Skolioza u dzieci – rodzaje, przyczyny i zapobieganie. Co warto wiedzieć?

0
209
skolioza u dziecka

Ciągłe przesiadywanie przed komputerem, wiele godzin za biurkiem w szkole, a także brak codziennych aktywności fizycznych to główne przyczyny wad postawy u dzieci i dorosłych. Skolioza u dzieci to częste schorzenie, którego diagnostyka odbywa się najczęściej w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku leczeniu skoliozy trzeba dokładnie ocenić źródło i skalę problemu. To podstawa, aby dopasować jak najskuteczniejsze metody leczenia.

Warto wiedzieć, że skolioza nie utożsamia się z każdym skrzywieniem bocznym kręgosłupa u dzieci. To schorzenie obejmuje najczęściej trójpłaszczyznowe i trójosiowe skrzywienia, a więc takie, które można zaobserwować jako skrzywienia boczne, w przód lub w tył z jednoczesną rotacją kręgów.

Rodzaje skoliozy – jakie są znane dzisiejszej medycynie?

Skoliozy u dzieci i dorosłych mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty w wyniku nieprawidłowych nawyków związanych z codzienną postawą ciała. Są też skoliozy idiopatyczne, które dla specjalistów wciąż są sporym wyzwaniem, gdyż bardzo trudno dobrać do nich skuteczne metody leczenia.

Dwa powszechnie znane rodzaje skoliozy to:

  • Skolioza czynnościowa – charakteryzuje się skrzywieniem kręgosłupa tylko w jednej płaszczyźnie (czołowej). Odznacza się sporą ruchomością kręgosłupa, a skutki tego schorzenia są w pełni odwracalne przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.
  • Skolioza strukturalna – powstaje najczęściej w wyniku długo nieleczonych skolioz czynnościowych i powoduje kilka łuków wygięcia kręgosłupa. Może jej towarzyszyć deformacja, torsja i rotacja kręgosłupa, a nawet zniekształcenia klatki piersiowej.

W przypadku dzieci najczęściej diagnozowana jest skolioza w postaci bocznego skrzywienia kręgosłupa. To najczęściej występująca wada postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 Aby uniknąć długotrwałego leczenia i rehabilitacji, warto obserwować na bieżąco postawę dziecka, a także przeprowadzać wizyty kontrolne. W tym celu warto wybrać sprawdzony gabinet fizjoterapii w Warszawie. Wykwalifikowany specjalista zawsze rzetelnie oceni stan kręgosłupa dziecka oraz podpowie, jakie działania podjąć w celu zapobiegania występowaniu skoliozy.

Przyczyny skoliozy u dzieci a błędy rodzicielskie

Skolioza u dzieci może występować pod postacią wrodzoną oraz nabytą, czyli taką, która najczęściej jest wynikiem zaniedbań ze strony opiekunów. W przypadku wrodzonego schorzenia przyczyną wysępiania bocznego skrzywienia kręgosłupa mogą być choroby układu ruchu, dystrofia mięśniowa, guzy kości, a nawet przebyte operacje.

Niestety wielu rodziców dopuszcza się kilku błędów, które powodują, że skolioza u dzieci pogłębia się wraz z wiekiem. Aspekty sprzyjające rozwojowi skoliozy u dzieci to: 

  • próby zbyt wczesnego pionizowania noworodków, 
  • długotrwałe noszenie dziecka na biodrze, 
  • przesiadywanie dziecka wiele godzin przed ekranem komputera w nieodpowiedniej pozycji, 
  • noszenie dziecka w nosidełku w pionie (w wieku poniżej 2-5 miesięcy).

To częste błędy niedoświadczonych rodziców, które mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki stanu kręgosłupa dziecka. Proces diagnostyki wymaga też kontaktu z ortopedą, który oceni widoczność łopatek, zachowanie równoległości między ramionami oraz inne aspekty wskazujące na skoliozę dziecięcą.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek wad postawy warto postawić na kompleksowe leczenie skoliozy w Warszawie. Wybierając sprawdzony gabinet, zyskasz pewność, że dziecko będzie mieć jak najlepszą opiekę medyczną.

Interesujesz się marketingiem dla swojej strony internetowej? Odiwedź stronę 4rtweb.pl, aby dowiedzieć się weicej na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj