Trudności z oddychaniem, mniejsza wydolność przy uprawianiu sportu, częste bóle głowy, nawracające infekcje – to niektóre z uciążliwych objawów skrzywionej przegrody nosowej. Ten dość często występujący problem w gruncie rzeczy jest łatwy do rozwiązania.

Kiedy zrobić operację prostowania przegrody nosa

Samo skrzywienie przegrody nosowej nie wymaga interwencji chirurgicznej. U wielu osób nieregularne rysy twarzy są czymś normalnym i z punktu widzenia medycznego całkowicie akceptowalnym. Prostowanie przegrody nosowej wykonuje się ze względu na występowanie różnych dolegliwości, takich jak:

  •       Nawracające infekcje – zapalenie zatok, zapalenie ucha itp.
  •       Częste bóle głowy
  •       Krwawienia z nosa
  •       Utrudnione oddychanie przez nos, uczucie zatkanego nosa
  •       Chrapanie i obturacyjny bezdech senny
  •       Pogorszenie węchu
  •       Okresowe zatykanie uszu
  •       Poczucie ciągłego zmęczenia, niedotlenienie

Wszystkie te dolegliwości znacząco obniżają komfort życia. Osoby, które już od dziecka ze względu na skrzywienie przegrody oddychają przez nos, często nie zdają sobie nawet sprawy, jak powinien funkcjonować zdrowy organizm. Po zabiegu odczuwają ogromną ulgę – nie tylko ze względu na ustanie uciążliwych dolegliwości, ale też na lepsze dotlenienie mózgu i innych organów. Osoby uprawiające sport obserwują poprawę wydolności i osiąganych wyników. Oczywiście skala objawów zależy od skali problemu, dlatego rezultaty nie zawsze są tak samo spektakularne. Jednak zdecydowanie warto zdecydować się na zabieg.

Jak wygląda korekta przegrody nosowej

Skierowanie na operację prostowania przegrody nosowej wypisuje lekarz laryngolog. Operację poprzedza badaniem, m.in. endoskopowym oraz obrazowym. Sprawdziliśmy, jak korekta skrzywionej przegrody odbywa się w klinice Mille Medica – jednej z najbardziej polecanych placówek w Warszawie i jej okolicach.

Operację przegrody nosowej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W zależności od skali nieprawidłowości oraz czynności dodatkowych, jakie często wykonuje się w ramach tego samego znieczulenia, cały zabieg trwa od 30 do 90 minut.

Obecnie korekta przegrody nie wymaga żadnych zewnętrznych nacięć, a co za tym idzie nie pozostawia blizn. Wszystkie czynności chirurg przeprowadza przez nozdrza. Nacina błonę śluzową, oddziela ją od chrząstki, którą koryguje do prawidłowego kształtu. Na koniec zakłada szwy, które pozwalają zachować zmienioną formę chrzęści, a także opatrunki. W międzyczasie możliwe jest także np. usunięcie polipów czy zmniejszenie objętości przerośniętych małżowin nosowych.

Czy operacja prostowania przegrody jest bezpieczna

Chirurgiczne leczenie skrzywionej przegrody nosowej jest skuteczne i bezpieczne. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko – dotyczą zaledwie 3-5% przypadków. Najczęstszym jest krwawienie z nosa, które zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Obecność opatrunków może na początku wywoływać pewien dyskomfort, jednak nosi się je bardzo krótko – najwyżej dobę.

Przez 24 godziny po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji w klinice. W tym czasie przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne i antybiotyk. W zdecydowanej większości przypadków może wrócić do domu już na drugi dzień po operacji. W ciągu kolejnych 6 tygodni konieczne będzie stawienie się na 2-3 wizyty kontrolne.

Ile dni zwolnienia otrzymam

Okres ścisłej rekonwalescencji wynosi 2 tygodnie. Na taki czas lekarz wystawi nam zwolnienie lekarskie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań, m.in. charakteru pracy danej osoby. Pacjent powinien dużo odpoczywać – najlepiej w pozycji leżącej z głową na nieco wyższej poduszce oraz unikać wysiłku fizycznego. Do 3 tygodni nie można nurkować, podróżować samolotem oraz korzystać z sauny. Pamiętanie o tych zaleceniach jest ważne, ponieważ już po około tygodniu pacjent wraca do pełnej formy i dobrego samopoczucia. Łatwo wtedy zapomnieć o konieczności oszczędzania się.

Ile się czeka średnio w NFZ na operację przegrody nosowej

Czas oczekiwania na wykonanie korekty skrzywionej przegrody nosowej jest różny w poszczególnych szpitalach i zależy od wielu czynników, m.in. dostępności personelu i liczby zatrudnionych lekarzy – chirurgów. W mniej obleganych placówka można zapisać się na zabieg już w ciągu kilku miesięcy. Czasem jednak trzeba czekać na operację nawet 2 lata.

Zdecydowanie krótsze terminy są w prywatnych klinikach. Na skorzystanie z takich specjalistycznych usług często decydują się osoby, które odczuwają silne dolegliwości związane z utrudnionym oddychaniem czy nawracającymi infekcjami.

Cena zabiegu prostowania przegrody nosowej

W zależności od metody leczenia, koszt operacji przegrody nosowej w prywatnej klinice wynosi od 3.000 zł do 4.500 zł. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko szybszy termin zabiegu, ale też możliwość skorzystania z najnowocześniejszych metod leczenia, które z różnych przyczyn nie zawsze stosowane są w państwowych szpitalach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj