Jak wrócić do życia seksualnego po porodzie?

0
240
sex po porodzie

Po zakończeniu okresu połogowego zazwyczaj nie ma przeciwwskazań medycznych, aby wrócić do aktywności seksualnej. Warto jednak pamiętać, że zmiany hormonalne wpływają na seksualność kobiet.

U kobiet karmiących piersią podwyższony poziom prolaktyny może powodować suchość pochwy, co prowadzi do bólu i pieczenia podczas stosunku. Zmiany hormonalne po porodzie mogą również obniżać popęd seksualny. Z kolei dyskomfort podczas stosunku może być spowodowany problemami z gojeniem się ran po porodzie, co warto skonsultować z lekarzem.

Regeneracja po porodzie: klucz do zdrowego życia seksualnego

Regeneracja po porodzie

Zmęczenie i niewysypianie się utrudniają powrót do życia seksualnego, dlatego bardzo ważna jest rola partnera, aby młoda mama mogła odpocząć od natłoku obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. W czasie połogu następują zmiany, jak obkurczanie macicy, zanikanie odchodów połogowych i gojenie ran. Ćwiczenia mięśni Kegla mogą przyśpieszyć powrót do formy i pomagają uniknąć problemu nietrzymania moczu. 

Chociaż pierwsze zbliżenia mogą sprawiać dyskomfort, większość obaw jest często nieuzasadniona. Stosunek nie powinien być bolesny jeśli poród przebiegł prawidłowo, a wizyta kontrolna nie wykazała nieprawidłowości.

Rola komunikacji w życiu intymnym

Rola komunikacji w życiu intymnym

Po porodzie nie zawsze łatwo jest wrócić do aktywności seksualnej z powodu problemów związanych z depresją poporodową, lękiem przed bólem czy obawą przed kolejną ciążą. Narodziny dziecka zmieniają związek, zmuszając partnerów do przewartościowania relacji we wszystkich aspektach życia. Ważne jest, aby partner okazywał wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie, a para prowadziła otwartą rozmowę o swoich obawach, oczekiwaniach i emocjach.

Najprostsza i być może również najlepszą radą na problemy związane z aktywnością seksualną jest spokojna rozmowa o swoich emocjach i potrzebach, tak aby obie strony mogły się wzajemnie zrozumieć.

Jak depresja poporodowa wpływa na życie intymne młodych rodziców?

Jak depresja poporodowa wpływa na życie intymne młodych rodziców?

Depresja poporodowa może istotnie oddziaływać na sferę seksualną kobiety po narodzinach dziecka. Objawia się ona między innymi obniżeniem nastroju, uczuciem smutku i brakiem energii, co może prowadzić do osłabienia zainteresowania życiem intymnym i spadku libido.

Jeśli obserwujesz u siebie lub bliskiej Ci osoby objawy depresji poporodowej, wypełnij formularz na naszej stronie w zakładce – Formularz – Przystanek mama

Pamiętaj jednak, że jest to tylko badanie przesiewowe i nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Na stronie internetowej projektu Przystanek Mama (www.przystanek-mama.spsk4.lublin.pl) — realizowanego przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie znajdziesz bogate źródło informacji i porad opracowanych przez specjalistów, które pomogą Ci zrozumieć i radzić sobie z depresją poporodową. Znajdują się tam również artykuły, które poruszają tematykę przyczyn, objawów i leczenia depresji poporodowej, a także wartościowe wskazówki dotyczące wsparcia emocjonalnego dla kobiet dotkniętych tą problematyką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj