Czym zajmuje się foniatra?

0
423
Czym zajmuje się foniatra?

Foniatra jest specjalistą, który bada i leczy choroby gardła, krtani, nosa i języka, co często jest początkiem problemów z mową oraz słuchem. Foniatrzy zajmują się tzw. patologią głosu, trafiają więc do nich głównie osoby, które go nadużywają, czyli: nauczyciele, aktorzy, piosenkarze, ale też dzieci z zaburzeniami mowy i słuchu.

Foniatra bada zarówno wady wrodzone jak i te nabyte, które powstały w wyniku mniej lub bardziej poważnych chorób oraz schorzeń i mają wpływ na narządy, które bada. Ponadto foniatrzy są często również otolaryngologami lub audiologami, ponieważ są to zbliżone do siebie specjalizacje i poniekąd się ze sobą łączą. 

Przebieg wizyty u foniatry 

Aby dostać się do foniatry potrzeba niezbędnego skierowania od lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu. Jeżeli stwierdzi on, że niezbędna jest dalsza pomoc foniatry, skieruje tam pacjenta. W trakcie wizyty u specjalisty przebieg pewnie będzie podobny i zacznie się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem na temat aktualnych dolegliwości, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków.

Do foniatry należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań, a także przygotować się na wypadek, gdyby padło pytanie o przebyte w rodzinie choroby, co może być przydatne podczas wywiadu, gdzie lekarz chce dowiedzieć się jak najwięcej na temat pacjenta, aby móc wystawić prawidłową diagnozę. W kolejnym etapie specjalista bada nos, uszy, gardło, krtań oraz język za pomocą laryngoskopu, oraz innych specjalistycznych narzędzi pomocniczych. Badanie nie jest przyjemne i może powodować dyskomfort, ale jest to niezbędne, aby lekarz mógł wystawić prawidłową diagnozę i zaplanować dalsze leczenie.  

Czy należy specjalnie przygotować się na wizytę u foniatry? 

Wizyta u foniatry nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak zadbać o higienę jamy ustnej, dzięki czemu pacjent jak i specjalista nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas badania. W sytuacji, gdy to dziecko jest badane, należy w delikatny sposób wytłumaczyć mu, że badanie potrwa tylko chwilę, a wykonywane działanie jest niezbędne, aby dowiedzieć się, co mu dolega i móc zaplanować dalsze leczenie.  

Co dokładnie bada foniatra oraz jakie są najczęstsze dolegliwości, z którymi można się do niego zgłosić? 

Jak już wspominaliśmy wcześniej, foniatra jest specjalistą badającym wszelkie nieprawidłowości z zakresu górnych dróg oddechowych, a także uszu oraz jamy ustnej, a do najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci, zaliczamy: 

  • szumy uszne,  
  • nawracające szumy uszne, 
  • zmiany na języku, 
  • głuchota,  
  • zapalenie ucha oraz uczucie zatkanego ucha, 
  • zanikanie głosu, 
  • zaburzenia równowagi,  
  • zaburzenia mowy (np. jąkanie), zanikanie głosu, 
  • powikłania po operacji w okolicy szyi oraz uszu, 
  • zmiana głosu po wcześniejszej inkubacji. 

Jeśli interesuje Cię poradnia foniatryczna z prawdziwego zdarzenia, w której specjaliści kompleksowo zadbają o Ciebie i twoich bliskich koniecznie sprawdź naszą ofertę Centrów Medycznych Medyceusz. Gwarantujemy najwyższą jakość usług oraz miłą atmosferę podczas wizyty. Nie zwlekaj i umów się już dziś! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj