Czy nebulizator jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych?

0
304
srednio ujecie szczesliwych dziewczat dziadkow

Nebulizator to urządzenie medyczne, które stanowi niezastąpione wsparcie w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma, czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Metoda podawania leków w postaci aerozolu jest szczególnie popularna u dzieci i osób starszych. Czyli u tych pacjentów, którzy często mają trudności z zażywaniem leków w innym sposób, np. doustnie.

Mimo to wciąż wiele osób zastanawia się, czy istnieją jakieś potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z tego typu urządzeń. W niniejszym artykule powiemy sobie, jaką skutecznością wykazuje się nebulizator w terapii chorób płuc u dzieci i osób starszych.

Skuteczność nebulizacji u dzieci i osób starszych – co warto wiedzieć?

Przeprowadzanie terapii wziewnych przy użyciu nebulizatora, jest skutecznym wsparciem w leczeniu różnych chorób i schorzeń płuc, nie tylko u wspomnianych dzieci i emerytów, ale w każdej grupie wiekowej. Dlaczego? Jest ku temu kilka powodów, a mianowicie:

  • Nebulizator dostarcza leki bezpośrednio do dróg oddechowych, co pozwala zwiększyć ich skuteczność działania. Leki trafiające do przewodu pokarmowego mogą być mniej skuteczne. Zanim substancja lecznicza dotrze do płuc, może zostać zniszczona przez kwaśne środowisko żołądka;
  • Nebulizacja pozwala na podawanie różnych rodzajów substancji leczniczych oraz umożliwia dostarczanie mniejszych bądź większych dawek do znacznie głębszych partii płuc. Jest to szczególnie ważne w terapii takich jednostek chorobowych, jak astma, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc;
  • Nebulizatory mogą być stosowane niemal w każdych warunkach. Oznacza to, że można ich używać zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki czemu chory bez problemu może kontynuować swoje leczenie poza domem, co może być szczególnie istotne w przypadku osób starszych i dzieci, którzy wymagają stałej opieki.

Jak stosować nebulizator u dzieci i osób starszych?

Stosowanie nebulizacji nie wymaga większej wiedzy i umiejętności. Jednak warto przed użyciem omawianego urządzenia zapoznać się z jego instrukcją użytkowania i/lub skontaktować się z lekarzem.

Aby zadbać o zdrowie dzieci i osób starszych warto wybrać urządzenie dopasowane do ich wieku i potrzeb. Dla dzieci najlepszy będzie nebulizator z maseczką, która ułatwia inhalację aerozolu. Osoby starsze mogą zdecydować się na ustnik, choć maseczka również może okazać się skuteczna, szczególnie gdy emeryt jest ograniczony ruchowo i potrzebuje stałej opieki.

Ważną kwestią są dawki leków, które należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Chodzi tutaj głównie o leki specjalistyczne, sterydowe, czy te zawierające antybiotyk. W innym wypadku, jeżeli nebulizacja ma charakter profilaktyczny, odpowiedni będzie roztwór soli fizjologicznej.

Nie można zapominać również o odpowiednim przygotowaniu sprzętu. Przed i po każdym użyciu należy oczyścić nebulizator zgodnie z instrukcjami producenta. Następnie należy napełnić znajdujący się w nim pojemnik na lek odpowiednią ilością roztworu. Jeżeli chodzi o czas inhalacji, to w zależności od rodzaju leku i wskazań lekarskich, może on wynosić od kilku do kilkunastu minut. U małych dzieci zwykle stosuje się inhalacje kilkuminutowe (5-10 min), natomiast u osób starszych czas ten może wydłużyć się nawet do 20 min. Jednak takie kwestie warto uzgadniać z lekarzem.

Podsumowując powyższe informacje: Nebulizator jest wygodnym, bezpiecznym i co ważne skutecznym urządzeniem medycznym, które pozwala leczyć choroby układu oddechowego w domu i w podróży. Dzięki jego zastosowaniu pacjenci mogą kontrolować swoje zdrowie, łagodzić uporczywe dolegliwości i poprawiać jakoś swojego życia. Warto zatem przemyśleć jego ewentualny zakup i stosowanie u dzieci i osób starszych, czyli pacjentów wymagających stałej opieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj