USG ginekologiczne nie tylko w ciąży

0
564
usg ginekolog

Badanie USG jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem obrazowym wykonywanym nie tylko w trackie ciąży. Dzięki niemu możliwe jest prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie leczenie w przypadku wielu patologii, między innymi nowotworów narządów rodnych.

Czym jest USG ginekologiczne?

Każda kobieta, która ma już za sobą prowadzenie ciąży przez ginekologa, badanie USG kojarzy przede wszystkim z tym okresem. Prawdą jest jednak taka, że ma ono zdecydowanie szersze zastosowanie. USG jest badaniem obrazowym, dzięki któremu można wykryć wiele schorzeń układu rodnego już na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. Jest to nieinwazyjne badanie wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia, którego działanie opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych.

Zasada działania aparatu USG wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Jak to działa? Głowica aparatu USG wysyła sygnał przechodzący przez tkanki, a jej odbicie powraca do odbiornika, który przetwarza falę na obraz. To właśnie ze względu na tak małą inwazyjność jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych w ciąży.

Co podlega kontroli w czasie badania USG?

Badanie USG prowadzone poza kontrolą ciąży jest wykorzystywane przede wszystkim w celu oceny:

  • wielkości i kształtu macicy (tu kontroli podlega przede wszystkim trzon oraz szyjka macicy),
  • błony śluzowej znajdującej się wewnątrz macicy (tzw. endometrium),
  • wielkości i ilości jajników,
  • rozlokowania pęcherzyków jajnikowych,
  • obecności płynu w tzw. zatoce Douglasa.

W przypadku Pań będących w wielu rozrodczym najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania w I fazie cyklu, najlepiej pomiędzy 5. a 10. dniem licząc od momentu wystąpienia miesiączki. Zasada ta nie dotyczy kobiet stosujących terapię hormonalną. W takim przypadku data badania ustalana jest przez lekarza indywidualnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://vitalea.pl/diagnostyka/badanie-usg-ginekologia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj