Srebro koloidalne na zatoki. Płukanie i zakraplanie zatok

1
5614
srebro koloidalne buteleczka sklep

Niedomagania zatok w stadium ostrym są bardzo uciążliwe, ale można dość łatwo sobie z nimi poradzić. Kiedy przechodzą w formę przewlekłą, powszechnie stosowane metody przywrócenia zdrowia bywają mało skuteczne. Alternatywą lub uzupełnieniem leczenia może być srebro koloidalne do płukania zatok lub ich zakrapiania. Obecnie już wiemy, z czego wynika skuteczność tego środka.

Wspomniana efektywność srebra to rezultat wielokierunkowego działania jonów lub nanocząstek czystego metalu na bakterie, grzyby i wirusy. Zjonizowanie srebra powoduje, że staje się ono elektrycznie aktywne i dzięki temu może działać na komórki – również obdarzone ładunkiem elektrycznym. Z kolei nanocząsteczki – z uwagi na swój bardzo mały wymiar – charakteryzują się unikalnymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi i są źródłem jonów srebra. Srebro koloidalne jest roztworem takich właśnie aktywnych cząstek czystego metalu, zawieszonych najczęściej w wodzie.

Jak działa srebro koloidalne?

Wprawdzie nie znamy na razie wszystkich mechanizmów, dzięki którym srebro koloidalne okazuje się dużym sprzymierzeńcem w walce z patogennymi drobnoustrojami, niemniej, badania naukowe potwierdzają przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze właściwości tej postaci metalu.

Odkryto, że u baterii i grzybów srebro koloidalne:

  • uszkadza DNA tych organizmów – co zaburza ich cykl życiowy i rozmnażanie;
  • dezorganizuje przebieg najważniejszego procesu przemiany materii – oddychania komórkowego, dlatego organizmom tym brakuje energii do życia;
  • zakłóca system komunikowania się między tymi drobnoustrojami, przez co nie mogą one dostosować swojego cyklu rozmnażania się do warunków środowiska i nie potrafią tworzyć biofilmu1

Wpływ srebra koloidalnego na wirusy jest nieco inny: przypuszcza się, że hamuje ono interakcję wirusa z komórką, co ma kluczowe znaczenie dla zainfekowania tej drugiej wirusowym materiałem genetycznym2.

Srebro koloidalne do płukania zatok

Dzięki tak różnym drogom wpływu na drobnoustroje, srebro koloidalne można stosować jako skuteczne wspomagane leczenia zapalenia zatok przynosowych i nieżytu nosa – zarówno w stadium ostrym, które najczęściej jest efektem działania wirusów, jak i przewlekłym – za którym zazwyczaj skrywa się aktywność bakterii. Najpoważniejszym problemem w przypadku chorych zatok jest biofilm. To bardzo dobrze zorganizowana struktura wytwarzana przez drobnoustroje, w której znajdujące się na powierzchni mikroorganizmy i ich ochronne wydzieliny skutecznie zabezpieczają przed wpływem leków bakterie leżące we wnętrzu. Podawanie antybiotyku niszczy zatem tylko część tej patogennej mikroflory. Po zakończeniu terapii ocalałe bakterie mnożą się w zatokach dalej.

Aby zatem skutecznie pozbyć się problemów zdrowotnych dotykających zatoki, należy zlikwidować ochronne właściwości biofilmu. Nie jest to łatwa sprawa, ale naukowcy z działającego w Indiach Uniwerytetu Tipura wykazali, że srebro koloidalne hamuje zdolność bakterii do tworzenia biofilmu – nawet w odniesieniu do jednej z najbardziej obecnie niebezpiecznej bakterii, pałeczki ropy błękitnej. Jest ona częstą przyczyną przewlekłych zapaleń zatok i wykazuje oporność na większość stosowanych obecnie antybiotyków3.

Jak płukać zatoki srebrem koloidalnym?

Profesjonalne płukanie zatok srebrem koloidalnym przeprowadzić można jedynie w gabinecie medycznym – z uwagi na specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonania zabiegu. Stosując jednak odpowiednią technikę, w warunkach domowych z powodzeniem można wykonać zakraplanie zatok srebrem koloidalnym, które da efekty porównywalne z płukaniem.

W przypadku zapalenia zatok przynosowych i nieżytu należy:

  • aplikator preparatu ze srebrem koloidalnym wprowadzić kolejno do każdego otworu nosowego;
  • rozpylić aerozol odpowiednią liczbę razy w każdym otworze nosowym;
  • zdecydowanie i silnie wciągnąć rozpyloną ciecz w głąb przewodów nosowych – w ten sposób wykorzystując srebro koloidalne do płukania zatok.

Ci, którzy boją się wykonywać zakraplanie zatok srebrem koloidalnym, mogą być spokojni: udowodniono, że stosowanie koloidalnych roztworów srebra w dawkach małych i przez krótki czas nie jest szkodliwe dla organizmu. Nie zaleca się jednak płukania zatok srebrem koloidalnym u dzieci poniżej 6. roku życia.

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem jeszcze lepsze efekty można uzyskać rozpuszczając w srebrze koloidalnym ksylitol. Ma on również właściwości przciwbakteryjne, ale dodatkowo świetnie działa na błony śluzowe, likwidując podrażnienia i regenerująco, działa też lekko przeciw grzybiczo, przeciwzapalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj