Dieta proteinowa (Dukana)

0
772

Bardzo popularną dietą pozwalającą szybko schudnąć jest dieta białkowa. Jak podpowiada nazwa opiera się ona na spożywaniu przede wszystkim białka, oczywiście z niską zawartością tłuszczu.

Dieta podzielona jest na cztery fazy.

Pierwsza z nich to faza ataku. Polega na jedzeniu wyłącznie nabiału. Przede wszystkim chudych mięs, ryb, mleka i jego przetworów. Warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w produktach. W zależności od wariantu diety dopuszczana jest dwu- lub trzyprocentowa zawartość tłuszczu w produktach. Należy tez pić dużą ilość wody. Menu jest bardzo monotonne, ale wszystkie poświęcenia będą widoczne w znacznej utracie wagi, która następuje przede wszystkim właśnie w pierwszym etapie.

Drugi etap to faza naprzemienna. Można już wprowadzić do menu niektóre warzywa. Na przemian stosuje się przez pięć dni jadłospis z pierwszego etapu diety i jadłospis urozmaicony w warzywa.

Trzeci etap polega na wstępnym ustabilizowaniu wagi. Ten etap może trwać nawet do kilku miesięcy. Przyjmuje się, ze na jeden utracony kilogram potrzeba dziesięciu dni stabilizacji. Należy stopniowo zacząć wprowadzać do diety produkty pełnoziarniste- makaron, ryż, pieczywo. Można zacząć spożywać też owoce, ale należy unikać takich, które zawierają dużo cukru, na przykład winogron, czy bananów.

Ostatnia faza polega na ostatecznej stabilizacji wypracowanej wagi. Należy spożywać wszystkie produkty, ale z umiarem. Nie wolno zajadać się słodyczami, można też utrzymać zwyczaj nie słodzenia herbaty i kawy i jedzenia pełnoziarnistego pieczywa. Aby zapobiec przybraniu na wadze można raz w tygodniu powrócić do diety z fazy ataku- jeść tylko nabiał i pić dużą ilość wody, co oczyści organizm.

Dieta z pewnością jest skuteczna, ale należy być cierpliwym i stosować się do wszystkich restrykcyjnych wymogów aby uzyskać oczekiwane efekty. Warto też w trakcie jej stosowania konsultować się z lekarzem i wykonać badania, ponieważ efektem ubocznym jest pojawienie się nadmiernej ilości białka w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here