Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – od czego zależy cena?

0
386
prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Nałogi potrafią gruntownie zniszczyć życie uzależnionej osoby, a wydostanie się z uzależnienia zwykle wymaga specjalistycznego wsparcia. Pomoc osobie uzależnionej jest jednak możliwa, trzeba jedynie wiedzieć, gdzie jej szukać i przekonać tkwiącą w szponach nałogu osobę, by skorzystała z profesjonalnego wsparcia.

Dla przykładu w państwowych ośrodkach tak naprawdę można liczyć na specjalistyczną pomoc wyłącznie w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że jeśli chodzi o takie ośrodki leczenia alkoholizmu cennik rzeczywiście jest korzystny (bo leczenie jest tam darmowe), ale na terapię trzeba czekać przez całe miesiące, a nawet lata, a to nie ma już nic wspólnego z realną pomocą.

Oczywistą alternatywą jest prywatna terapia uzależnień w jednej z licznych placówek tego typu na terenie kraju, ale ogromną przeszkodą w niejednym przypadku stają się określone przez prywatne ośrodki odwykowe ceny, które zazwyczaj diametralnie odbiegają od kosztów leczenia w jednostce państwowej. Z czego to wynika i na co zwrócić uwagę, wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień cennik jest zależny od wielu czynników

Zacznijmy od kwestii z pozoru oczywistej: nigdy nie należy kierować się jedynie kryterium cenowym, ponieważ na szali leży coś wręcz bezcennego – zdrowie i życie bliskiej nam osoby. To zaś oznacza, że powinniśmy szukać najlepszej dostępnej pomocy w renomowanym ośrodku. Kwestie finansowe są oczywiście ważne, dlatego warto pamiętać, że praktycznie wszystkie prywatne ośrodki leczenia uzależnień cennik ustalają indywidualnie. To oznacza, że koszty pobytu pacjenta nawet w ośrodkach położonych w tym samym województwie mogą się od siebie drastycznie różnić. To nie jedyny powód różnic w cenach terapii uzależnień pomiędzy poszczególnymi ośrodkami.

zdrowie bez uzależnień

Prywatny ośrodek odwykowy cennik a lokalizacja, warunki i długość pobytu

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lokalizacja ośrodka terapii uzależnień nie jest bardzo ważna, ale jest dokładnie na odwrót: ma ona kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Wynika to z faktu, że uzależnioną osobę najlepiej jest odciąć od potencjalnych zagrożeń w postaci najbliższego otoczenia oraz zewnętrznego świata, dzięki czemu w pełni skupi się na terapii. To szczególnie ważne zwłaszcza w początkowej fazie leczenia.

Drugim istotnym czynnikiem, który ma wpływ nie tylko na skuteczność terapii uzależnień, ale także na jej cenę, jest długość pobytu pacjenta w danym ośrodku. Tu zależność jest zupełnie oczywista: im dłużej trwa terapia, tym większe będą jej koszty. Co jednak bardzo ważne, sam okres leczenia nie w każdym przypadku jest taki sam i nigdy nie powinien być ustalany arbitralnie przez pacjenta, jego rodzinę czy bliskich – tę kwestię należy pozostawić specjalistom. Wynika to z faktu, że poszczególne uzależnienia wymagają odrębnego podejścia, a każda uzależniona osoba trafiająca na terapię jest na innym etapie uwikłania w nałóg.

Trzecią kwestią wpływającą na koszty pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień jest zatrudniony w danej placówce personel stały oraz pomocniczy. Niestety, jest ona często traktowana po macoszemu na etapie podejmowania decyzji, co jest poważnym błędem, bo to właśnie od tych specjalistów w największej mierze zależy skuteczność i sukces podjętej terapii. W tym kontekście warto podkreślić, że ustalany przez każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień cennik odzwierciedla także nieporównanie większą niż w ośrodkach państwowych dostępność lekarzy, terapeutów, opiekunów i innych specjalistów dla pacjentów przebywających w prywatnej placówce odwykowej.

Prywatny ośrodek uzależnień cennik za usługi standardowe

Ustalane przez prywatne ośrodki odwykowe ceny różnią się między poszczególnymi placówkami przede wszystkim dlatego, że każdy oferuje w standardzie nieco inne wyposażenie i zapewnia odmienny zakres podstawowych usług. Warto zawsze zweryfikować tę kwestię, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych zaskoczeń. Dla przykładu Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień WANT oddaje do dyspozycji pacjentów w bazowym pakiecie pokoje 1- lub 2-osobowe z własną łazienką, telewizorem i dostępem do Internetu, oferta obejmuje również pełne wyżywienie, dostęp do potrzebnych urządzeń AGD (m.in. lodówka, pralka, kuchenka mikrofalowa czy żelazko) i dostęp do różnorodnego sprzętu sportowego, siłowni i sali gimnastycznej.

Ośrodek leczenia uzależnień cennik usług dodatkowych

Podobnie jak w przypadku usług podstawowych, poszczególne prywatne ośrodki leczenia uzależnień cennik na świadczenia ponadstandardowe mają zróżnicowany. Zakres oferowanych usług dodatkowych zależy w największej mierze od infrastruktury, personelu oraz wyposażenia danej placówki, czasem również od lokalizacji. Na przykład ośrodki położone z dala od miast czy nawet większych miejscowości bardzo często za dodatkową opłatą organizują dowóz pacjenta z domu na teren placówki. Przed podjęciem finalnej decyzji koniecznie trzeba się też zorientować, za jakie zajęcia bądź udogodnienia wymagana jest dodatkowa opłata, ponieważ każdy prywatny ośrodek odwykowy zapewnia inny zakres zajęć opcjonalnych.

Podsumowanie

W kontekście powyższego ewidentne jest, że nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje pobyt w prywatnym ośrodku odwykowym, ponieważ w każdym przypadku jest to kwestia całkowicie indywidualna. Najważniejsze i niezmienne pozostaje natomiast coś innego: leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku to bardzo często jedyny sposób na to, by danej osobie realnie pomóc wygrać walkę z nałogiem, trzeba jednak dokonać optymalnego wyboru. Zdrowia i życia nie da się przeliczyć na żadne kwoty, dlatego nie warto oszczędzać na ośrodku leczenia uzależnień i zdecydować się na taki, w którym osoba uzależniona otrzyma jak najlepszą pomoc i wsparcie.

W przygotowaniu tekstu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski, pomysłodawca i współzałożyciel Ośrodka Leczenia Uzależnień „WANT”, oferującego osobom uzależnionym profesjonalną pomoc i pełną anonimowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj