Floating – sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia

0
517
floating co to jest

Przewlekły stres odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Szacuje się, że nawet do 70% wszystkich chorób- zarówno wśród tych fizycznych, jak i psychicznych, jest spowodowanych właśnie długotrwałym działaniem stresu. Koniecznością jest więc nauczenie się radzenia sobie z emocjami i rozładowywania napięcia nerwowego, poprzez stosowanie technik relaksacyjnych.

Żyjemy w czasach, gdy całkowite wykluczenie życia stresujących sytuacji jest niemożliwe. Na co dzień borykamy się z takimi wyzwaniami jak problemy w pracy, w domu, codzienne nerwowe sytuacje wynikające z mieszkania w wielkich miastach (ciągły pośpiech, korki uliczne, pogoń za karierą). Doskonałym sposobem relaksacji i odnowy całego organizmu jest floating. Sprawdź, w jaki sposób ta metoda pozwoli Ci wygrać ze stresem.

Co to jest floating?

Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, zwana inaczej terapią R. E.S. T. lub po prostu floating, polega na swobodnym unoszeniu się w wodzie w specjalnej kabinie deprywacyjnej. Taka kabina to po prostu zamykana od góry kapsuła przypominająca wannę. Ma ona głębokość około 25 centymetrów i jest wypełniona wodą z rozpuszczoną w niej w bardzo wysokim stężeniu solą Epsom, czyli siarczanem magnezu. W takim roztworze ciało utrzymuje się na powierzchni wody i swobodnie się po niej unosi.

Głębokiemu relaksowi w takiej kapsule sprzyja też to, że woda ma temperaturę około 35 stopni, czyli zbliżoną do naturalnej temperatury ludzkiego ciała, co powoduje u osoby korzystającej z floating przyjemne wrażenie „rozpływania się w kąpieli”. Pacjent nie czuje ani temperatury, ani ciężaru swojego ciała, dodatkowo wszelkie bodźce ze świata zewnętrznego w zamkniętej kapsule są ograniczone aż o 90%. Dzięki temu ciało i umysł odprężają się w stanie deprywacji sensorycznej.

Jak floating działa na umysł?

Podczas codziennej aktywności nasz mózg działa na poziomie tak zwanych fal beta, czyli w stanie wysokiej gotowości pobudzenia. W stanie głębokiego odprężenia i relaksacji przechodzi on na fale alpha. W tym stanie nie tylko uwalniamy się od stresu, ale również aktywują się procesy naprawcze i kompleksowa regeneracja całego naszego organizmu. Osiągnięciu takiego stanu umysłu sprzyja praktykowanie różnych form relaksacji takich jak medytacja, czy właśnie floating.

Już po pierwszej sesji w kapsule zauważymy pozytywne efekty- rozluźnienie, uczucie harmonii, mniejsza reaktywność w stresujących sytuacjach. Przy regularnym korzystaniu z tej metody relaksacji ciała i umysłu, zauważysz, że łatwiej Ci się skoncentrować, jesteś bardziej kreatywny, bardziej panujesz nad emocjami w trudnych sytuacjach, a osoby cierpiące na bezsenność odczują wyraźną poprawę. Dzieje się tak dlatego, że floating sprzyja synchronizacji obu półkul mózgowych oraz zwiększeniu produkcji endorfin – hormonów szczęścia, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydzielania kortyzolu- hormonu stresu, w organizmie.

Czy floating poprawia stan zdrowia?

Dzięki fizycznemu stanowi relaksacji i zwiększonej produkcji endorfin, sesja w kapsule floatingowej sprzyja rozluźnieniu spiętych mięśni oraz zmniejsza natężenie odczuwalnego bólu. Dlatego ten zabieg jest szczególne polecany osobom uprawiającym sport lub cierpiącym na przewlekłe schorzenia mięśni i stawów. Zmniejszają się zastoje limfatyczne oraz obrzęki, dzięki czemu poprawia się stan stawów, a przy regularnym stosowaniu, bóle trwale ustępują.

Wysokie stężenie soli Epsom w wodzie przyspiesza również oczyszczanie organizmu z toksyn i gojenie się ran. Na floatingu zyska również na układ oddechowy, układ krążenia oraz serce. Jest to zabieg polecany osobom z nadciśnieniem oraz zaburzeniami rytmu serca. Podczas sesji w kabinie zostaje naturalnie uzupełniony poziom magnezu w organizmie, który wnika przez naszą skórę, błony śluzowe i układ oddechowy. Dzięki temu wzrasta nasza odporność na stres i zyskujemy więcej energii, co jest bardzo istotne dla osób cierpiących na syndrom przewlekłego zmęczenia. Poprawia się też dotlenie organizmu i gospodarka elektrolitami, co sprawia, że nasz układ nerwowy funkcjonuje znacznie lepiej, a mózg działa sprawniej.

Regularne sesje w kabinie z solanką korzystnie wpłyną również na stan skóry i spowalnia procesy starzenia.

Z Terapii Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej możemy skorzystać w każdym dużym mieście w ośrodkach fizjoterapii, rehabilitacji czy centrach odnowy biologicznej organizmu (SPA). Godzina spędzona w kabinie to koszt od 100 złotych wzwyż, jednak zdecydowanie warto zainwestować w floating, ponieważ ta naturalna terapia pomoże nam trwale zredukować skutki przewlekłego stresu i zregenerować cały organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj