Jakie książki cieszą się popularnością wśród nastolatków?

0
709
ksiazka

Mimo tego, że badania wskazujące na stopień czytelnictwa wciąż mówią nam o tym, że niski procent Polaków czyta regularnie książki, to młodzież chętnie sięga powieści różnego typu. Z chęcią czyta i słucha jednocześnie, opierając się na nowych technologiach. Częściej niż książki papierowe wybiera e-booki lub audiobooki. Jakie książki dla młodzieży cieszą się największą popularnością? Co warto polecić do czytania młodym ludziom?

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • książki dla młodzieży – co podoba się młodym ludziom
  • książki o seksualności i książki o ciąży – czy młodzież interesuje się tym tematem

Młodzież chętnie sięga po powieści przygodowe, powieści science-fiction i młodzieżową fantastykę. Dużą popularnością cieszą się książki young adult – opowiadające historie ludzi tak samo młodych, z problemami dorastania, poznawania świata. Młodzież chętnie identyfikuje się z osobami, które tak jak one zmagają się z problemami w grupie rówieśniczej czy rozwodem rodziców. Książki współczesnych autorów poruszają nie tylko temat alternatywnych światów, ale także współczesnych problemów młodzieży.

Książka dla młodzieży – co interesuje młodych ludzi?

Młodych ludzi przyciągają ciekawe wątki fabularne, między innymi w postaci młodzieżowej fantastyki, która cieszy się ogromną popularnością. Historia o alternatywnych światach, podróży w czasie, między światami to dla młodych ludzi ciekawa odskocznia od codziennej nauki i szarości codziennego życia. Młodzież ceni sobie historie prawdziwe i szczere, które pozwalają im się zidentyfikować z głównymi bohaterami. Z łatwością rozpoznaje i nie lubi sztucznego języka. Książki napisane językiem współczesnej młodzieży to te, które najlepiej trafiają do współczesnego młodego czytelnika.

Książki młodzieżowe – jakie poza powieściami interesują młodych ludzi?

Młodzi ludzie coraz częściej interesują się historiami opartymi na faktach lub po prostu literaturą faktu. Będąc w okresie dojrzewania chętnie czytają profesjonalnie napisane książki o ciąży czy książki o seksualności. Jest ona bowiem ważnym elementem życia młodych ludzi i chcą o niej wiedzieć jak najwięcej, a fachowe publikacje są dla nich ważnym źródłem wiedzy. Młodzież jak się okazuje, oprócz smartfonu, telefonu, komputera i Internetu ceni sobie także książki, choć chętnie korzysta z nowoczesnych technologii, takich jak e-book, audiobooki, czy interaktywna gra książkowa.

Czytają wiele różnych pozycji poświęconych różnym tematom, chcąc jak najlepiej przygotować się do dorosłego życia, ponieważ powoli do niego wkraczają i chcą o nim wiedzieć jak najwięcej. Dzięki mnogości różnych tytułów książek dla młodzieży rodzice mają możliwość podsuwania dzieciom ciekawych pozycji czytelniczych, z czego warto obficie korzystać. Ciekawe książki w literaturze młodzieżowej można znaleźć w każdym gatunku. Powieści obyczajowe, powieść przygodowa to gatunki, po które młodzi czytelnicy również sięgają, zwłaszcza gdy bohaterowie powieści są dla nich interesujący, a towarzyszy im wartka akcja.

Literatura młodzieżowa – najlepsze książki

Najpopularniejsze książki młodzieżowe zeszłego roku w kategorii literatura młodzieżowa to między innymi: „Almond” Sohn Won-Pyung, „To nie jest, do diabła, love story, skin deep” Julia Biel, „Felix Ever After. Na zawsze Felix” Kacen Callender, „Angst with happy ending” Weronika Łodyga, „Teraz i na zawsze” Rachael Lippincott, „Susza” Neal Shusterman, „One Last Stop” Casey McQuiston, „Targ mięsny” Juno Dawson, „Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie” Mackenzi Lee, „Solo” Anna Dan. Natomiast w kategorii fantastyka młodzieżowa popularne były: „Niewidzialne życie Addie LaRue” Victoria Schwab, „Płonący bóg” Rebecca F. Kuang, „Dwór srebrnych płomieni część 1” Sarah J. Maas, „Wybrańcy” Veronica Roth, „Lore” Alexandra Bracken, „Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat” Anna Benning, „Łańcuch ze złota” Cassandra Clare, „Siostra gwiazd” Marah Woolf, „Rok próby” Kim Liggett, „Tkając świt” Elizabeth Lim. Oczywiście wybór jest dużo większy i każdy młody czytelnik znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co nam się spodoba, warto pójść do księgarni jak Empik lub przeczytać darmowe fragmenty w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj