Płukanie zatok – dlaczego warto je zrobić?

0
445
płukanie zatok

Płukanie zatok jest powszechnie stosowane w celu pomocy w leczeniu różnych problemów związanych z zatokami, takich jak zapalenie zatok, przeziębienie lub alergie. Zaniedbanie tej czynności może pogorszyć dolegliwości i tym samym spowodować ból i dyskomfort.

Płukanie zatok polega na wlewaniu specjalnego roztworu do zatok przez nos, co ma na celu oczyszczenie ich z wydzieliny, kurzu i innych zanieczyszczeń. Może to pomóc w łagodzeniu objawów, takich jak katar, ból głowy, kichanie i duszność. Płukanie zatok jest zazwyczaj bezpieczne i skuteczne, ale należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie w przypadku konkretna pacjenta i jego dolegliwości.

Czym płukać zatoki?

Do płukania zatok najczęściej stosuje się specjalny roztwór soli fizjologicznej lub roztwór soli morskiej. Można też użyć gotowych preparatów do płukania zatok, które są dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Bardzo często do leczenia zatok poleca się stosowanie olejków eterycznych. Jak najbardziej wskazana jest aromaterapia z tymi produktami w roli głównej, ale pod żadnym pozorem nie należy dodawać olejków do roztworu do irygacji zatok. W ten sposób można sobie bowiem zaszkodzić – naturalne olejki są bardzo stężone i mogą jeszcze bardziej podrażnić błonę śluzową nosa.

Płukanie zatok naprawdę działa!

Wiele badań naukowych wskazuje, że systematyczna irygacja zatok, tj. minimum dwa razy dziennie, może przynosić znaczącą ulgę i poprawę. Wiele osób regularnie płuczących zatoki mogło pozwolić sobie na odstawienie antybiotyków. Na pierwsze znaczące rezultaty należy poczekać około 3-4 tygodni. U niektórych ten okres naprawczy potrwa znacznie dłużej – nawet kilka miesięcy. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

Irygacja zatok – Jak zrobić to dobrze?

Wiele osób bardzo obawia się płukania zatok. Rzeczywiście istnieje przekonanie, że czynność ta może być nie tylko bardzo niekomfortowa, ale też bolesna. Warto jednak spróbować, aby przekonać się, że nie jest wcale tak źle. Wręcz przeciwnie – irygacja zatok bardzo często przynosi natychmiastową ulgę, przez co pacjent zyskuje więcej chęci do działania. Warto skorzystać z przydatnych akcesoriów do płukania zatok. Dużym zainteresowaniem cieszy się tak zwany neti pot – jest bardzo prosty w użyciu i zwiększa komfort działania.

Dowiedz się więcej również o aromaterapii olejkami eterycznymi na zatoki. W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii irygacji udaj się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj