Naturalne przeczyszczanie z ziół: 7 odpowiednich roślin na zaparcia i oczyszczanie

0
26
przeczyszczenie brzucha

Przy zaparciach pomocne są: siemię lniane, nasiona babki płesznik, liście senesu, kora kruszyny. Na przeczyszczenie działają też: korzeń lukrecji, liście mięty, rumianek, koper włoski – szczególnie w formie naparów. W aptekach dostępne są też gotowe mieszanki ziołowe na zaparcia. Należy stosować je ostrożnie, nie dłużej niż 1-2 tygodnie. Przy przewlekłych problemach musimy uzyskać kontakt z lekarzem.

Problemy z zaparciami dotykają sporej liczby osób aktualnie. Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz stres to główne czynniki prowadzące do problemów z wypróżnianiem. Szczęście, że natura oferuje nam szereg ziół, które mogą pomóc w naturalny sposób rozwiązać ten kłopotliwy problem. Zanim sięgniemy po farmaceutyki, warto wypróbować sprawdzone metody ziołowe:

Naturalne metody przeczyszczające i ich wydajne działanie w procesie detoksykacji organizmu

Jedną z najbardziej znanych roślin o właściwościach przeczyszczających jest senes aleksandryjski. To zioło działa szczególnie intensywnie – już niewielka ilość może przynieść oczekiwane rezultaty. Musimy tylko pamiętać, że nie powinno się go stosować dłużej niż 7-10 dni (ze względu na ryzyko przyzwyczajenia). Drugim równie skutecznym ziołem jest kruszyna, której kora ma związki antrachinowe stymulujące perystaltykę jelit. Dziurawiec zwyczajny, choć kojarzony głównie z działaniem przeciwdepresyjnym, także wspomaga pracę układu pokarmowego.

Senna i kminek uwolnią jelita z codziennych trosk

Najpopularniejsze zioła wspomagające naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn

  • Liść aloesu – działa łagodnie przeczyszczająco
  • Kora kruszyny – wspomaga perystaltykę
  • Korzeń mniszka lekarskiego – wspiera pracę wątroby
  • Liść mięty pieprzowej – łagodzi dolegliwości trawienne
  • Nasiona kopru włoskiego – redukują wzdęcia

Można wiedzieć, że najlepsze efekty przynosi łączenie różnych ziół: Szczególnie skuteczna jest mieszanka mająca korę kruszyny, liść senesu oraz koper włoski. Jak długo można stosować ziołowe kuracje przeczyszczające? Kiedy musimy przerwać terapię ziołową?

Mechanizm działania ziół przeczyszczających opiera się na kilku aspektach. Po pierwsze, zwiększają one wydzielanie soków trawiennych i żółci. Druga sprawa, stymulują ruchy perystaltyczne jelit. Po trzecie, niektóre z nich (jak fitoterapeutyczne składniki senesu) działają osmotycznie, przyciągając wodę do światła jelita. Można pamiętać, że kurację ziołową najlepiej rozpoczynać od małych dawek, stopniowo je zwiększając (zależnie indywidualnej reakcji organizmu).

„Stosowanie ziół przeczyszczających wymaga rozwagi i systematyczności” – to podstawowa zasada fitoterapii. „Wyjątkowe efekty osiąga się, łącząc zioła z odpowiednią dietą bogatoresztkową i zwiększoną ilością płynów”. Niektóre z wymienionych roślin mogą wykazywać działanie przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne.

Naturalne środki przeczyszczające z ziół – działanie, wydajne rośliny lecznicze na zaparcia

Koper i siemię lniane roztańczą ospałe jelita

Na zaparcia odpowiednio działają zioła mające związki antrachinonowe, śluzy roślinne oraz substancje żywicowe. Wyjątkowe rośliny lecznicze o działaniu przeczyszczającym to liście i strąki senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia oraz siemię lniane. Zioła przeczyszczające powinno się stosować krótkotrwale, maksymalnie przez 7-10 dni, aby nie wywołać efektu przyzwyczajenia. Napary z ziół musimy pić wieczorem przed snem, ponieważ ich działanie zazwyczaj następuje po 8-12 godzinach. Liście senesu są jednym z najsilniejszych środków przeczyszczających, dlatego musimy zachować ostrożność w dawkowaniu.

Przy łagodnych zaparciach warto sięgać po delikatniejsze zioła, takie jak len zwyczajny, babka jajowata czy prawoślaz lekarski. Działają one poprzez pęcznienie w jelitach i zmiękczanie mas kałowych. Skutecznym sposobem jest także picie naparów z kopru włoskiego, kminku lub mięty, które łagodnie pobudzają perystaltykę jelit. Przy stosowaniu ziół przeczyszczających musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz zwiększeniu ilości błonnika w diecie. Przeciwwskazaniem do stosowania silnych ziół przeczyszczających są choroby zapalne jelit, ciąża i karmienie piersią.

Ziołowe ukojenie dla zbuntowanego brzucha – sprawdzone domowe receptury

Domowe napary ziołowe odpowiednio łagodzą problemy z wzdęciami i dysluksusem w jamie brzusznej. Napar z kopru włoskiego ma olejki eteryczne, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego i zmniejszają produkcję gazów. Herbatka z mięty pieprzowej koi dolegliwości trawienne, a także działa rozkurczowo i przeciwzapalnie na cały układ pokarmowy. Rumianek, znany ze swoich właściwości uspokajających, a jeszcze wspomaga trawienie i łagodzi stany zapalne żołądka. Napar z korzenia imbiru odpowiednio przyspiesza metabolizm i wspomaga wydzielanie soków trawiennych.

Szczególnie skuteczna jest mieszanka ziół, składająca się z równych części kopru włoskiego, mięty i rumianku, którą musimy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Kminek w formie naparu także przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z wzdęciami, a a jeszcze wspomaga pracę jelit i zapobiega fermentacji pokarmów. Melisa lekarska, poza działaniem uspokajającym, łagodzi skurcze żołądka i jelit, a także zmniejsza uczucie dysluksusu związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów. Można pamiętać, że częste picie ziołowych herbat łagodzi dolegliwości, a także może zapobiegać ich powstawaniu poprzez wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj