Jak pobudzić apetyt u dzieci – niejadków?

0
658

Wiele osób ma problemy z apetytem i wbrew pozorom jest to bardzo częsta przypadłość. Najczęściej jej powodem jest po prostu zbyt częste jedzenie. Jakość spożywanych posiłków także ma ogromne znaczenie.

Problem ten dotyka także coraz więcej dzieci, które przez własnych rodziców są wręcz przekarmiane. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, ze dziecko tak naprawdę nie ma potrzeby jedzenia takich ilości pokarmów co dorośli. Często proponują małym dzieciom duże porcje posiłków w zbyt małym odstępie czasu. Nie jest  to dobre dla zdrowia dziecka, ponieważ może prowadzić do otyłości, która jak wiadomo może być fatalna w skutkach. Poza problemami zdrowotnymi otyłość dzieci pociąga ze sobą wiele problemów natury psychologicznej. W późniejszych latach dziecko jest wyśmiewane przez rówieśników.

A co z brakiem apetytu u dziecka?

Jednak z drugiej strony bardzo często zdarza się sytuacja wręcz odwrotna, kiedy to brak apetytu u dziecka jest powodem do zmartwień rodziców. Przez problemy z jedzeniem dziecko jest zazwyczaj bardzo szczupłe. Na szczęście istnieją sposoby pomagające pobudzić apetyt. Zazwyczaj są to środki wspomagające w postaci syropów. Rzadziej są to tabletki, ponieważ syrop lub zawiesina jest dużo łatwiejsza do połknięcia przez dziecko. Przeważnie są one oparte na owocach cytrusowych, ponieważ kwasy zawarte w cytrusach pobudzają trawienie, a tym samym apetyt.

Oczywiście można także sięgnąć po naturalne sposoby, jak podawanie soku cytrynowego rozrobionego z wodą i cukrem, jednak nie zawsze dziecku smakuje taka mikstura.

Z pewnością zbawienny wpływ na pobudzenie apetytu ma ruch na świeżym powietrzu i zabawa. To są najlepsze sposoby, które szybko dają wymierne efekty. Jednak nie można zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ takie przymuszanie daje odwrotny skutek do zamierzonego. Zazwyczaj powoduje jeszcze większą niechęć do jedzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie systemu nagród, które dziecko dostaje po dobrze zjedzonym posiłku. Ten sposób jest prosty oraz niezwykle skuteczny. Dziecko będzie zmotywowane i na pewno chętniej podejdzie do spożywania posiłków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here