Okulary oraz soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane w ten sposób, by korygować wady wzroku. Szkła kontaktowe cieszą się jednak znacznie większą popularnością, głównie z tego powodu, że ich noszenie nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami. Wobec tego jakie są soczewki do korekcji astygmatyzmu i w jaki sposób można je dobrać?
Niezborność czyli powszechna wada wzroku – co to jest?
Niezborność, to inne określenie wady wzroku jaką jest astygmatyzm. Wiele osób słyszało już tę nazwę, jednak w dalszym ciągu można się zastanawiać: astygmatyzm – co to właściwie jest? Otóż jest to jedna z powszechniej występujących wad wzroku, polegająca na tym, że jeden z elementów aparatu wzrokowego przybiera nietypowy dla siebie kształt. Zwykle rogówka lub soczewka, zamiast formy kulistej posiadają formę owalną. Nie jest wykluczone, że deformacji mogą ulec oba elementy. Rozważając dalej co to jest astygmatyzm, warto wskazać, że osoby dotknięte tą wadą borykają się z rozmytym widzeniem. Wynika to z faktu, że rozproszone światło nie skupia się na siatkówce w prawidłowy sposób.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Zastanawiając się co to jest astygmatyzm, warto wskazać na to, że wada ta może występować w dwóch formach. Pierwszą z nich jest astygmatyzm regularny – to najbardziej powszechny rodzaj niezborności. Do korekcji wystarczą odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe lub okulary. Drugą formą jest nieregularna odmiana tej wady wzroku. Tak więc, co to jest astygmatyzm nieregularny? Otóż może on powstać np. w wyniku mechanicznego urazu oka. W tym wypadku rogówka przybiera nieregularny kształt, a do korekcji niezbędne są specjalistyczne soczewki kontaktowe.
Po czym rozpoznać występowanie niezborności?
Wiadomo już co to jest astygmatyzm i na czym polega ta wada wzroku. Wobec tego, warto także dowiedzieć się, w jaki sposób można niezborność rozpoznać. Astygmatyzm i objawy, które na niego wskazują to między innymi:
- rozmyte widzenie i utrudnienie w postrzeganiu konturów przedmiotów;
- utrata ostrości widzenia zarówno z bliska jak i z daleka.
Dodatkowo, w przypadku niekorygowanej wady wzroku mogą pojawić się również inne objawy. Osoby cierpiące na astygmatyzm mogą odczuwać bóle głowy lub mrużyć oczy.
Jak leczyć tę wadę wzroku?
Leczenie astygmatyzmu odbywa się poprzez odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe lub okulary. Astygmatyzm nie jest chorobą oczu, więc nie wymaga leczenia innymi środkami farmakologicznymi. Nie zależnie od tego, czy wybór padnie na szkła kontaktowe czy okulary, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.
Jakie soczewki nosić przy niezborności i czym się one charakteryzują?
Wiedza odnośnie tego, co to jest astygmatyzm i na czym polega ta wada wzroku pozwoliła na zaprojektowanie specjalistycznych szkieł kontaktowych. Do korekcji stosowane są soczewki kontaktowe toryczne, które cechuje odmienny kształt, porównywany często do przekrojonego na pół obwarzanka. Soczewki na astygmatyzm – w odróżnieniu od tradycyjnych szkieł kontaktowych – posiadają różne grubości w obrębie powierzchni, dzięki czemu normalizują one kształt elementów narządu wzroku. Dodatkowo takie soczewki kontaktowe powinny wyróżnia się stabilnością i pozostać we właściwym miejscu przez cały czas ich noszenia – jest to warunek konieczny, by mogły one korygować astygmatyzm. Dobór parametrów soczewek kontaktowych do astygmatyzmu odbywa się zawsze na podstawie specjalistycznej konsultacji.