Kitesurfing: co wybrać – kurs czy obóz kitesurfingowy?

0
390
kitesurfing nad morzem

Oczywistym jest by nauczyć się pływać na kite trzeba zgłosić się do dobrej szkoły kitesurfingu. Ich oferta jest zwykle dość szeroka – niektóre osoby mogą mieć problem z decyzją czy lepiej zapisać się na kurs kite czy może na obóz.

Postaram się laikowi wytłumaczyć jaka jest w nich różnica.:

Kursy kite

Kurs kite może być rozliczany na dwa sposoby. Opłaty mogą być pobierane tylko za efekt – czyli wtedy gdy uczeń zdobędzie określone umiejętności lub szkoła rozlicza się z uczniem godzinowo – za czas spędzony z instruktorem.

Z punktu widzenia ucznia optymalnym jest rozliczanie się z uzyskanego efektu. Niestety nie wszystkie szkoły kite dają taką możliwość. Taką opcję spotkać można głównie w większych, dobrze prosperujących szkołach. Jednak przy wyborze rozliczeń za efekt także warto być ostrożnym i dowiedzieć się jak to dokładnie wygląda. Czy jest jakaś minimalna ilość godzin, które szkoła nam gwarantuje, żeby nie okazało się że szkoła stara się nas w 5h wepchnąć na deskę pomijając szereg istotnych informacji.

Charakterystyczną cechą wszystkich kursów jest to, że w większości szkół możesz je wykorzystać w dowolnym momencie w trakcie trwania sezonu. Umawiasz się na 2h w każdy weekend w sezonie lub uczysz się we wszystkie dni wiatrowe jakie tylko nadejdą. Czas w jakim skończysz szkolenie jest tutaj zależny od Ciebie i od warunków wiatrowych. Taka dowolność oczywiście kosztuje i cena godziny lekcyjnej jest na pewno większa niż w przypadku innych opcji szkoleniowych.

To rozwiązanie jest najodpowiedniejsze dla ludzi chcących poznać czym jest kitesurfing weekendowo lub dla ludzi znajdujących się na campingu nieopodal szkoły kitesurfingu niezależnie i przez okres dłuższy niż tydzień.

Obozy kite

Sama nazwa wskazuje, że jest to wypoczynek zorganizowany. Niestety lub na szczęście tak nie jest. Ponownie wprowadzę tutaj podział. Obozy kite możemy podzielić na obozy młodzieżowe (wtedy są one wypoczynkiem zorganizowanym). Wydaję mi się, że obozy kitesurfingowe młodzieżowe są na tyle jasnym produktem że nie należy go tłumaczyć. Obozy dla studentów lub osób pełnoletnich z kolei są pakietem zajęć szkoleniowych na określony czas. I tutaj przykładowo 24godzinny i7dniowy obóz kitesurfingowy zawiera pakiet 24godzin zajęć przez 7 dni w tygodniu po 4godziny dziennie.

Jest to optymalne rozwiązanie dla osoby chcącej spędzić tydzień swojego wolnego czasu na nauce kitesurfingu. Cena godziny nauki jest o wiele bardziej korzystna niż cena godziny na kursie. Dodatkowo 4 godziny dziennie to optymalna ilość czasu by nauczyć się jak najwięcej. Gdy w czasie przewidzianym na zajęcia nie będzie wiało szkoły oferują atrakcyjne zastępcze zajęcia więc nie ma obaw, że uczniowie będą się nudzić.

Wybór pozostanie kwestią indywidualną, lecz mam nadzieję że ten artykuł pomoże Ci go dokonać prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj