Odrobina tańca na co dzień

0
1521
taniec zdrowie

Każdy człowiek potrzebuje ruchu, choć nie każdy lubi wskakiwać w trampki i biegać po Polsce, nawet jeśli cała Polska Lubi Teraz Biegać… Nie darzymy też zbytnią sympatią ryzykownych obciążeń na siłowni, a na pływalnię ciężko się jakoś zebrać…

Badania nad długo żyjącymi społecznościami pokazały, że tak na prawdę to nie od intensywnych ćwiczeń zależy zdrowie i świetna kondycja stulatków, ale właśnie od codziennego, umiarkowanego ruchu, w tym rytualnego tańca!

Taniec jest pierwotną siłą i atawistyczną potrzebą człowieka

Jest także afirmacją życia, ruchem przywracającym równowagę psychiczną oraz poprawiającym kondycję fizyczną. Jeśli do tego potrafimy całkowicie zatopić się w tańcu i zrelaksować swoje ciało, działa on na nas terapeutyczne, a leczyć potrafi nawet depresje.

Wzmacnia też i uelastycznia mięśnie, kręgosłup i stawy. Łagodzi wszelkie bóle, poprawia krążenie krwi, pracę serca i jelit… Wreszcie przyspiesza spalanie tłuszczu, a tym samym pomaga nam zrzucić zbędne kilogramy! W trakcie tańca w organizmie człowieka wydziela się adrenalina i noradrenalina, dzięki którym czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Podwyższa się także poziom endorfin, znanych jako hormony szczęścia.

Dziś wszędzie jest dużo muzyki, każdy butik, sklep, centrum handlowe, restauracja i szkoły, na okrągło lub w przerwach od pracy, puszczają swoje muzyczne kompilacje. W tej zabieganej cywilizacji mnie to nie wystarcza, na co dzień wyraźnie odczuwam brak tańca…

Taniec jest radosną formą ćwiczeń, która nie tylko pomaga w spalaniu kalorii i utrzymaniu sprawności fizycznej, ale także podnosi nasz nastrój. Z wielu ludzi przebywających w domu z powodu pandemii, taniec stał się popularną działalnością, aby pozostać aktywnym i zdrowym podczas społecznego dystansu. Ale, czy można tańczyć codziennie w domu? Czy taniec ma jakieś korzyści dla zdrowia? Dowiedzmy się.

Taniec każdego dnia w domu jest wykonalny i korzystny dla zdrowia. Czy wolisz Zumbę, hip-hop lub salsę, istnieje mnóstwo filmów online i samouczków dostępnych do nauki z komfortu swojego salonu. Wyznacz sobie trochę czasu każdego dnia, załóż wygodne ubranie i zacznij się ruszać, aby poczuć energię na resztę dnia.

Korzyści z tańca dla zdrowia

Taniec może zapewnić wiele korzyści dla zdrowia, jeśli jest wykonywany regularnie. Może pomóc w poprawieniu wytrzymałości sercowo-naczyniowej, elastyczności, siły, równowagi, koordynacji i zmniejszyć poziom stresu. Będąc aerobową formą ćwiczeń, podnosi tętno, co powoduje spalanie kalorii; pomaga to w kontrolowaniu wagi. Ogólnie rzecz biorąc, taniec nie tylko poprawia samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne poprzez uwalnianie endorfin, co skutkuje poprawą nastroju i zmniejszeniem depresji.

Uwielbiam tańczyć!

Marzy mi się taka wolna i nieodpłatna przestrzeń w Sopocie, gdzieś blisko mola lub trochę wcześniej, gdzie można by sobie potańczyć pod gołym niebem…Trochę wzorem mieszkańców maleńkich włoskich miasteczek i wsi, wirować pod lampionami zwisającymi z drzew.

Jakiś czas temu wprowadziłam do tygodniowego grafika popołudniowe taneczne kwadranse, podczas których włączam ulubione latynoamerykańskie rytmy :)… Ech, swoją drogą, gdzie się podziały sobotnie dancingi naszych rodziców… śledzik, wódeczka i w tany do białego rana.

A gdyby tak… zamiast wyciskać na siłowni żelazną sztangę lub zmuszać się do innych forsownych ćwiczeń, na rozgrzewkę przetańczyć Sylwestrową Noc, a dalej w codziennych kwadransach cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj