Kinesiotaping łokcia tenisisty – co daje i jak go wykonać?

0
2215
kinesiotaping łokcia tenisisty co daje i jak go wykonać

Łokieć tenisisty to bolesna dolegliwość, która utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, a czasem nawet uniemożliwia pracę. Problem ten może dotknąć każdego, dlatego warto wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć. W ramach leczenia stosuje się przede wszystkim różne zabiegi na łokieć tenisisty, pomóc mogą też specjalne ortezy na łokieć, które nosi się szczególnie na początku, gdy ból łokcia jest nie do zniesienia. Często wykonuje się również taping łokcia. Taping łokcia tenisisty – jak prawidłowo nakleić plastry? Jakie korzyści niesie kinesiotaping? Jak wyleczyć łokieć tenisisty, by trwale pozbyć się bólu i móc wrócić do normalnego życia? Podpowiadamy!

Kinesiotaping łokcia tenisisty – co warto na ten temat wiedzieć?

U chorujących na łokieć tenisisty taping jest jedną z najczęstszych metod leczenia. To zabieg polegający na przyklejaniu różnej długości plastrów na bolące partie ręki. Taśmy oddziałują na stawy, mięśnie i układ limfatyczny, dzięki czemu kinesiotaping pomaga zredukować dolegliwości bólowe i aktywować uszkodzone mięśnie. Dodatkowe korzyści tapingu to normalizacja napięcia mięśniowego i unormowanie mikrokrążenia.

Jak okleić łokieć tenisisty?

Aplikację plastrów na rękę zasadniczo można podzielić na dwa etapy. Najpierw należy odmierzyć taśmę na długość przedramienia i uciąć na kształt litery Y. Czasem spotkać się można z gotowymi, przyciętymi już plastrami, jednak częściej występują one w postaci rolki.

Gdy taśma zostanie przycięta, nakleja się ją techniką mięśniową na mięśnie prostowniki promieniowe nadgarstka (krótki i długi). Baza ma znaleźć się po stronie grzbietowej dłoni, poniżej linii łączącej kości przedramienia.

Pacjent powinien mieć ustawiony nadgarstek w pełnym zgięciu i pronacji. W takiej pozycji paski taśmy nakleja się wzdłuż prostowników z niewielkim napięciem, kończąc nad nadkłykciem bocznym kości ramiennej.

Teraz pozostaje jedynie zaaplikować techniką powięziową taśmę w kształcie litery Y. Przedramię powinno być ustawione w pronacji, w stawie łokciowym wyprost, nadgarstek zgięty. Bazę nakleja się na wysokości nadkłykcia bocznego kości ramiennej, z kolei końcówki taśmy poprzecznie, z niewielkim napięciem.

Łokieć tenisisty – leczenie. Jakie metody są stosowane najczęściej?

Taping łokcia tenisisty to tylko jedna z wielu metod walki z bólem ręki. Dostępnych form leczenia jest znacznie więcej, a ich dobór uzależnia się od stopnia nasilenia dolegliwości oraz poziomu zaawansowania zmian chorobowych. Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty – leki

Na początku należy złagodzić objawy łokcia tenisisty. Pomocny w tym zakresie będzie Diky – lek przeznaczony do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Substancją czynną tego produktu jest diklofenak sodu, czyli niesteroidowy leki przeciwzapalny (NLPZ). Lek Diky wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Łokieć tenisisty – fizjoterapia

Gdy jakikolwiek ruch ręką nie będzie sprawiać nam dyskomfortu, można rozpocząć rehabilitację. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim masaż i specjalne ćwiczenia na łokieć tenisisty. Cała terapia powinna odbywać się pod okiem fizjoterapeuty, który dostosuje plan leczenia do stanu pacjenta, jego potrzeb i możliwości ruchowych.

Łokieć tenisisty – fizykoterapia

Uzupełnieniem fizjoterapii jest fizykoterapia. W leczeniu łokcia tenisisty zastosowanie znajdują takie metody jak laseroterapia, ultradźwięki czy jonoforeza. Metody leczenia dobiera lekarz na podstawie oceny stopnia zaawansowania zmian chorobowych i dolegliwości odczuwanych przez chorego.

Leczenie łokcia tenisisty jest długie oraz wymaga od pacjenta dużego zaangażowania, jednak nie powinno się z niego rezygnować. Zbagatelizowanie problemu i niestosowanie się do zaleceń lekarza może bowiem prowadzić do pogłębienia dolegliwości, trwałego uszkodzenia, a nawet niepełnosprawności ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj