Co powinno znaleźć się w domowej apteczce? Pełna lista

0
123
hurtownia medyczna

Przeziębienie, skaleczenie, ból brzucha, migrena czy niestrawność – ciężko przewidzieć, kiedy dopadnie nas problem zdrowotny. W trudnej sytuacji nie ma czasu na poszukiwanie niezbędnych leków, środków do odkażania ran czy opatrunków w okolicznych aptekach. Warto odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się na każdą ewentualność, kompletując domową apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? Przedstawiamy pełną listę!

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki

Podstawą w każdej apteczce powinny być leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub ibuprofen – dla dorosłych w tabletkach, a dla dzieci w syropie lub czopkach.

W apteczce muszą znaleźć się również leki przeciwbiegunkowe. Do najpopularniejszych zaliczymy loperamid i węgiel leczniczy. Ponadto warto zaopatrzyć się w probiotyk, który działa zbawiennie na florę jelitową, oraz elektrolity, które zapobiegają odwodnieniu.

W apteczce nie może zabraknąć leków pomocnych w walce z przeziębieniem lub grypą. Do tej grupy zaliczymy środki łagodzące ból gardła, łagodzące kaszel i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, rozrzedzające katar i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Przyda się też witamina C.

Coś na rany

Chociaż dom kojarzy nam się z bezpieczeństwem, to czasem ciężko uchronić się przed nagłymi wypadkami. Oparzenia, skaleczenia czy stłuczenia mogą przytrafić się każdemu. Dlatego ważne jest, aby mieć w pogotowiu środki higieniczne i leki, które pomogą w kryzysowej sytuacji.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w preparat do odkażania ran, np. z oktenidyną. Na stłuczenia, urazy i obrzęki przyda się żel lub krem ze składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo warto kupić panthenol w piance na oparzenia termiczne i słoneczne, krem łagodzący i maść z antybiotykiem.

W domowej apteczce nie może zabraknąć opatrunków, czyli plastrów, gazików i kompresów jałowych/niejałowych, bandaży i chusty trójkątnej. Warto zaopatrzyć się także w jednorazowe rękawiczki. Niezbędne materiały opatrunkowe znajdziesz na stronie https://sklep.salvadormedical.pl/. Propozycją hurtowni medycznej SalvadorMedical są m.in. zestawy plastrów, kompresy niejałowe w różnych wielkościach, przylepce włókninowe i tkaninowe, a także opatrunki hydrożelowe.

Niezbędny sprzęt medyczny

W apteczce obok leków i środków opatrunkowych powinny znaleźć się urządzenia medyczne. Najważniejszy bez wątpienia jest termometr. Najlepszym wyborem będzie model bezdotykowy. Termometry bezdotykowe działają na podczerwień, niemal natychmiast pokazują wynik i charakteryzują się dokładnością pomiaru ok. 0,2 stopnia.

W przypadku infekcji dróg oddechowych przydaje się inhalator. Warto mieć go zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci. Maluchy stosunkowo często borykają się z chorobami gardła, płuc czy oskrzeli. Inhalacja może przynieść im ulgę w oddychaniu i przyspieszyć leczenie.

Na liście przydatnych sprzętów medycznych nie może zabraknąć ciśnieniomierza. Przydać się może też pulsoksymetr.

Co jeszcze warto mieć w swojej domowej apteczce?

W domowej apteczce powinno znaleźć się miejsce na leki pomagające w problemach żołądkowych. Na niestrawność przydadzą się tabletki ziołowe i krople żołądkowe, a na zgagę specjalne tabletki łagodzące. Warto kupić również środki przeciw wzdęciom i zaparciom.

Uzupełnieniem domowej apteczki powinny być:

  • preparaty łagodzące napięcia nerwowe – np. środki zawierające wyciągi roślinne,
  • dodatkowe opakowania leków na schorzenia przewlekłe,
  • suplementy – np. kompleksy witamin i minerałów,
  • sól fizjologiczna do przemywania oczu – najlepiej w małych ampułkach po 5-10 ml,
  • maseczka do wykonywania sztucznego oddychania,
  • narzędzia do usuwania kleszczy.

Pamiętaj, żeby regularnie kontrolować stan i daty ważności wszystkich produktów znajdujących się w Twojej domowej apteczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj