Joga Vinyasa – czym charakteryzuje się ten styl jogi i komu spodoba się najbardziej?

0
363
joga cwiczenia

Vinyasa to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych stylów jogi. Ta dynamiczna forma jogi sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, jak i tych, które ćwiczą już od dłuższego czasu. Ćwiczenia są bardzo różnorodne i mniej statyczne niż w innych stylach jogi. Ponadto do praktyki Vinyasa jogi nie będziemy potrzebować zbyt wielu akcesoriów. Wystarczy w zasadzie już sama mata do jogi, chociaż przydatne bywają również klocki do jogi, zwłaszcza w przypadku osób początkujących.

Praktyka vinyasa jogi to nie tylko same ćwiczenia fizyczne w postaci dynamicznych płynnych sekwencji asan, ale również specjalne techniki oddechowe i dążenie do uzyskania harmonii pomiędzy ciałem i umysłem, co sprzyja walce ze stresem, wyciszeniu i rozładowaniu negatywnych emocji. Vinyasa to wręcz idealna forma aktywności fizycznej dla osób pędzających całe dnie w pracy w pozycji siedzącej przed komputerem. Dowiedz się, dlaczego warto spróbować jogi vinyasa.

Czym charakteryzuje się vinyasa joga?

Vinyasa to jeden ze współczesnych typów jogi, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wynika ono z tego, że jest to bardzo przyjemny i urozmaicony styl jogi, który opiera się na płynnych dynamicznych przejściach pomiędzy asanami, a ich sekwencja na każdych zajęciach jest inna, dlatego nie sposób się znudzić. Ponadto ćwiczenia bardzo łatwo dostosować do każdego poziomu zaawansowania. Bez problemu mogą je wykonywać osoby zupełnie początkujące, ale i dla tych bardzo zaawansowanych ćwiczeniach są ciekawe i rozwijające.

Vinyasa wywodzi się z Hatha jogi, która jest łagodną praktyką idealną dla osób początkujących i składa się zarówno z asan, jak i ćwiczeń oddechowych, czyli pranajamy.

Za ojca twórcę vinyasa jogi uważany jest Tirumali Krishnamacharya, który był nauczycielem i uzdrowicielem, ale również pisarzem. To on właśnie usystematyzował asany i połączył je w sekwencje lecznicze. Płynne przejścia pomiędzy pozycjami, połączone z odpowiednim oddychaniem miały za zadanie wprowadzać umysł i ciało w stan medytacyjnej harmonii prowadzącej do pełni zdrowia.

Krishnamacharya założył sławną szkołę jogi w Mysore. Wśród jego uczniów znajdziemy takich mistrzów jak B.K.S Iyengar, czy Sri K. Patthabi Jois.

W sensie dosłownym vinyasa oznacza „umieszczać w specjalny sposób”, co w praktyce oznacza przechodzenie z jednej asany do następnej z pomocą odpowiedniego oddechu i z intencją w sercu. W praktyce vinyasy łączymy świadomość każdego ruchu i każdej chwili ze świadomym oddechem w dynamiczną sekwencję ćwiczeń przyspieszającą bicie serca.

Jakie korzyści daje vinyasa joga?

Vinyasa często bywa nazywana tanecznym stylem jogi ze względu na swoje dynamiczne przejścia pomiędzy poszczególnymi pozycjami, dzięki którym całość sekwencji jest bardzo płynna.

Ćwiczenia vinyasy jogi są szczególnie lubiane przez osoby początkujące, ponieważ są bardzo różnorodne – ich sekwencja jest inna na każdych zajęciach, asany nie są trudne i istnieje wiele ułatwiających ich wykonanie modyfikacji, ponadto zajęcia często odbywają się przy muzyce, co sprawia, że są jeszcze przyjemniejsze.

Podczas ćwiczeń vinyasa jogi asany są wykonywane dość szybko, poszczególnych pozycji nie utrzymuje się długo, więc nie ma zbyt wiele czasu na skupieniu się na ich poprawnym wykonaniu, co czasami sprawia trudność osobom początkujących, którym brakuje jeszcze odpowiedniej techniki i często mają trudności z utrzymaniem równowagi w niektórych asanach. Z czasem jednak zdecydowanie poprawia się stabilność, giętkość, poczucie równowagi i siła, dzięki czemu przejścia pomiędzy poszczególnymi pozycjami są bardziej płynne, a ćwiczenia sprawiają coraz więcej przyjemności.

pozycje joga

Vinyasę cenią sobie również osoby bardziej zaawansowane w ćwiczeniach jogi, ponieważ rozwija ona bardzo równowagę, szybkość i koncentrację, a w miarę wzrostu zaawansowania grupy nauczyciel stopniowo dodaje do poszczególnych sekwencji coraz trudniejsze pozycje.

Korzyści z ćwiczeń vinyasy to:

  • dotlenienie całego organizmu,
  • pozytywny wpływ na układ krążenia,
  • wzmocnienie poczucia równowagi,
  • wzmocnienie mięśni,
  • rozciągnięcie i uelastycznienie ciała,
  • nauczenie się prawidłowego oddychania podczas wykonywania dynamicznych ćwiczeń,
  • uciszenie gonitwy myśli i wyciszenie umysłu, który podczas dynamicznych sekwencji asan zmuszony jest do skupienia się na prawidłowym wykonaniu ruchów i płynnym przejściu pomiędzy pozycjami, dzięki czemu zapominamy o stresach dniach codziennego i męczących nas sprawach.

Vinysasa joga to styl jogi, w którym podczas każdych zajęć dąży się do skupienia na następujących elementach:

1. Asany

Są to po prostu konkretne pozycje jogi. Choć przejścia pomiędzy nimi są dosyć dynamiczne, to jednak ważne jest ich prawidłowe wykonanie, do czego dążymy z czasem, przechodząc od poziomu początkującego do bardziej zaawansowanych.

2. Oddech

Jego kontrolowanie i odpowiednie zgranie z wykonywanymi ruchami jest bardzo ważne. Nie tylko sprzyja prawidłowej pracy mięśni i łatwiejszemu opanowaniu asan, ale również wewnętrznej harmonii, wyciszeniu i wewnętrznej równowadze organizmu, która prowadzi do zdrowia fizycznego i psychicznego.

3. Sekwencje asan

Jest to połączenie ze sobą płynnymi przejściami kilkunastu do kilkudziesięciu różnych asan. Ich stopień trudności zależy od zaawansowania osób ćwiczących. Sekwencje pozycji mogą być bardzo łagodne i proste do wykonania, ale też i zdecydowanie trudniejsze i wymagające dobrej znajomości tych bardziej zaawansowanych asan, a także dużej siły i dobrego poczucia równowagi. Vinyasa nie ma ściśle ustalonych sekwencji asan, jak ma to miejsce w innych stylach jogi jak na przykład Ashtanga. Tutaj układ pozycji może być dowolny i różny na każdych zajęciach. Zależy on w głównej mierze od stopnia zaawansowania grupy i jest układany swobodnie przez każdego nauczyciela jogi.

4. Bandhy

To szczególny rodzaj praktyki, gdzie praca mięśni szkieletowych przenosi się na mięśnie gładkie, głównie mięśnie brzucha i miednicy. Ustabilizowanie miednicy sprawia, że poszczególne asany są wykonywane prawidłowo i w pełni bezpieczne dla osób ćwiczących.

5. Sthira

Jest to po prostu stabilność w wykonywaniu asan. Osobom początkującym jej uzyskanie często sprawia trudności, stąd często zachodzi konieczność modyfikacji pozycji w taki sposób, aby ćwiczący stał lub siedział stabilnie i czuł się w danej pozycji bezpiecznie. Z czasem nasze poczucie równowagi i siła zdecydowanie wzrasta, co sprawia, że osadzamy się coraz stabilniej nawet w bardzo zaawansowanych pozycjach jogi.

6. Sukha

To słowo oznacza wygodę. Naszym celem powinno być nie tylko zwiększenie swojej siły i sprawności, ale przede wszystkim uzyskania poczucia wygody w danej asanie. Często wygoda ta jest określana jako „odnalezienie odpowiedniej ilości miejsca w ciele”, co w praktyce oznacza osiągnięcie takiego stopnia elastyczności, siły oraz stabilności, aby czuć się w danej asanie dobrze i komfortowo. U osób początkujących taką wygodę pomagają uzyskać modyfikacje asan pozwalające na dostosowane ich do aktualnych możliwości i sprawności ciała.

co daje cwiczenie yogi

Vinyasa to jeden z najbogatszych stylów jogi, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest ona polecana dla osób początkujących, zwłaszcza tych, które są niecierpliwe i szybko się nudzą. Jest ona bowiem nie tylko znacznie łatwiejsza niż na przykład Ashtanga, ale i bardziej interesująca i różnorodna, dzięki czemu ćwiczenia z pewnością nie znudzą się po kilku lekcjach.

Vinyasę możemy ćwiczyć zarówno na zajęciach jogi w klubach sportowych, jak i samodzielnie w domu o dowolnej wygodnej dla nas porze korzystając z indywidualnych lub grupowych lekcji online, czy nagrań video w sportowych serwisach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj