atopowe zapalenie skóry w codziennym życiu może być niezwykle uciążliwe. Jak dbać o dłonie z AZS? Podpowiadamy!

Jak dbać o dłonie z AZS – pielęgnacja skóry

Egzema to schorzenie, które w pierwszej kolejności wymaga stałej i regularnej dbałości o kondycję skóry. Wbrew pozorom nie wymaga to od ciebie wielu wyrzeczeń i przygotowań. W pierwszej kolejności powinieneś skupić się na:

  • odpowiednim zabezpieczaniu dłoni (ważne jest noszenie rękawiczek ochronnych czy zimowych, jeśli przebywasz na zewnątrz);
  • stosowaniu nawilżającego kremu do dłoni;
  • wyeliminowaniu z diety produktów zawierających konserwanty, cukry (wskazane jest również ograniczenie ostrych i smażonych potraw);

Zdecydowanie najważniejsze pozostają właśnie kremy – nakładaj je na dłonie nawet dwa razy dziennie. Dobrze robić to bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, które mogą wysuszać skórę, jeśli będą zbyt długie.

Jeśli nie wiesz, jak dbać o dłonie z AZS, w pierwszej kolejności zadbaj właśnie o odpowiednie kosmetyki. Nawet kilka dni bez nawilżania może sprawić, że problemy atopowego zapalenia skóry powrócą naprawdę szybko!

Leczenie dłoni z egzemą

Egzema na dłoniach jest leczona miejscowo. Objawy egzemy nie są charakterystyczne i jeśli wcześniej nie zdiagnozowano u ciebie atopowego zapalenia skóry, problem może być oznaką na przykład świerzbu, grzybicy czy alergii.

W pierwszej kolejności przepisywane są leki o działaniu immunomodulującym, czyli przeciwzapalne, a także glikokortykosteroidy, pozwalające na przeciwdziałanie świądowi i stanom zapalnym. Jeśli masz problemy z AZS na dłoniach, skontaktuj się z lekarzem i nie podejmuj samodzielnego leczenia! 

Jeżeli dotychczas przyjmowane leki nie działają lub pomagają w niewielkim stopniu, zaleca się cyklosporyny, które zmniejszają intensywność reakcji układu immunologicznego.

Domowe sposoby leczenia dłoni z AZS

Tak zwane babcine sposoby z całą pewnością nie mogą być zamiennikiem leczenia dermatologicznego. Jednak na pewno nie zaszkodzą, a nawet mogą przynieść chwilową ulgę. Jak dbać o dłonie z AZS w domu?

Smaruj skórę maścią nagietkową lub żywokostową – składniki w nich zawarte pozwolą na szybszą regenerację tkanek i gojenie ran. Część chorych poleca także napary z roślin, takich jak korzeń kozłka, kłącze tataraku, liść brzozy i kilku innych, jednak skuteczność tego rozwiązania bywa dyskusyjna.

Jak dbać o dłonie z AZS? Przede wszystkim nie lecz się samodzielnie lub na bazie rad znalezionych w internecie – objawy, które zaobserwowałeś, wcale nie muszą być atopowym zapaleniem skóry. To lekarz sprawdzi, jaka jest przyczyna problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Badania pozwolą ci ustalić, co może być przyczyną egzemy (alergeny mogą być zarówno nietypowe, jak i bardzo pospolite – egzema może być odpowiedzią na kontakt nawet z krowim mlekiem!). Nie zapominaj też o bardzo istotnym regularnym stosowaniu kremów nawilżających na dłonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj