Badanie ojcostwa – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

0
1443
badanie ojcostwa na zdrowszy.pl

Testy na ojcostwo wykonywane są w celu określenia tożsamości ojca dziecka. Można je wykonać w laboratoriach badań DNA. Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniu ojcostwa!

Dzięki specjalnym testom na ojcostwo możliwe jest potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa danego mężczyzny. W jakich sytuacjach wykonuje się tego typu testy? Jak przebiega badanie? Gdzie można wykonać test na ojcostwo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy wykonać badanie ojcostwa?

Testy na ojcostwo wykonuje się, aby ustalić tożsamość biologicznego ojca dziecka. Badania ojcostwa można przeprowadzić w każdej sytuacji, gdy istnieją wątpliwości, czy dana osoba jest biologicznym ojcem dziecka. Przed wykonaniem badania trzeba uzyskać zgodę od opiekunów prawnych dziecka. Testy mogą być przeprowadzane zarówno do celów sądowych, jak i prywatnych. W sytuacji ustalania obowiązku alimentacyjnego, kiedy domniemany ojciec nie przyznaje się do dziecka lub w przypadku spraw o dziedziczenie majątku, badania ojcostwa są zlecane przez sąd.

Jak przebiega test na ojcostwo?

Najbardziej popularną, a zarazem najskuteczniejszą metodą identyfikacji genetycznej jest test DNA. Aby przeprowadzić badanie DNA, wystarczające jest pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka, ale materiał do badania mogą również stanowić próbki mikrośladowe lub próbki krwi. Jeżeli test wykonujemy dla celów prywatnych, do badania pobiera się materiał od dziecka oraz potencjalnego ojca. Z kolei w przypadku testów do celów sądowych, materiał musi być pobrany nie tylko od dziecka i domniemanego ojca, ale także od matki dziecka. Pobrane próbki materiałów należy przekazać do laboratorium, które dokona porównania DNA. Wynik testu zwykle można odebrać po ok. 7 dniach roboczych. Badania na ojcostwo można wykonać w sieci laboratoriów Diagnostyka – https://diag.pl/sklep/badania/.

Czy możliwe jest ustalenie ojcostwa przed narodzeniem dziecka?

W niektórych przypadkach badanie pokrewieństwa przeprowadza się jeszcze przed narodzeniem dziecka. W takiej sytuacji materiał do badania może być pobrany podczas inwazyjnych badań prenatalnych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego typu badań istnieje duże ryzyko powikłań – mogą one doprowadzić nawet do poronienia. Zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem ustalenia ojcostwa w czasie ciąży jest test z krwi matki, który nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla płodu. Od domniemanego ojca dziecka należy wówczas pobrać materiał np. w postaci wymazu z policzka. Takie badanie można wykonać już w 9.-10. tygodniu ciąży.

Gdzie zrobić badania na ojcostwo?

W Polsce istnieje wiele laboratoriów, przeprowadzających testy DNA. Najważniejsze jest, aby wybrać laboratorium badawcze akredytowane. Akredytacja stanowi potwierdzenie kompetencji personelu laboratorium, gwarantuje uzyskanie prawidłowych wyników i rzetelne przeprowadzenie analizy. Laboratoria akredytowane są systematycznie sprawdzane przez audytorów Polskiego Centrum Akredytacji pod względem jakości badań, odpowiednio funkcjonującego sprzętu i personelu. Jeżeli planujesz wykonać test na ojcostwo i chcesz mieć pewność, że zostanie on rzetelnie przeprowadzony, a jego wynik będzie prawidłowy, warto zdecydować się na badanie ojcostwa w diag.pl.

Za pomocą badania DNA można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny. Testy DNA mogą być przeprowadzane zarówno do celów sądowych, jak i prywatnych. Do wykonania badań ojcostwa należy wybrać laboratorium akredytowane. Przeprowadzając badania w takim miejscu można mieć pewność, że zostaną one przeprowadzone rzetelnie, a ich wyniki będą prawidłowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj