Jak uchronić się przed niechcianą ciążą?

0
1401
zdrowa i niechciana ciąża uwaga

Przez wiele lat kobiety nie miały prawa głosu w kwestii tego, czy chcą faktycznie mieć dziecko – był to wręcz ich obowiązek wynikający z bycia w małżeństwie. Teraz to się zmieniło i możemy decydować o tym, kiedy chcemy zajść w ciążę i czy w ogóle chcemy kiedykolwiek mieć dzieci.

Dostępna jest dla nas antykoncepcja hormonalna, naturalne metody zabezpieczania się przed ciążą, tabletka “dzień po”. Każda z pań powinna mieć świadomość tego, z czego może skorzystać – nawet w momencie, gdy wcale nie potrzebujemy takich rozwiązań. Dobrze jest znać swoje opcje.

Jednocześnie też lekarze nie chcą, aby kobiety przypadkowo nadużywały tego typu środków lub zrobiły sobie krzywdę poprzez zażywanie źle dobranych hormonów. To właśnie dlatego zarówno uzyskanie antykoncepcji hormonalnej, jak i tabletki “dzień po” – wymaga od nas wizyty u lekarza. Konieczne będzie tam udzielenie informacji na temat naszego stanu zdrowia i historii chorób w rodzinie. Nie możemy zapominać o tym, że mowa tutaj o hormonach – a one zawsze mają jakiś wpływ na organizm kobiety.

Prezerwatywy i antykoncepcja hormonalna

Chociaż z prezerwatywy będzie korzystał w trakcie stosunku mężczyzna – my mamy prawo oczekiwać od niego, że faktycznie to zrobi. Jest to istotne nie tylko dlatego, że w taki sposób zmniejszymy ryzyko zajścia w ciążę – prezerwatywa chroni nas także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja hormonalna może występować w formie plastrów, tabletek, wkładki lub implantu – wybór konkretnej metody musimy skonsultować z naszym ginekologiem.

Jeżeli będziemy odpowiednio zażywać tabletki antykoncepcyjne to szanse na zajście w ciążę będą bardzo niewielkie – tak samo w przypadku pozostałych metod. W przypadku tabletek i plastrów najłatwiej możemy popełnić błąd, bo wystarczy tutaj zapomnieć o kolejnej tabletce lub o przyklejeniu nowego plastra. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mamy tendencje do zapominania.

Tabletka “dzień po”

Tabletka “dzień po” nie jest powszechnie stosowaną metodą antykoncepcji – ale możemy z niej skorzystać właśnie w takich sytuacjach, gdy zdarzy nam się pominąć tabletkę lub zapomnieć o prezerwatywie. Na rynku obecnie dostępne są dwie tabletki – Escapelle i EllaOne. Zapewniają nam one od 72 do 120 godzin na to, aby uzyskać receptę i z nich skorzystać – jeśli minęło więcej czasu od stosunku to metoda ta się już nie sprawdzi.

Nie ma obecnie możliwości, aby tabletka “dzień po” została nam wydana bez recepty – dobrą informacją jest jednak to, że jest nam w stanie ją wypisać każdy specjalista. Nie musimy więc koniecznie korzystać z usług ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj