Płukanie ust olejem sposobem na dobre zdrowie

0
840
ssanie oleju płukanie

Płukanie ust olejem zwane też ssaniem oleju to wywodzący się z medycyny ajurwedyjskiej i stosowany od wielu pokoleń sposób na poprawienie zdrowia. Dzieję się tak ponieważ stan jamy ustnej wpływa na kondycję całego organizmu. Co więcej, wiele poważnych chorób zaczyna się właśnie od zmian w jamie ustnej.

Płukanie ust olejem to mój sposób na rozpoczęcie dnia już chyba i w sumie nie wyobrażam sobie także szybkiego wyjścia z jakiejkolwiek infekcji bez przeprowadzenia tego rytuału. Zabieg ten jest bezpieczny dla kobiet w ciąży dlatego często zaleca się płukanie ust podczas przeziębienia, czy poważniejszej choroby.

Nasze usta zamieszkują miliony bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów, które powodują choroby dziąseł i próchnicę zębów. Niestety nie jesteśmy świadomi, że mieszkańcy naszych ust wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Mogą wywołać wiele chorób jak zapalenie stawów, choroby serca, czy łuszczycę. Ssanie oleju ma też inne zalety: szybko zauważymy rozjaśnienie zębów, zdrowsze dziąsła oraz świeższy oddech.

Płukanie ust olejem – jak się do tego zabrać?

W Ajurwedzie do zabiegu wykorzystuje się nierafinowany ojej sezamowy lub kokosowy. Mają działanie oczyszczające, rozgrzewające, nawilżające i przeciwzapalne. Do płukania można także wykorzystać inne oleje roślinne.

  1. Rano, gdy jesteś jeszcze na czczo wypłucz 1-2 łyżkami oleju jamę ustną. Sam musisz oszacować wygodną do płukania ilość oleju, ponieważ w ustach wydzieli się jeszcze ślina.
  2. Olej powinien dostać się w każdy zakamarek ust, łącznie z gardłem i migdałkami. Płukanie powinno trwać 15-20 minut.
  3. Nie połykaj oleju, którym płuczesz usta. To w nim znajdują się bakterie, których chcemy się pozbyć z organizmu. Najlepiej wypluć substancję do toalety lub kosza na śmieci.
  4. Wypłucz dokładnie usta wodą i umyj zęby.
  5. Trzeba być regularnym, bo najlepsze rezultaty przynosi codzienne płukanie ust.

Płukanie ust pomaga w wielu problemach zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że nie jest ono lekarstwem na wszystko. Dzięki niemu usuniemy zarazki z jamy ustnej co poprawi działanie układu odpornościowego i załagodzi niektóre dolegliwości, ale niestety nie wszystkie.

Dzięki regularnemu płukaniu olejem zauważyłam wyraźne oczyszczenie zatok. Zawsze sięgam także po olej w doraźnym leczeniu bólu gardła i nagłego kataru. Brzmi interesująco? Warto spróbować, bo ta metoda nie jest kosztowna, a może zdziałać wiele dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj