Tabletki na sen – dlaczego warto je stosować?

0
1014
żeby zdrowo spać trzeba przeczytać ten artykuł

Bezsenność stanowi około 90% przypadków wszystkich zaburzeń snu dotykających osoby dorosłe. Jej przyczyny mogą być różne. Zależnie od diagnozy, leczenie może przybrać formę zabiegów farmakologicznych lub niefarmakologicznych. Skupimy się dziś na tych pierwszych, tabletki nasenne są bowiem powszechnie stosowanym środkiem pozwalającym skutecznie radzić sobie ze skutkami zaburzeń snu. Wpływają więc na komfort życia i pozwalają uchronić organizm przed poważniejszymi następstwami długotrwałej bezsenności.

Tabletki na sen – ziołowe wspomaganie na dobry początek

Decydując się na środki farmakologiczne, należy przestrzegać bardzo ważnej zasady. Początkowo zaczynamy przyjmować łagodne preparaty – najlepiej zioła jak: mięta, melisa, szyszka chmielu, kozłek lekarski – dostępne w formie tabletek lub herbatek do zaparzania. Mieszanki ziół (Nervosan) lub preparaty ziołowe również wykazują dużą skuteczność. Do tej drugiej grupy należą m.in. Persen, Extraspasmina, Valused, Destresan, czy Kalms. Apteka często oferuje produkty wzbogacone witaminą B i magnezem – substancjami wspomagającymi pracę centralnego układu nerwowego. Z reguły ziołowe tabletki nasenne to środki dostępne bez recepty.

W sytuacji, gdy ziołowe tabletki na sen nie wywołują oczekiwanych efektów, należy skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że przyczyna bezsenności wymaga zastosowania innych metod leczenia.

Melatonina wpływa na zdrowy sen

Z różnych źródeł możemy usłyszeć o dobroczynnym wpływie melatoniny, o roli, jaką odgrywa w regulacji dobowego rytmu snu i skutkach jej niedoboru w organizmie. Czym jednak jest melatonina i skąd się bierze?

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę (jeden z obszarów mózgu) w momencie, kiedy kilka czynników zainicjuje ten proces. Należą do nich m.in.:

  • aktualna pora dnia/nocy,
  • bodźce odbierane przez neurony drogi wzrokowej.

Ekspozycja na światło, zarówno naturalne, jak i pochodzące ze sztucznych źródeł (lampy, monitor komputera itp.) zaburzają wydzielanie melatoniny, utrudniając tym samym zasypianie. Z tego względu, należy dołożyć wszelkich starań, by zadbać o właściwą higienę snu (m.in. zaciemnienie pomieszczeń, niekorzystanie z telewizora lub ekranu komputera przed snem), oraz w razie potrzeby posiłkować się suplementacją tego niezbędnego do codziennego funkcjonowania hormonu.

Suplementacja melatoniny – zalety

Przyjmowanie syntetycznej formy melatoniny, np. preparatu Melatonina Fast w formie listków do rozpuszczania pomoże na nowo zsynchronizować wewnętrzny zegar biologiczny i zadbać o dobowy rytm snu i czuwania.

Ponadto, tabletki na sen z melatoniną przyczyniają się do walki z niedoborami tego hormonu, wywołującymi następujące objawy:

  • zaburzenia koncentracji,
  • bóle głowy,
  • drażliwość,
  • złe samopoczucie,
  • senność w ciągu dnia,
  • notoryczne zmęczenie.

Suplementacja melatoniny jest szczególnie zalecana pracownikom nocnej zmiany, osobom podróżującym i często zmieniającym strefy czasowe oraz tym wszystkim, którzy z jakiegoś powodu zmuszeni są do aktywności w godzinach nocnych.

Tabletki nasenne – apteka internetowa

Najlepsze apteki oferują całe bogactwo środków pozwalających na skuteczną walkę z bezsennością. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, wiesz już, że prosząc w aptece o „coś na sen”, w rzeczywistości masz na myśli m.in. preparaty ziołowe lub środki zawierające syntetyczną melatoninę. Zniwelowanie negatywnego wpływu zaburzeń snu to realny krok w stronę podniesienia jakości życia, poprawy ogólnego stanu zdrowia i umacniania dobrych relacji z najbliższymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj