Co robić, aby na co dzień być bardziej eko?

0
1022
dzień eko

Obecnie z każdej strony słyszymy hasła “less waste” i “zero waste”. Bycie eko to dziś nie tylko troska o środowisko naturalne, ale również określony styl życia. Czy nasze codzienne, z pozoru błahe wybory, mogą mieć wpływ na ekosystem w skali globalnej? Oczywiście! Nie trzeba od razu brać udziału w międzynarodowym strajku klimatycznym, wystarczy zwracać większą uwagę na to, co kupujemy i jak wykorzystujemy zasoby. Poznaj kilka sposobów, jak być bardziej eko na co dzień.

Nie marnuj żywności

Marnowanie jedzenia to jeden z największych problemów krajów wysoko rozwiniętych. Dotyczy to również Polski. Zastanów się, ile razy przygotowałeś za dużo żywności na święta? Czy po trzech dniach ucztowania wylądowała ona w koszu? Sprawdź, jak można tego uniknąć.

  • Planowanie posiłków i robienie listy zakupów – jeśli wiesz, co i w jakiej ilości chcesz ugotować, nie będziesz sięgać w sklepie po niepotrzebne rzeczy.
  • Czytanie etykiet i sprawdzanie daty ważności produktów – pilnowanie dat przydatności do spożycia jest istotne szczególnie w przypadku produktów mlecznych oraz mięsa, wędlin i ryb.
  • Odpowiednie przechowywanie żywności – istnieją proste triki, dzięki którym zachowasz świeżość produktów przez dłuższy czas. Wędlinę warto przełożyć z torebki foliowej do pojemnika próżniowego. Umytą rzodkiewkę możesz przechowywać w lodówce w miseczce z wodą. Umytą sałatę powinno się przykrywać zwilżonym ręcznikiem papierowym. Pamiętaj również o odpowiednim rozłożeniu artykułów spożywczych na półkach w lodówce. Cenne wskazówki znajdziesz między innymi u producentów lodówek.
  • Przetwarzanie i przerabianie żywności – wiele produktów można mrozić, a niektóre (zioła, grzyby, owoce, warzywa) – suszyć.
  • Dzielenie się jedzeniem – ze znajomymi lub potrzebującymi (na przykład za pośrednictwem fundacji lub aplikacji mobilnej).

Wybieraj świadomie

Kup wielorazową butelkę na wodę i spróbuj ograniczyć picie wody mineralnej w plastiku. Pod ręką miej zawsze bawełnianą torbę na zakupy oraz materiałowe woreczki na warzywa i owoce. Dzięki temu nie będziesz potrzebować plastikowych jednorazówek. Czytaj etykiety produktów. Chodzi nie tylko o artykuły spożywcze, ale również o składy kosmetyków, których używasz na co dzień. Masz ochotę na catering dietetyczny? Sprawdź, czy firma używa biodegradowalnych tacek i sztućców. Catering dietetyczny to również dobry sposób na to, aby ograniczyć marnowanie żywności. Dzięki odpowiednio rozplanowanym posiłkom jesz tylko tyle, ile potrzebujesz. Poszukujesz więcej wskazówek, jak być bardziej eko na co dzień? Przejrzyj media społecznościowe. Znajdziesz tam nie tylko kuchenne porady, ale również adresy miejsc, gdzie można odebrać lub oddać za darmo dobrą żywność.

Oszczędzaj wodę

Woda zdatna do picia to cenny i niestety coraz bardziej ograniczony zasób. Warto o tym pamiętać podczas wykonywania codziennych czynności. Jak oszczędzać wodę w domu? Poniżej kilka wskazówek.

  • Zakręcanie kranu nie tylko podczas mycia zębów, ale również w trakcie golenia i namydlania.
  • Naprawa cieknących kranów i rur.
  • Ponowne wykorzystywanie wody – na przykład zbieranie deszczówki do podlewania kwiatów.
  • Używanie baterii kuchennych i łazienkowych z perlatorem i termostatem.
  • Rezygnacja z częstych i długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj