Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Polsce?

0
503
leczenie alkohol

Alkoholizm to wciąż poważny problem w Polsce. Choroba alkoholowa dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Na szczęście nasza świadomość, jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu jest coraz większa. Liczba osób cierpiących powodu choroby alkoholowej, która zgłosiła się na leczenie rośnie.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Kto może prosić o pomoc w leczeniu choroby alkoholowej?

  • Jak wygląda leczenie z alkoholizmu w Polsce?

  • Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Na terenie naszego kraju znajduje się wiele ośrodków zajmujących się leczeniem choroby alkoholowej. Są to zarówno ośrodki prywatne jak i ośrodki finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdy kto potrzebuje pomocy w leczeniu choroby alkoholowej może udać się tam i prosić o pomoc. Zakres świadczeń jest różny, można otrzymać pomoc w ramach terapii alkoholowej grupowej bądź indywidualnej pomocy. Fachową poradę mogą otrzymać także osoby z rodziny, której członek jest osobą uzależnioną od alkoholu.

Choroba alkoholowa – jak ją rozpoznać?

Podstawowe objawy alkoholizmu to głód alkoholowy, rosnąca tolerancja na jego działanie, skoncentrowanie życia wokół alkoholu, rezygnacja z dotychczasowych hobby i zaniedbywanie relacji, nie wywiązywanie się z obowiązków, wahania nastrojów, zaburzenia świadomości i pamięci, sięganie po alkohol pomimo wiedzy o jego szkodliwości, „picie na klin”, objawy zespołu abstynencyjnego. Zaledwie trzy z powyższych objawów sa informacją, że chory wymaga profesjonalnego leczenia.

Alkoholizm to choroba, którą trzeba leczyć przy wsparciu specjalistów. Leczenie alkoholizmu w domu jest nieskuteczne. Warunkiem leczenia alkoholika jest całkowite odstawienie alkoholu oraz detoks alkoholowy. Dlatego nieodzowne są tutaj ośrodki leczenia alkoholizmu (jak np. https://tratwa.pl/leczenie-alkoholizmu.html), które kompleksowo i profesjonalnie podejdą do problemu.

Najważniejszymi krokami w leczeniu alkoholizmu są: uświadomienie sobie problemu przez chorego, kompleksowa diagnostyka, dobór optymalnego sposobu terapii, praca z chorobą pod okiem psychoterapeuty,  przygotowanie indywidualnego programu do stosowania po terapii w ośrodku zamkniętym, ustalenie odpowiedniej motywacji dla chorego do życia bez alkoholu.

Po zakończonym leczeniu chorzy mogą korzystać z turnusów motywacyjnych w ośrodkach terapii uzależnień i spotkań AA.

Terapia alkoholowa powinna być rozpoczęta jak najwcześniej. Jednak bez uświadomienia sobie problemu przez uzależnionego będzie ona nieskuteczna. Dlatego, aby rozpocząć leczenie alkoholizmu ważna jest rozmowa z i uświadamianie osoby uzależnionej o problemie.

Leczenie alkoholizmu w Polsce – na co może liczyć osoba uzależniona?

W specjalnych ośrodkach terapii uzależnień osoba cierpiąca na chorobę alkoholową może ubiegać się o pomoc. Może to być pomoc w ramach terapii grupowej oraz terapii indywidualnej w trakcie zajęć psychoterapeutą oraz psychologiem. Osoba uzależniona uczy się życia w trzeźwości. Naprawia też relacje ze swoimi bliskimi. Terapia uzależnień może być płatna bądź bezpłatna. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj leczenia zostanie wybrany i jaki ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych wybierzemy.

Terapia uzależnień alkoholowych – leczenie uzależnienia, a pomoc dla rodziny osoby uzależnionej

Terapia leczenia uzależnień jest długa i złożona. O pomoc może ubiegać się także rodzina osoby uzależnionej. Często współuzależnienie jest ważnym aspektem terapii wychodzenia z uzależnienia. Leczeniu podlega nie tylko osoba uzależniona od alkoholu, ale także jego rodzina. Dzięki temu następuje uzdrowienie wzajemnych relacji oraz wyjście z uzależnienia.

Gdzie znaleźć pomoc w leczeniu choroby alkoholowej?

Aby uzyskać pomoc w leczeniu alkoholizmu swoim lub kogoś z rodziny warto zgłosić się do wyspecjalizowanego ośrodka. Po zbadaniu sytuacji specjalista zdecyduje, jakie metody leczenia alkoholizmu będą najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. W lżejszych przypadkach wystarczy szereg spotkań z psychoterapeutą. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów konieczne może być włączenie leczenia farmakologicznego.

Szukając odpowiedniego ośrodka można skorzystać z Internetu. Z pewnością znajdziemy ośrodek leczenia uzależnień, który spełnia nasze wymagania.

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

Adres firmy:
Beskidzka 8, 43-460 Wisła

Telefony:
+48 666 03 05 05, +48 33 307 06 63

Strona WWW:

Strona główna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj