Terapia uzależnień (Warszawa) – 5 wskazówek, jak wybrać ośrodek

0
196
pacjent lekarz uzależnienia

Alkoholizm, narkomania, lekomania – uzależnienia mogą dotyczyć różnych obszarów. Faktem jest, że bez odpowiedniego wsparcia trudno jest sobie z nimi poradzić. Dlatego skorzystanie z pomocy ośrodka zajmującego się terapią uzależnień jest niekiedy konieczne do odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Jak wybrać ośrodek terapii uzależnień w Warszawie?

Konieczne jest przeanalizowanie kilku ważnych aspektów wyboru miejsca, w którym uzależniony spędzi czas odwyku.

  • Profil ośrodka terapii uzależnień

Trzeba:

  • dowiedzieć się więcej o stosowanym podejściu terapeutycznym;
  • sprawdzić, czy placówka spełniania wymogi prawne;
  • poznać reputację ośrodka (przeczytać opinie innych pacjentów);
  • sprawdzić, czy specjaliści mają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do terapii osób uzależnionych;
  • dowiedzieć się, ile trzeba zapłacić za terapię.
  • Lokalizacja i struktura ośrodka

Dobra lokalizacja powinna również wpłynąć na decyzję o wyborze wysokiej jakości ośrodka, w którym będzie prowadzona terapia uzależnień. Warszawa – ze względu na swoje centralne położenie w Polsce – jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób mieszkających w pobliżu, ale także tych, które chcą odbyć odwyk z dala od domu.

Warto również sprawdzić warunki panujące w obiekcie:

  • jak wyglądają pokoje i gabinety specjalistów;
  • co znajduje się w pobliżu ośrodka;
  • czy teren wokół sprzyja skupieniu i wyciszeniu;
  • kto dba o wyżywienie pacjentów.
  • Specjalność kliniki leczenia uzależnień

Każde uzależnienie ma swoją specyfikę, dlatego terapię należy przeprowadzić w miejscu najbardziej odpowiednim do rodzaju nałogu, jaki ma dana osoba. Obecnie najlepsze ośrodki starają się oferować kompletne programy leczenia, niezależnie od tego, czy jest to małe miasteczko, czy Warszawa. Terapia uzależnień musi być prowadzona przez multidyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą: lekarze, psycholodzy oraz pomoc różnych pracowników służby zdrowia dbający o fizyczny i psychiczny dobrostan pacjenta.

Terapia uzależnień w ośrodku

Przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić, czy wybrany ośrodek zajmuje się narkomanią, alkoholizmem, lekomanią itp. Liczy się dopasowanie programu terapii do problemu uzależnionego.

  • Czas trwania i przebieg terapii

Każda osoba uzależniona musi mieć świadomość, że terapia uzależnień w zamkniętym ośrodku zazwyczaj obejmuje kilkutygodniowy pobyt. Czas trwania jest różny dla każdego uzależnienia i osoby. Ze szczegółami przebiegu terapii najlepiej zapoznać się na stronie internetowej wybranej placówki lub na miejscu, podczas wcześniejszych odwiedzin. 

Ważne, aby program uwzględniał różne podejścia. Chodzi o spotkania grupowe, indywidualne z psychologiem, treningi asertywności aż po wypracowanie u pacjenta zdolności radzenia sobie ze swoim uzależnieniem po wyjściu z ośrodka.

  • Wsparcie dla bliskich

Dobry ośrodek uwzględnia pomoc nie tylko osobom uzależnionym, ale także ich bliskim. Najczęściej z takiej oferty można skorzystać tylko w placówkach, w których prowadzona jest terapia uzależnień prywatnie. Warszawa ma oczywiście ośrodki leczenia na NFZ, ale tam raczej członkowie rodziny uzależnionych nie uzyskają odpowiedniego wsparcia

uzależnieni Tymczasem elementy edukacji bliskich w kwestii choroby sprawiają, że potrafią oni lepiej zrozumieć zachowania osoby uzależnionej.

Terapia uzależnień w Warszawie – mądry wybór popłaca!

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi uzależnienie od alkoholu, leków, czy od narkotyków, ośrodek odwykowy zmienia życie pacjenta na zawsze.

Bez względu na to, czy w przyszłości mogą wystąpić nawroty, środowisko powrotu do zdrowia w jednostce terapeutycznej zostanie na zawsze w pamięci. Dlatego przed ostatecznym wyborem, należy dokładnie przeanalizować szczegóły miejsca oraz wybrać to, które w Warszawie lub w okolicach może poszczycić się dobrymi opiniami oraz sukcesami terapeutycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj