Trudna decyzja. Kiedy oddać seniora do domu opieki?

0
679
senior w domu opieki

Decyzja o przeniesieniu osoby starszej do domu opieki nie należy do najprostszych. Często bywa wręcz jedną z najtrudniejszych, jaką podejmuje się w życiu. Zdarza się jednak, że jest to konieczne. Warto na spokojnie dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw. Co więcej, sam senior nie powinien być odsuwany od tego tematu. Jeżeli pozwala na to jego zdrowie, może brać czynny udział w wyborze. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Pobyt seniora w domu opieki – przygotuj się na ten moment

Wiele osób ma stereotypowe przekonanie, że umieszczenie seniora w domu opieki jest przejawem egoizmu i braku troski wobec niego. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Codzienne obowiązki nie zawsze pozwalają zająć się kimś bliskim w takim stopniu, w jakim tego oczekuje. Stąd rozwiązanie to bywa naprawdę korzystne dla każdej ze stron. Warto natomiast odpowiednio przygotować się na taki krok. Podstawą jest rozmowa na ten temat, której nie warto w odkładać w czasie. Specjaliści z takich placówek, jak  Senior Residence Dom Pomocy Społecznej, podkreślają, że brak rozmowy to poważny błąd. Ostatecznie często dochodzi do sytuacji, w których jest na nie za późno i pozostają pewne niedomówienia czy konflikty.

Kiedy warto rozważyć oddanie seniora do domu opieki?

Opiekując się osobą starszą, warto zawsze pamiętać o własnych możliwościach oraz zdrowiu seniora, nad którym sprawuje się opiekę. Nadmiar obowiązków z biegiem czasu nie wychodzi na dobre żadnej ze stron. Podejmując decyzję o samodzielnej opiece, warto natomiast kontrolować sytuację, aby w razie konieczności skorzystać z innego rozwiązania. Zastanawiasz się, kiedy należy zastanowić się nad oddaniem seniora do specjalistycznej placówki? Może Ci w tym pomóc kilka podstawowych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

  • Czy obecna sytuacja nie wpływa negatywnie na osobę, którą się opiekujesz?
  • Czy obowiązki nie wpływają negatywnie na Twoją kondycję fizyczną lub psychiczną?
  • Czy podejmowane w ramach opieki działania nie przekraczają możliwości Twojej rodziny?

Przeprowadzka do domu opieki – kiedy najlepiej podjąć decyzję?

Należy pamiętać, że decyzję dotyczącą umieszczenia seniora w  domu opieki nie zawsze podejmuje się samodzielnie. Jeżeli pozwala na to stan zdrowotny starszej osoby, to warto porozmawiać z nią szczerze na temat całej sytuacji. Nie powinieneś zastanawiać się nad słusznością swojego wyboru, jeżeli starsza osoba potrzebuje stałej tzn. całodobowej opieki medycznej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dom, w którym pomoc ta będzie mu zapewniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here