Apteka czy zielarnia?
Gdy tylko zaczyna nas coś boleć, niemalże natychmiast zaczynamy zastanawiać się, jakie lekarstwo byłoby odpowiednie na nasze dolegliwości. Z łatwością sięgamy po kolejne medykamenty, nie sprawdzając nawet, czy pod ręką nie mamy lepszych środków – skuteczniejszych i przede wszystkim naturalnych.
Jednym z takich cudów natury są nasiona lnu, które zawierają związki śluzowe, białkowe, kwasy organiczne (askorbinowy), enzymy i sole mineralne (żelazo, magnez, cynk). Ponadto olej lniany zawiera bardzo duże ilości glicerydow kwasów nienasyconych (linolowego i linolenowego), glicerydy kwasów nasyconych oraz witaminę E, fitosterole, fitoestrogeny, lecytynę i flawonoidy. Prawdopodobnie w żadnej aptece nie występuje lekarstwo skupiające tak dużo cennych składników, a jednocześnie będące całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.
Zanim więc sięgniemy po kolejną tabletkę, warto zastanowić się, czy nie można jej zastąpić zdrową dietą obfitującą w naturalne lecznicze substancje.
Nasiona lnu
Nasiona lnu są powszechnie znane pod nazwą siemię lniane. Są to płaskie brązowo – szare nasionka, które po zalaniu cieczą pęcznieją, stają się ciemniejsze, większe i tworzą specyficzny śluz. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji cennego oleju lnianego. Nasiona lnu stanowią też składnik różnych mieszanek i preparatów terapeutycznych a ich lecznicze zastosowanie związane jest z zawartością cennych substancji, oddziałujących na ludzki organizm.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają właściwą budowę tkanki mózgowej, regulują przemianę materii, obniżają cholesterol i regulują gospodarkę hormonalną. Zawarta w siemieniu lnianym witamina E jest ważnym oksydantem, niezbędnym w leczeniu chorób sercowych, zaś witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w przemianach białek i węglowodanów, a także wspomagają wytwarzanie szpiku kostnego i czerwonych krwinek. Zawarty w siemieniu lnianym błonnik pozytywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną, zapobiega zaparciom i usuwa z organizmu toksyny.
Siemię lniane wewnętrznie
Siemię lniane najczęściej spożywane jest po postacią odwaru lub naparu. Jest to najprostsza forma podawania nasion lnu, która najczęściej stosowana jest przez osoby cierpiące na nieżyty żołądka, choroby przewodu pokarmowego, nadkwasotę a nawet na wrzody.
Efekty terapeutyczne siemienia lnianego obserwuje się również w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Napar z nasion lnu nawilża śluzówkę gardła i jamy ustnej, a dzięki temu przynosi ulgę w kaszlu oraz suchości śluzówki, wywołanej na przykład przebywaniem w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Niewątpliwie do cudownych właściwości lnu należy również zaliczyć zapobieganie miażdżycy, ograniczanie wchłaniania „złego” cholesterolu LDL i pobudzanie perastyltyki jelit.
Na szczególną uwagę zasługuje Oleum Lini czyli olej lniany. Potwierdzone zostały jego właściwości przeciwnowotworowe, szczególnie w zakresie hamowania rozwoju raka prostaty oraz raka piersi.
Siemię lniane zewnętrznie
Siemię lniane to nie tylko cenny składnik codziennej diety oddziałujący na wewnętrzne organy człowieka. Cudowne działanie tych niepozornych brązowych ziarenek wykorzystywane jest również zewnętrznie, przede wszystkim w postaci kataplazmów do łagodzenia stanów zapalnych i bólowych.
Siemię lniane wykazuje również działanie odmiękczające i normalizujące czynności skóry, nadając jej zdolność do szybkiej regeneracji naskórka i ziarninowania, niezbędną elastyczność oraz odporność na czynniki zewnętrzne, termiczne, chemiczne i mechaniczne.
Okłady z siemienia działają wspomagająco w leczeniu odmrożeń, oparzeń, odleżyn i trudno gojących się ran. Łagodzą również podrażnienia i zmniejszają łuszczenie się skóry.
Inne działanie siemienia lnianego:
- jest źródłem lecytyny – wzmacnia pamięć i koncentrację,
- zapobiega wczesnym objawom starczej demencji,
- łagodzi uczucie głodu, działa wspomagająco przy odchudzaniu,
- zapobiega wzdęciom,
- wykazuje działanie zbliżone do estrogenu, dzięki czemu łagodzi objawy menopauzy,
- w postaci kleiku odżywia zniszczone paznokcie,
- nawilża włosy (jest składnikiem wielu szamponów i odżywek),
- dzięki zawartości witaminy E działa łagodząco na skórę z problemami,
- wykazuje właściwości antyutleniające i grzybobójcze.
Jak stosować siemię lniane?
W początkowym okresie stosowania siemienia lnianego, należy przyjmować jego niewielkie dawki. Jeśli organizm dobrze przyjmie specyfik, można je z czasem zwiększyć. Z uwagi na dużą zawartość błonnika, może się pojawić biegunka. Należy wówczas zmniejszyć ilość przyjmowanego siemienia.
Kataplazm z siemienia lnianego
Siemię lniane należy zmielić w maszynce do mięsa i przez 15-20 minut gotować w wodzie, świeżym mleku, oliwie lub też w rozcieńczonym wodą occie. W ten sposób powstanie gęsta (gorąca) masa, którą dzielimy na pół i wkładamy do dwóch płóciennych woreczków. Pierwszy (ciepły, ale nie gorący) woreczek kładziemy w na ciało i nakrywamy wełnianą tkaniną. Po 25-30 minutach woreczek wymienić na drugi (ciepły).
Kisiel z siemienia lnianego
Wspomagająco przy leczeniu biegunek, stosuje się kisiel z siemienia lnianego. W tym celu należy 2 – 3 łyżki siemienia zalać dwoma szklankami wody i gotować na niewielkim ogniu około 20 minut. Przed spożyciem należy go odcedzić. Zaleca się stosowanie 2 – 3 razy dziennie do ustąpienia objawów.
Napar z siemienia lnianego
Napar z nasion lnu stosuje się w łagodzeniu objawów chorób gardła. Wystarczy 2 łyżeczki ziaren zalać ciepłą wodą i gotować około 10 minut. Dla poprawienia smaku i zwiększenia działania leczniczego do naparu można dodać miód. Ciepły napar należy pić 2 razy dziennie.
Siemię lniane w kuchni
Osoby, które nie lubią smaku kisielu, mogą używać siemię lniane (całe lub zmielone) do sosów, kanapek, sałatek, jogurtów i płatków śniadaniowych. Można je również użyć do pieczenia chleba.
Maseczka do twarzy
Do pielęgnacji suchej i podrażnionej cery można wykorzystać prostą maseczkę z siemienia lnianego. Wystarczy 3 łyżki zmielonego siemienia zalać szklanką gorącej wody i mieszać aż do uzyskania gęstej papki. Gotową maseczkę nakładać na 20-25 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.
Peeling do twarzy
Peeling z siemienia skutecznie złuszcza martwy naskórek, oczyszcza pory, wygładza i regeneruje skórę twarzy. Do przygotowania peelingu można wykorzystać 3 łyżki rozdrobnionego (nie zmielonego) siemienia, które należy zalać szklanką gorącej wody z dodatkiem łyżeczki miodu.
Maseczka do włosów
Maseczka sporządzona z nasion lnu odżywia, nawilża i regeneruje zniszczone włosy. Aby ją przygotować wystarczy 2 łyżki nasion zalać szklanką wody i gotować kilka minut. Odcedzony wywar wmasować we włosy a po 30 minutach dokładnie spłukać.