Alergia oczu – co zrobić, gdy się pojawia?

0
600
oczy alergia

Objawy alergii mogą być bardzo dokuczliwe i dotyczyć również oczu. Przy uczuleniach na pyłki często pojawia się podrażnienie i zaczerwienienie oczu, które swędzą i łzawią. Co zrobić, by złagodzić te dolegliwości? Są na to sprawdzone sposoby, które warto zastosować!

Alergie wziewne i ich wpływ na narząd wzroku

Alergie wziewne to reakcja uczuleniowa na substancje, które dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Do najczęstszych alergii tego typu należy uczulenie na pyłki drzew, traw i bylin, a także zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt [1]. Charakterystyczne objawy alergii wziewnych to wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa i kichanie.

Często towarzyszy im podrażnienie i łzawienie oczu. Tego rodzaju problemów nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona alergia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne tak ze strony układu oddechowego, jak i zatok oraz narządu wzroku. Alergia może przyczyniać się do stanów zapalnych spojówek i rozwoju zespołu suchego oka. W efekcie tego schorzenia rogówka nie jest dostatecznie dotleniona i odżywiona, co może doprowadzić do jej uszkodzenia, zaś powierzchnia oka nie jest w wystarczającym stopniu nawilżona i chroniona przed szkodliwymi czynnikami [2]. Zespół suchego oka zwiększa ryzyko pojawiania się stanów zapalnych spojówek i rogówki, prowadzi też do pogorszenia jakości widzenia.

Jak łagodzić objawy alergii ze strony oczu?

W pierwszej kolejności przy objawach alergii zaleca się zastosowanie odpowiednich leków antyhistaminowych, które dostępne są również bez recepty [3]. Na objawy ze strony oczu pomocniczo warto zastosować krople nawilżające z ektoiną, która tworzy barierę ochronną na powierzchni oka i dodatkowo chroni przed kontaktem z alergenem. Dobrym wyborem są krople do oczu Ektin, które można stosować do 6 miesięcy po otwarciu opakowania. Zawarty w kroplach Ektin kwas hialuronowy nawilża powierzchnię oka, wzmacniając naturalne działanie filmu łzowego, a tym samym pomaga utrzymać narząd wzroku w dobrej kondycji.

W jaki sposób zapobiegać nasileniu objawów alergii?

Osoby cierpiące na alergie wziewne powinny w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami wywołującymi reakcję uczuleniową. Warto ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w czasie intensywnego pylenia roślin, zwłaszcza w godzinach 5 i 8 rano oraz 17 i 19 po południu. Po powrocie do domu należy zmienić ubranie, dobrze też wziąć prysznic, by zmyć alergeny ze skóry i włosów.

Nie zaleca się wietrzenia mieszkania ani suszenia ubrań na zewnątrz w czasie intensywnego pylenia. Przy objawach alergii ze strony oczu warto ograniczyć też inne czynniki mające niekorzystny wpływ na kondycję narządu wzroku. Należą do nich m.in. przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy czy długotrwałe oglądanie telewizji i praca przy komputerze.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska- Krępa, Alergeny wziewne,

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-

wziewne, data dostępu 28.06.2022.

2. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.

3. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 28.06.2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj