Co dwie mamy to nie jedna – jak często kąpać dziecko

0
555
zdrowe mycie dziecka wanienka

Całkiem niedawno miałam niezwykle miłą okazję przypomnieć sobie, jak przyjemna może być pielęgnacja malutkiego dziecka. Moja córka to już panienka, uczennica, która coraz wyraźniej i stanowczo podkreśla swoją samodzielność. Tym milsza była dla mnie wizyta u przyjaciółki, która niedawno urodziła ślicznego chłopca i jak przystało na świeżo upieczoną mamę, nieco obawia się delikatności i kruchości maleństwa.

Kąpiel niemowlęcia to dla młodej mamy nie lada wyzwanie

Kąpielowe SOS

Oczywiście największym wyzwaniem dla młodej mamy jest kąpiel dziecka. Tak jak w wielu domach kąpiel maluszka odbywa się zatem w obecności obojga rodziców, przy dużym udziale dumnego taty. Ostatnio zostałam wezwana na cito i na sygnale, ponieważ okazało się, że młody tato nie zdąży wrócić przed wieczornym, kąpielowym rytuałem. Na szczęście mieszkamy praktycznie po sąsiedzku i mogłam przybyć z kąpielową odsieczą.

Muszę przyznać, że było to dla mnie bardzo miłe doświadczenie, które przypomniało mi, że przecież nie tak dawno takim uroczym bobasem była moja rozsądna i samodzielna córeczka. Jak przystało na mamy, przy okazji takiego spotkania porozmawiałyśmy, powymieniałyśmy mądrości i doświadczenia na temat opieki nad niemowlęciem.

Jak często kąpiemy niemowlę?

Małe dziecko kapiemy 2-3 razy w tygodniu.

Jak się okazuje moja wiedza jest wciąż jak najbardziej aktualna i kompleksowa. Może dlatego, że nadal używam wielu produktów przeznaczonych dla najmłodszych, zarówno sama jak i dla mojej córki. Podzieliłyśmy się również mądrościami na temat wyzwania, jakim dla mojej przyjaciółki jest kąpiel malucha. Oczywiście obydwie doskonale wiemy jak przygotować kąpiel oraz jak często kąpać dziecko. Wbrew pozorom wcale nie codziennie. Są to stosunkowo nowe zalecenia dotyczące pielęgnacji noworodków i niemowląt, ale pamiętam, że ja również kąpałam moją małą córeczkę mniej więcej co drugi dzień.

Na pewno warto wiedzieć z czego wynikają takie właśnie zalecenia. Nie jest to żadna wiedza tajemna, wiele praktycznych wskazówek przeczytałam przy okazji szukania informacji na temat… łagodnych środków do prania niemowlęcych ubranek. Na stronie producenta proszków znalazłam bardzo ciekawy artykuł o tym jak często kąpać dziecko i dlaczego wystarczą dwie, trzy kąpiele w tygodniu. Chodzi oczywiście o warstwę ochronną skóry niemowlęcia, która jest jeszcze nie w pełni wykształcona. A zatem zbyt częste kąpiele czy też stosowanie niewłaściwych kosmetyków albo środków piorących to poważne zagrożenie dla maleństwa.

Nie chodzi tylko o ewentualne podrażnienia. Uszkodzenie delikatnej warstwy hydrolipidowej to również wolna droga dla wirusów i bakterii. Dlatego właśnie zaleca się dwie, trzy kąpiele, które nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. O tym, że woda powinna mieć ok 37°C, a małe ciałko osuszamy delikatnie ręcznikiem, zamiast wycierać, wie z pewnością każda mama… Ale na pewno warto wiedzieć, że dopiero u trzylatka mamy do czynienia z kompletną warstwą hydrolipidową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj