Joga na piękną skórę i zdrową cerę

1
1814
joga skora

Skóra jest podstawowym wskaźnikiem zdrowia i młodości. Piękna, gładka, świetlista cera odzwierciedla wewnętrzną i zewnętrzną kondycję organizmu i duszy.

Najlepsza i najskuteczniejsza metoda pielęgnacji działa zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przyjrzyjmy się podstawowym technikom, dzięki którym joga może pomóc nam w walce o piękną skórę twarzy.

 •  Kundalini Joga oferuje rozwiązania praktycznie każdego problemu związanego ze skórą: od egzemy, przez trądzik różowaty, po trądzik młodzieńczy.
 • Wszystkie techniki jogi poprawiają krążenie, co z kolei sprawia, że składniki odżywcze lepiej docierają do skóry, poprawia się nawilżenie i koloryt cery.
 • Joga pomaga się zrelaksować, co z kolei zapobiega zmarszczkom mimicznym i wspomaga regenerację skóry od wewnątrz.
 • Joga zapewnia zdrowszy, głębszy sen, który daje organizmowi czas na zbilansowanie hormonów i regenerację.
 • Joga spowalnia proces starzenia poprzez zrównoważenie układu hormonalnego.
 • Skręty stymulują wątrobę, dzięki czemu szybciej i łatwiej pozbywamy się toksyn z organizmu.
 • Techniki oddechowe odżywiają skórę na poziomie komórkowym i ułatwiają eliminację toksyn z komórek.
 • Joga usprawnia funkcjonowanie narządów wewnętrznych i wzmacnia je, dzięki czemu wszystkie organy, w tym także skóra, są zdrowsze.

Które asany są najlepsze dla skóry?

 • Jedną z najważniejszych asan, jeśli chodzi o zapewnienie pięknego, młodego wyglądu skóry, jest Pozycja Świecy (stanie na ramionach) – Salamba Sarvangasana – „królowa wszystkich asan”. Pobudza tarczycę, poprawia ukrwienie twarzy, wspomaga regenerację komórek. Cudownym dodatkiem do tej asany jest ognisty oddech.
  Połóż się na plecach, unieś nogi, biodra i pośladki do góry, podeprzyj się na ramionach. Zachowaj linię prostą między plecami i nogami. Nie opieraj ciężaru na szyi!- całą pracę powinny wykonywać ramiona. Napięcie nóg i brzucha znacznie ułatwia prawidłowe wykonanie tej asany. Jeśli jednak masz problem z wejściem w pozycję lub jej utrzymaniem, bądź jesteś osobą początkującą – oprzyj nogi i plecy o ścianę. Pozycję należy utrzymywać od 1 do 3 minut. Pamiętaj, że jest to bardzo zaawansowana asana, wymaga praktyki, skupienia, wytrzymałości i wiedzy. Nie powinnaś jej wykonywać, jeśli miesiączkujesz.

 

 • Pozycja Dziecka (Balasana), jedna z najprostszych asan relaksacyjnych, także pomaga zapewnić piękną cerę. Poprawia krążenie, uspokaja umysł, niweluje stres.
  Usiądź na piętach, zbliż czoło w kierunku podłogi. Ręce ułóż wzdłuż ciała, nadgarstki przy kostkach, dłonie skierowane do góry.
 • Pozycja Góry (Tadasana), pozwala skupić się na głębokim, rytmicznym oddechu- podstawowym czynniku zdrowej, promiennej cery. Niewiele osób oddycha aż do gardła, a dotlenienie organizmu to podstawowy element pięknej cery.
 • Skłon w Przód (Uttanasana) – jedna z mniej lubianych asan przez osoby początkujące, które często czują się źle z faktem, że nie potrafią dotkną palcami ziemi. Z regularną praktyką udaje się to każdemu- to raz, a dwa- wcale nie musisz od razu kłaść dłoni za kostkami, by czerpać korzyści z  tej asany. Wystarczy, że zegniesz się w talii, a Twoja głowa będzie poniżej pasa. Zamknij oczy i oddychaj spokojnie. Oczyścisz dzięki temu krew, dotlenisz głowę i twarz. Ćwicz od minuty do 5 minut dziennie. Po zakończeniu ćwiczenia, odpocznij w Pozycji Dziecka.
 • Skręt w Siadzie (Bharadvaja’s Twist, Skręt Bharadvaja) to jedna z wielu asan, które wspomagają trawienie, które jest bardzo istotne jeśli chodzi o wydalanie toksyn z organizmu. Same skręty nie wystarczą jednak- należy je wspomóc głębokim, spokojnym oddychaniem.
 • Pozycja Krzesła (Utkatasana) sprawia, że serce bije szybciej, a co za tym idzie- krew szybciej krąży w ciele. Skóra poci się, toksyny są przez nią wydalane.
 • Pozycja z nogami na ścianie (Viparita Karani) – jedna z najprzyjemniejszych asan (i jedna z moich ulubionych!). Wszystkie pozycje odwrócone w jodze są dużym wyzwaniem i powinny być praktykowane wyłącznie przez osoby, które już przez pewien czas spraktykują jogę. Nie wykonuj ich, jeśli miesiączkujesz. Viparita Karani to jedna z łatwiejszych asan odwróconych. Może być wykonywana także przez osoby początkujące. Wspomaga trawienie, detoks organizmu, łagodzi bezsenność.

Pamiętaj o prawidłowej rozgrzewce przed wykonaniem każdej z tych asan!

Techniki oddechowe dla pięknej cery

Ćwiczenia oddechowe w ogromnym stopniu pomagają dbać o piękną cerę. Pamiętaj, że powinnaś wykonywać je na pusty żołądek. 2 techniki okazują się szczególnie skuteczne (ich efekty zauważysz już po 3 tygodniach):

 1. Sitali Pranayam ma właściwości przeciwzapalne. To szybkie rozwiązanie, gdy skóra jest zaogniona, pojawiają się wypryski lub trądzik różowaty. Technika ta wzmacnia wątrobę i pomaga jej usuwać toksyny. Robimy wdech przez usta, z językiem wysuniętym i zawiniętym w rulon. Wydychamy przez nos. Powtarzamy 26 razy, dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
 2. Bhastrika (Ognisty Oddech) poprawia krążenie i reguluje układ hormonalny. Przyspiesza korzyści płynące z każdej asany. Oddychamy dość szybko, w równych częściach: wdech i wydech mają taką samą długość, jednak są stosunkowo płytkie, przypominają „niuchanie”. Jest to oddech przeponowy, wykonując go powinnaś zauważać wyraźny ruch w górnej części brzucha. Nie wymuszaj tego oddechu, nauczenie się go wymaga czasu, jednak nie może on być sztucznie kontrolowany. To ten oddech powinien oddychać Twoim ciałem, sam sterować rytmem. Przepona odprężona, oddychamy przez nos.

By zapewnić sobie piękną cerę, połącz regularną praktykę jogi z ćwiczeniami oddechowymi, medytacją, piciem mnóstwa wody i zdrową dietą. Pamiętaj, że jedna asana nie jest w stanie wyleczyć choroby skóry- ale pełna praktyka może tego skutecznie dokonać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here