Praca w opiece w Niemczech – co warto o niej wiedzieć?

0
265
praca opiekuna

Coraz więcej osób myśli o pracy poza Polską. Zawodem, który od lat wzbudza ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród kobiet jest praca opiekunki osób starszych w Niemczech. Jeśli Ty również myślisz o zatrudnieniu w tej branży, powinnaś poznać kilka istotnych informacji. Pozwolą Ci one stwierdzić, czy jest to praca dla Ciebie, a także pomogą w odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu, dzięki czemu już na miejscu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

  1. Praca opiekunki osób starszych – samodzielnie czy z agencją?
  2. Na czym polega praca opiekunek osób starszych?
  3. Czego nie możesz robić jako opiekunka osób starszych?
  4. Co może robić osoba zatrudniona w opiece osób starszych?
  5. Czy oferty pracy opiekunki adresowane są wyłącznie dla osób mówiących biegle po niemiecku?
  6. Jakie są zarobki w sektorze opieki nad seniorami w Niemczech?

Praca opiekunki osób starszych – samodzielnie czy z agencją?

Jeśli chcesz pracować jako opiekunka osoby starszej, możesz zdecydować się na samodzielne znalezienie pracodawcy lub skorzystać z usług doświadczonej agencji. Wyjeżdżając z agencją opiekunek osób starszych, nie musisz zaprzątać sobie głowy tak naprawdę niczym. Wszystkie formalności związane z zatrudnieniem i znalezieniem podopiecznego załatwi za Ciebie agencja opiekunek. Współpraca zawsze odbywa się na podstawie stosownej umowy, która reguluje wzajemne prawa i obowiązki. W razie jakichkolwiek problemów związanych z wyjazdem będziesz mieć zapewnioną opiekę i wsparcie – to ogromny plus.

Decydując się na pracę opiekuna osób starszych w Niemczech bez pośredników, ze wszystkim będziesz musiała radzić sobie sama. Stanie się tak nawet wtedy, kiedy problemy będą naprawdę duże. Decydując się na wyjazd z agencją, możesz mieć pewność, że będzie to legalne zatrudnienie.

Na czym polega praca opiekunek osób starszych?

Decydując się na pracę jako opiekunka osób starszych, będziesz musiała wypełniać szereg obowiązków. Zostaniesz z nimi zapoznana jeszcze przed podpisaniem umowy, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy ta praca jest na pewno dla Ciebie. Twoim podstawowym obowiązkiem będzie oczywiście wsparcie osoby starszej w codziennym funkcjonowaniu. Musisz pamiętać, że to, co dokładnie będziesz robić uzależnione będzie od tego, jaki będzie stan zdrowia osoby starszej, którą będziesz się zajmować.

Czego nie możesz robić jako opiekunka osób starszych?

Jeśli interesuje Cię praca w opiece w Niemczech, musisz wiedzieć, czego nie wolno Ci robić. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami jeśli nie jesteś wykwalifikowanym opiekunem, nie możesz podawać podopiecznemu tych leków, które zostały przepisane przez lekarza. Zabronione jest również wykonywanie zastrzyków oraz podłączanie kroplówek i zakładanie cewników. Również zmienianie opatrunków leży poza zakresem kompetencji osoby, która nie jest wykwalifikowanym opiekunem.

Co może robić osoba zatrudniona w opiece osób starszych?

Jeśli interesuje Cię praca w sektorze, jakim jest opieka Niemcy to kraj, na który możesz postawić. Opiekunów osób starszych ciągle brakuje, co oznacza, że znalezienie zatrudnienia nie stanowi większego problemu. Musisz jednak wiedzieć, że jest to praca, która wymaga Twojego zaangażowania. Będzie odpowiedzialna za:

  • dbanie o dom;
  • utrzymywanie czystości;
  • robienie zakupów;
  • robienie prania.

Bardzo często obowiązki opiekunki seniora obejmują również przygotowywanie posiłków, a nierzadko również pomoc podopiecznemu w ich spożyciu. Osoby zajmujące się osobami starszymi w Niemczech mogą również odpowiadać za organizację czasu wolnego.

Czy oferty pracy opiekunki adresowane są wyłącznie dla osób mówiących biegle po niemiecku?

Oferty pracy opiekunki osób starszych pochodzą z różnych regionów Niemiec – jest ich naprawdę dużo. Różnią się one, jeśli chodzi o wymagania dotyczące znajomości języka. Jeśli myślisz o podjęciu pracy opiekunki w Niemczech, pamiętaj, że znalezienie pracy będzie zdecydowanie prostsze, jeśli Twoja znajomość języka niemieckiego będzie przynajmniej komunikatywna. W branży opiekuńczej znajomość języka nie jest jednak obowiązkowa. Agencje opiekunek osób starszych preferują osoby znające język przynajmniej w stopniu komunikatywnym, ale nie skreślają od razu tych, którzy nie posługują się niemieckim w ogóle.

Pamiętaj, że po kilkunastu tygodniach pobytu w Niemczech zaczniesz naprawdę dużo rozumieć, a także w prosty sposób rozmawiać. Im dłuższy będzie Twój wyjazd, tym lepiej opanujesz język.

Jakie są zarobki w sektorze opieki nad seniorami w Niemczech?

Jeśli chcesz pracować jako opiekunka seniora, z pewnością zastanawiasz się, na jakim poziomie plasują się zarobki opiekunki osób starszych. Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Twoja stawka będzie bowiem uzależniona od posiadanych przez Ciebie kwalifikacji, a także tego, jaki będzie Twój zakres obowiązków. Nie bez znaczenia jest stan zdrowia podopiecznego, którym będzie się zajmować.

Jeśli będzie to osoba leżąca, wymagająca mycia i przewijania, możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie niż wtedy, kiedy będzie to senior potrzebujący głównie towarzystwa. Decyzja podjęcia pracy w tym zawodzie zawsze powinna wiązać się ze świadomością dotyczącą nie tylko zarobków, ale również ogromnej odpowiedzialności. opieka seniora to naprawdę dobra opcja, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Opieka Niemcy to dobra opcja, jeśli szukasz dobrej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj