Papierosy są przyczyną zgonów 1/3 obywateli USA

0
834

WebMD donosi o nowych badaniach (artykuł został umieszczony w poczytnym piśmie Annals of Epidemiology), w których wykazano, że papierosy zabijając przeszło 1/3 amerykańskich obywateli rocznie powodując nieuleczalne nowotwory. Trzeba przy tym dodatkowo przyznać, że liczba palaczy w USA gwałtownie spada, ale statystyki wciąż pozostają okrutne. Oczywiście, dane te bezpośrednio dotyczą obywateli amerykańskich, kraju nam odległego na mapie, ale nie tak odległego biorąc pod uwagę jedynie procent palących obywateli. W Polsce, chociaż obecnie niezwykle popularne stały się tzw. „papierosy elektroniczne”,papierosy są jednymi z używek, po które sięgamy najczęściej.

Wyniki badań

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w roku 2010, a więc już prawie 5 lat temu. W statystykach nie uwzględniono między innymi palaczy biernych. Aktualizacja statystyk dotyczących zgonów z powodu nowotworów powstałych poprzez palenie papierosów była niezwykle potrzebna. Autorzy wskazują, że ostatnie badania tego typu zostały przeprowadzone około 30 lat temu. Wtedy wykazały one, że około 30% śmierci z powodu nowotworów spowodowane są właśnie sięganiem po papierosy.

Papierosy w Polsce

W Polsce pali około 1/3 obywateli po 18 roku życia.

  • 42% mężczyzn przyznaje się do palenia nałogowego
  • wśród kobiet do palenia nałogowego przyznaje się 21% z nich
  • papierosy powodują śmierć co drugiego mężczyzny w wieku od 35 do 70 lat – w tej kwestii zajmujemy czołowe miejsce w stawce europejskiej
  • według obliczeń palacze nałogowi żyją średnio o 5-10 lat krócej niż osoby, które nie palą papierosów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj