Trampoliny fitness do skakania – którą wybrać?

0
742
Trampoliny do skakania - którą wybrać?

Choć skoki na trampolinie jako aktywność rekreacyjna przyjęły się stosunkowo niedawno, to same trampoliny są wykorzystywane w sporcie już od wielu lat. Dotleniają ciało, aktywują jego mięśnie głębokie, kształtują prawidłową postawę, wspomagają pracę nad równowagą i koordynacją ciała.

By móc cieszyć się wymienionymi korzyściami zdrowotnymi, nie musisz jechać do parku trampolin. Możesz stworzyć go we własnym domu lub ogrodzie. Rozważasz zakup trampoliny? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najczęściej wybierane trampoliny, ich historię oraz zastosowanie.

Krótka historia trampolin 

Początek trampolin sięga wczesnych lat 30 ubiegłego wieku. Amerykanin George Nissen zainspirowany akrobatami ćwiczącymi na trapezach otworzył firmę i rozpoczął produkcję trampolin. W Stanach Zjednoczonych trampoliny szybko podbiły szkolne sale gimnastyczne jednak brak odpowiedniego nadzoru bezpieczeństwa i właściwego treningu doprowadził do powstania wielu kontuzji, co spowodowało usunięcie trampolin ze szkół.

Mimo to wciaż znajdowały zastosowanie na specjalistycznych salach gimnastycznych, gdzie sportowcy przygotowywali się do zawodów. W 2000 roku akrobacje na trampolinie stały się sportem olimpijskim, zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością w Europie oraz Azji. Dzisiejsze trampoliny są zmodyfikowane i znacznie bezpieczniejsze.

Trampoliny dla dzieci i dorosłych

Czyli inaczej trampoliny ogrodowe. Swoją popularność zyskały dzięki uniwersalnemu zastosowaniu (czym nie może pochwalić się trampolina fitness i inne sportowe trampoliny). Są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zabawy na trampolinach nie tylko korzystnie wpływają na sprawność i zwinność ciała, ale także stanowią świetny pomysł na wspólne spędzenie aktywnego czasu z rodziną.

Dzięki zabawom na trampolinie dzieci, w bezpieczny sposób mogą wyładować buzującą w nich energię. Trampoliny ogrodowe, zazwyczaj otoczone są siatką i wykonane z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia materiału. Mogą być wykorzystywane jednocześnie przez profesjonalnych akrobatów, jak i amatorów.

Trampoliny sportowe

Trampolina sportowa stosowana jest w treningach fitness, wykonywanych na siłowni lub w domu. To nowe rozwiązanie urozmaicające tradycyjne treningi. Poprzez aktywacje dużej ilości mięśni (również głębokich) i ich intensywne działanie, trampolina fitness przynosi szybkie efekty utraty wagi i kształtowania sylwetki. To trening cardio, który dzięki miękkiemu podłożu trampoliny chroni stawy przed urazami. Zajęcia prowadzone są do muzyki i polegają na wykonywaniu konkretnych ruchów (np. skoków, biegu, rozkroków) w określonym tempie. Trening na trampolinach do skakania nie należy do najłatwiejszych, za to efekty są warte wysiłku!

Podsumowując, jeżeli najważniejsze jest dla nas ukształtowanie wymarzonej sylwetki i trampolinę chcemy używać tylko do treningu, warto wybrać trampolinę sportową. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieści się ona także w mieszkaniu. Jeżeli chcemy, by trampolina znalazła szersze zastosowanie i mogła być wykorzystywana również do zabawy i wspólnego spędzania czasu z bliskimi, wówczas warto postawić na trampolinę ogrodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj