Olej z wiesiołka – stosuj nie tylko w kuchni

0
51
olej z wiesiołka na stole

Olej z wiesiołka jest nieocenionym kompanem wielu potraw. Jest znakomitym sprzymierzeńcem sosów, dressingów, jak również świeżych warzyw czy koktajli. Znany jest z cennych właściwości dla zdrowia. Kulinarny potencjał, to tylko wstęp do jego festiwalu możliwości do wykorzystania. Wśród kolejnych warto wymienić te pielęgnacyjne. Sprawdźmy, o jakich mowa!

olej wiesiołek zioła

Pielęgnacyjne właściwości oleju z wiesiołka

Wiesiołek prezentuje się bardzo niepozornie. Ot, jest polną rośliną o intensywnie żółtych, drobnych kwiatkach. Okazuje się jednak, że jego potencjał jest olbrzymi. Olej tłoczony na zimno z jego nasion znakomicie wpływa na kondycję organizmu, w tym skórę i włosy.

Wszystko za sprawą dużej ilości wartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego dochodzi moc antyoksydacyjnych witamin, jak również minerałów. Ogromnie ważna jest także obecność aminokwasów i ograniczającego wypadanie włosów tryptofanu.

Olej z wiesiołka to cenne źródło m.in.

  • Witaminy E wspomagającej wygładzenie i ujędrnienie skóry, a ponadto spowalniającej starzenie włosów.
  • Kwasów tłuszczowych omega-6, wspierających m.in. wzrost włosów i zapobiegających ich wypadaniu.
  • Tryptofanu, który ogranicza nadmierne wypadanie włosów. 
  • Cynku, który korzystnie wpływa m.in. na hamowanie procesu łysienia.
  • Selenu stanowiącego przeciwutleniacz, który może skutecznie ograniczyć ilość siwych włosów.

Wprowadzenie oleju z wiesiołka jest bardzo dobrym sposobem m.in. na poprawę kondycji  skóry i włosów. Aby jednak tak się stało, należy sięgać po produkty od sprawdzonych producentów.

Olej z wiesiołka na włosy

Właściwości oleju z wiesiołka przyda się wykorzystać przy okazji pielęgnacji włosów. Wprowadzenie go do swojej rutyny pozwala rozprawić się z wieloma problemami, które nie tylko negatywnie wpływają na wygląd kosmyków, ale nierzadko powodują również dolegliwości skórne.

Warto pamiętać o tym, że produkt ten można bez przeszkód aplikować bezpośrednio na włosy. Dzięki niemu odzyskają one swoją elastyczność i połysk, a tym będą wyglądać na zdrowe. To bardzo duże wsparcie szczególnie dla osób, które chcą wyeliminować problem ich łamliwości i rozdwajania na końcach. W grę wchodzi metoda olejowania włosów, która w ostatnich latach mocno zyskała na popularności i pomaga okiełznać mocno puszące się fryzury.

Możemy postawić na opcję olejowania na sucho bądź też mokro. W pierwszym przypadku olej z wiesiołka należy rozprowadzić na suchych włosach i pozostawić na godzinę lub dłużej – nawet na całą noc. Potem wystarczy umyć włosy, zaczynając od nałożenia na nie odżywki. Dzięki temu olej emulguje. Następnie należy zastosować szampon i gotowe. Jeśli chcemy wykorzystać potencjał olejowania na mokro, olej trzeba zmyć po około 30 minutach – dokładnie w taki sam sposób jak opisaliśmy powyżej.

Olej z wiesiołka można również zastosować bezpośrednio na skórę głowy – ma silne działanie nawilżające i odżywiające. To prosta droga do przeciwdziałania powstawania łupieżu czy zapobiegania ich nadmiernego wypadania. Wystarczy dodać niewielką ilość preparatu do ulubionego szamponu lub odżywki, które stosujemy codziennie bądź co kilka dni – w zależności od potrzeb kosmyków i skóry głowy. Uzyskaną mieszankę najlepiej pozostawić na kilka minut – dzięki temu składniki odżywcze wnikną w głębsze partie włosów, a tym samym zadziałają jeszcze skuteczniej.

Nie bez znaczenia pozostaje rola oleju z wiesiołka w łagodzeniu objawów ŁZS. Wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi, a ponadto reguluje wydzielanie sebum i poziom pH skóry głowy. Ponadto zmniejsza ryzyko jej rogowacenia.

Po olej z wiesiołka warto także sięgnąć wówczas, gdy mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub chcemy zwiększyć ich objętość. Jego regularne stosowanie na skalp pobudza mieszki włosowe, a tym samym przyspiesza proces wzrostu włosów. Duża w tym zasługa obecnych w preparacie nienasyconych kwasów tłuszczowych GLA. Nie bez powodu oleje zimnotłoczone takie jak olej z wiesiołka polecane są m.in. mężczyznom z zakolami.

olej z wiesiołka i warzywa

Olej z wiesiołka na skórę

Olej z wiesiołka z powodzeniem można stosować w pielęgnacji skóry, w tym skóry twarzy. Szczególnie istotne jest w nim to, że wpływa na jej odpowiednie nawilżenie, jak również skutecznie wspiera procesy regeneracyjne. Z jego pomocą twarz staje się promienna, gładka i odżywiona.

Olej z wiesiołka sprzyja przede wszystkim: 

  • wyrównaniu kolorytu skóry,
  • wygładzeniu cery,
  • łagodzeniu podrażnień,
  • nawilżeniu skóry,
  • zmniejszeniu wydzielania łojotoku,
  • gojeniu wyprysków,
  • zapobieganiu pojawiania się nowych zmarszczek,
  • ujędrnianiu skóry.

Co ważne: olej z wiesiołka dość szybko się wchłania i nie zatyka porów. Skóra staje się zdrowsza, bardziej napięta i młodsza.

Olej z wiesiołka można z powodzeniem wesprzeć działanie kremu. Wystarczy dodać do ulubionego dedykowanego nocnej pielęgnacji kilka kropel, a efekty będą zaskakujące. Skóra będzie zdecydowanie bardziej jędrna i promienna. Aby jednak tak się stało, należy pamiętać o regularności, jak również o nakładaniu kremu na świeżo oczyszczoną twarz. To jest właśnie klucz do pielęgnacyjnego sukcesu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj