Jak poprawnie mierzyć ciśnienie?

0
468
cisnienie zmierz dla zdrowia

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego w domu jest bezbolesny i nieinwazyjny. Wykonuje się go w prosty sposób, a jeśli przestrzegasz podstawowych zasad pomiaru i odpowiednio go używasz, wynik jest wiarygodny.

Warto wiedzieć, że nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, w tym chorób serca i udaru mózgu. Co roku 10 milionów ludzi na świecie przedwcześnie, a połowa pacjentów nawet nie wie, że ma nadciśnienie. Dlatego warto badać się i dbać o regularne badania najbliższych.

Kup ciśnieniomierz tutaj: https://apteline.pl/sprzet-medyczny/cisnieniomierze

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?

Obecnie automatyczne ciśnieniomierze są używane zarówno w domu, jak i w placówkach służby zdrowia. Jednak niektórzy specjaliści nadal używają ciśnieniomierzy z tarczą, a nawet ciśnieniomierzy rtęciowych, które są uważane za najdokładniejsze.

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierze z zegarem są najczęściej spotykane wśród pielęgniarek i lekarzy. Są lekkie, precyzyjne, łatwe w transporcie, a mechanizm opiera się tylko na zasadach mechaniki, a nie elektroniki. Dlatego posłużą przez lata, choć wymagają okresowego sprawdzania kalibracji. Pomiar może być niewygodny, jeśli ktoś nie został przeszkolony w tym zakresie. Dokonanie pomiaru polega też na pompowania mankietu i osłuchania stetoskopem.

Ciśnieniomierz elektroniczny (naramienny i nadgarstkowy)

Elektroniczne ciśnieniomierze na ramieniu i nadgarstku działają na zasadzie oscylometrycznej metody pomiaru ciśnienia krwi. Są praktyczne i łatwe do przenoszenia. Obecnie dominują na rynku głównie ze względu na wygodę pomiaru i korzystną cenę. W porównaniu do starszych typów ciśnieniomierzy są one jednak mniej odporne na uszkodzenia.

Jak działa ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Niektóre osoby decydują się na zakup ciśnieniomierza na nadgarstek, ale trzeba liczyć się z tym, że mają one najniższą dokładność pomiaru. Mały mankiet tego typu ciśnieniomierza ma po prostu o wiele mniej czujników niż mankiet naramienny. Należy również zauważyć, że w świetle wytycznych optymalną lokalizacją pomiaru ciśnienia jest wyłącznie tętnica promieniowa. Ponadto ciśnieniomierz na nadgarstek nie mierzy nieregularnego bicia serca, aczkolwiek do użytku domowego ciśnieniomierz na nadgarstek sprawdzi się bardzo dobrze.

Jak poprawnie zmierzyć samodzielnie ciśnienie?

Samodzielny pomiar ciśnienia krwi jest bardzo ważny w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Dzięki regularnemu pomiarowi ciśnienia krwi możesz stale monitorować swój stan zdrowia i szybko reagować na wykryte nieprawidłowości. Jak mierzyć ciśnienie krwi w domu? Wszystko, czego potrzebujesz to ciśnieniomierz. Pomiar ciśnienia krwi polega na wyznaczeniu parametrów: wartości skurczowej i rozkurczowej wartości ciśnienia krwi. Powinny wynosić 140/90 mmHg. Na szczęście w tym celu nie masz nic do obliczenia, urządzenie wykona wszystkie obliczenia za Ciebie. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Sprawdź najważniejsze zasady.

Prawidłowe mierzenie ciśnienia:

  • ciśnienie krwi powinno być częściej mierzone na ręce z wyższymi wartościami;
  • pasek ciśnienia krwi powinien znajdować się 2-3 cm powyżej zagięcia łokcia, 2 palce powinny się zmieścić pod opaską;
  • prawidłowa pozycja do pomiaru ciśnienia krwi to pozycja siedząca z podpartymi plecami; jeżeli jedyną możliwością pomiaru ciśnienia krwi jest pozycja leżąca, należy poinformować lekarza o zanotowaniu tego faktu w swoim dzienniczku
  • nie mów ani nie zmieniaj pozycji ręki podczas pomiaru;
  • każdorazowo należy wykonać 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach;
  • pomiar musi być wykonany przed przyjęciem leków;
  • pomiar należy wykonać przed jedzeniem i piciem oraz po 15 minutach odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj