Co zrobić, aby terapia alkoholowa przyniosła efekty?

0
280
alkohol terapia

Jednym z najczęstszych uzależnień jest alkoholizm. Celem terapii jest pozbycie się problemu lub przynajmniej zminimalizowanie go. Pierwszym krokiem jest detoksykacja, która obejmuje odstawienie alkoholu. Osoba uzależniona otrzymuje witaminy i substancje odżywcze drogą dożylną. Jest to pierwszy etap terapii alkoholowej.

Te same metody stosowane są w ośrodkach leczenia uzależnień. Każdy uzależniony ma szansę na wyleczenie i pozbycie się uzależnienia od alkoholu. Częścią terapii są rozmowy z psychologami i terapeutami.

Alkoholizm to problem, z którym należy walczyć

Najczęściej stosowaną używką w tym kraju jest alkohol. Pierwsze oznaki uzależnienia często pozostają niezauważone ze względu na społeczne przyzwolenie i kulturę picia. Trudno jest dostrzec pełną skalę problemu, dlatego ważne jest rozpoznanie i leczenie wszelkich niepokojących oznak. Problem często nie jest widoczny dla alkoholika, dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia w najbliższym otoczeniu. Długotrwałe uzależnienie od alkoholu może mieć wyniszczające konsekwencje. Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się alkoholizmu?

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Istnieje wiele form leczenia dostępnych dla pacjentów korzystających z bezpłatnego leczenia alkoholizmu. Terapia ambulatoryjna może odbywać się w przychodniach. Możliwe jest jednak także leczenie w szpitalu lub na oddziale dziennym ośrodka leczenia uzależnień. Istnieje również leczenie stacjonarne. Dostępne jest również leczenie ambulatoryjne. Obejmuje ono szerokie badania diagnostyczne, detoks alkoholowy i przyjmowanie leków, a także konsultacje dla rodziny. 

Pacjenci korzystający z bezpłatnego leczenia w ośrodkach dziennych mogą korzystać z wyżywienia, leków, badań diagnostycznych, edukacji zawodowej, a także konsultacji dla rodziny. Na Oddział Detoksykacji i Terapii Uzależnień mogą być przyjmowani pacjenci z aktualnym skierowaniem lekarskim. Ci muszą być kierowani do szpitala psychiatrycznego. Zwolnieni są jedynie ci, którzy z powodu wyroku sądowego muszą poddać się przymusowemu leczeniu alkoholizmu. 

W Poradni Terapii Uzależnień nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Pacjenci mogą uzyskać bezpłatną pomoc zarówno psychologa, jak i instruktora  terapii alkoholowej w ramach Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na bezpłatną terapię nierzadko trzeba czekać kilka miesięcy. Istnieje możliwość pogłębienia się choroby w przypadku przedłużającego się okresu oczekiwania. Natomiast płatny ośrodek leczenia alkoholizmu zazwyczaj rezerwowany jest w ciągu kilku minut.

Gdzie można skorzystać z terapii alkoholowej?

W Polsce można znaleźć wiele miejsc, które oferują odwyk. Ośrodki te często znajdują się w pięknych okolicach, gdyż bardziej malownicze krajobrazy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów. Ze względu na wysoki poziom jodu w powietrzu, wiele ośrodków znajduje się w pobliżu morza. 

Ludzie mają tendencję do wybierania miejsc, które znajdują się blisko ich domu. Wielu uzależnionych jest przymusowo wysyłanych na te odwyki. Wiele osób jest zakwaterowanych w ośrodkach, w których oferowane są wszystkie terapie. Dzięki temu osoby chore mają możliwość przekonania się, jak niebezpieczny może być dla nich i ich rodzin nałóg.

Terapia alkoholowa to sposób na sukces!

Odpowiednio zaplanowana terapia alkoholowa może zwiększyć szanse na to, że wyjdzie się z niej z pozytywnym spojrzeniem i gotowym do podjęcia świata. Etapy alkoholizmu, w których dana osoba uczęszcza do ośrodka rehabilitacyjnego mogą być różne. Nie jest to problem dla specjalistów od uzależnień. Każdy pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia. Jego celem jest najpierw wyjaśnienie alkoholikowi istoty uzależnienia od alkoholu oraz konsekwencji, jakie niesie ono dla danej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here