Wraz z końcem października Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż testy antygenowe mogą być taką samą podstawą do stwierdzenia zakażeniem SARS COV 2 jak wymaz z dróg oddechowych RT-PCR. Umożliwia to o wiele szybsze testowanie osób, które wykazują objawy. Co to jest test antygenowy na koronawirusa?
Czym jest test antygenowy?
Test antygenowy to szybki test, który pozwala na wykrycie antygenu koronawirusa w organizmie człowieka. Testy antygenowe przeznaczone są do wczesnego wykrycia zakażenia u pacjentów z charakterystycznymi objawami. Wynik testu uzyskiwany jest w zaledwie kilka lub kilkanaście minut po czynności, jaką jest pobranie wymazu. Jest to więc narzędzie do szybkiego diagnozowania. Testy antygenowe cechują się skutecznością na poziomie 80 %. Test antygenowy COVID posiada więc wysoką swoistość, dzięki której z dużą dozą prawdopodobieństwa jesteśmy w stanie wykryć zakażenie wirusem SARS COV 2.
Wizualnie test antygenowy przypomina test ciążowy. Dodatni wynik testu antygenowego następuje po ukazaniu się dwóch kresek, po upływie 5 – 8 minut po pobraniu wymazu. Przeczytaj więcej o badaniu antygenowym na koronawirusa SARS-CoV-2 z zaświadczeniem dla podróżujących na stronie: https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-antygen-test-jakosciowy-z-zaswiadczeniem-dla-podrozujacych/.
Kiedy warto wykonać badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?
Należy pamiętać, że pacjenci, którzy nie posiadają objawów, lecz otrzymają dodatni wynik testu antygenowego, powinni wykonać wymaz. Osoby bez objawów, które otrzymają wynik ujemny, nie muszą realizować innych wymazów jak test molekularny RT. Inaczej jest w przypadku osób bezobjawowych z ujemnym wynikiem, które posiadają podejrzenie, że są we wczesnym stadium choroby i są w wysokim ryzyku zakażenia. Test antygenowy w tym przypadku mógł jeszcze nie wykazać obecności koronawirusa w organizmie.
Jak wygląda badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?
Badanie polega na umieszczeniu suchego i sterylnego patyka wymazowego w nozdrzu pacjenta. Celem testu jest dostanie się do tylnej powierzchni nosogardzieli, gdzie delikatnie obraca się i przesuwa wymazówkę. Następnie następuje wyjęcie wymazówki z jamy nosowej i materiał przechowywany jest w specjalnych warunkach, a następnie przekazywany do laboratorium.
Niezależnie czy jest to test antygenowy, czy RT-PCR należy się do nich odpowiednio przygotować. Przed testem warto przystąpić do płukania jamy ustnej ciepłą wodą. Zaleca się, aby co najmniej 3 godziny przed badaniem powstrzymać się od jedzenia, picia, mycia zębów, żucia gumy i palenia papierosów.
Ile kosztuje badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?
Możemy wykonać test antygenowy w różnych laboratoriach. Cena testu antygenowego na koronawirusa jest o wiele niższa niż w przypadku testu PCR. Koszt pobrania wymazu, plus niezbędne zaświadczenia np. w języku angielskim czy niemieckim wraz z wynikiem nie powinny przekroczyć kwoty 200 zł.
Test antygenowy wynik
Wynik badania może posiadać dwa rezultaty. Może być to wynik dodatni lub wynik negatywny. Jeżeli chodzi o wyniki badania molekularnego RT-PCR należy niezwłocznie poddać się kwarantannie, aby uniemożliwić wystąpienie objawów u innych osób i rozprzestrzenianie się zakażenia. Nieco inaczej jest w przypadku testu antygenowego.
Oczywiście w przypadku dodatniego wyniku zalecana jest izolacja, lecz również wynik negatywny może nie świadczyć o braku zakażenia, szczególnie we wczesnej fazie infekcji. Pod uwagę należy brać także wywiad epidemiologiczny oraz stan kliniczny.
Do wyników ujemnych testów można otrzymać zaświadczenie lekarskie w języku ojczystym i obcym, co jest niezbędnym elementem w czasie podróży lub dla pracodawcy.
Różnice między testem antygenowy a badaniem RT-PCR
Podstawową różnicą jest fakt, iż test antygenowy jest o wiele tańszy i szybszy do wykonania niż badanie molekularne metodą RT-PCR. Posiada jednak ograniczenie w postaci mniejszej czułości. Poza tym obecność antygenów koronawirusa nie zawsze świadczy o aktywnym zakażeniu.