Obalamy 11 mitów o soczewkach kontaktowych

0
1200
soczewki kontaktowe czy warto

To z całą pewnością wygodna alternatywa dla okularów. Odpada problem z zaparowanymi szkłami i kroplami deszczu ograniczającymi widoczność. Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób z większą wadą wzroku, bo niwelują nie tylko problem estetyczny – zniekształcenia związane z grubością szkieł – ale w wielu przypadkach umożliwiają aktywność fizyczną, np. pływanie na basenie czy jazdę na nartach. Chronią oko przed promieniami UV. Nie zsuwają się z nosa i nie ograniczają pola widzenia jak okulary. Wielu okularników jednak podchodzi do nich z rezerwą. Oto najczęściej padające argumenty. Żaden z nich nie jest prawdziwy.

MIT 1

Nigdy się nie przełamię, żeby włożyć sobie cokolwiek do oka. Zakładanie soczewek jest dość kłopotliwe tylko w pierwszych dniach. Początkujący użytkownicy wstają czasem godzinę wcześniej do pracy! Później jednak aplikacja staje się coraz łatwiejsza i szybko przekonasz się, że jest to tak proste, jak zakładanie i zdejmowanie butów. Poza tym soczewki są miękkie i wilgotne, dlatego nie odczuwa się wcale ich zetknięcia z rogówką. Uczucie jest podobne jak przy zakraplaniu oka solą fizjologiczną.

MIT 2

Są niewygodne. Do ich wytwarzania wykorzystuje się coraz nowocześniejsze technologie. W efekcie soczewki są bardziej miękkie i zupełnie niewyczuwalne na gałce ocznej. Ryzyko dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem jest niewielkie,
a prawidłowa pielęgnacja soczewek gwarantuje zarówno bezproblemowe zakładanie, jak i noszenie.

MIT 3

Nie pozwalają oczom oddychać i są niezdrowe. Nowoczesne soczewki, np. silikonowo – hydrożelowe są wykonane z materiałów przepuszczających wystarczającą ilość tlenu, by oko odczuwało pełen komfort. Są też specjalnie zaprojektowane, tak by odpowiadały kształtowi rogówki. Pamiętajmy jednak, że soczewki kontaktowe powinien zawsze dobierać specjalista. Są wyrobami medycznymi, dlatego przestrzeganie zaleceń lekarza jest bardzo ważne dla zdrowia naszych oczu. Duży wpływ na ilość tlenu, jaki dociera do naszej rogówki, ma też właściwa pielęgnacja. Na niedokładnie czyszczonych soczewkach pojawiają się z czasem osady, które zmniejszają ich przepuszczalność. Dlatego tak ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu jest właściwa pielęgnacja soczewek i częsta ich wymiana.

MIT 4

Nie mogę nosić soczewek, bo mam astygmatyzm. To już przeszłość. W tej chwili astygmatyzm nie jest przeszkodą w noszeniu soczewek kontaktowych, ponieważ produkuje się tzw. soczewki toryczne także dla astygmatyków.

MIT 5

Nosząc soczewki, będę potrzebować okularów do czytania. Kolejny relikt przeszłości. W tej chwili na rynku dostępne są soczewki dwuogniskowe, przeznaczone specjalnie do dali i do bliży.

MIT 6

Dzieci i osoby starsze nie mogą nosić soczewek. Wiek nie jest żadną przeszkodą. Ważne jest tylko, by dziecko umiało zakładać soczewki i prawidłowo je pielęgnować. Badania pokazują, że radzą sobie z tym już ośmiolatki. Starsze osoby z kolei najlepiej czują się w soczewkach dwuogniskowych, dzięki którym nie muszą zakładać specjalnie okularów do czytania. W starszym wieku warto porozmawiać ze specjalistą o ewentualnych przeciwwskazaniach.

MIT 7

Powodują infekcje oczu. To nieprawda – infekcje są wywoływanie przez drobnoustroje – bakterie i wirusy. A te pojawiają się, kiedy nie dbamy o higienę. Prawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych: ich właściwe przechowywanie i dezynfekowanie oraz wymiana na nowe zgodnie z zaleceniami nie powoduje żadnych infekcji.

MIT 8

Mogą nagle wypaść z oka. Każdy zapewne pamięta z komedii sceny szukania po omacku zagubionej soczewki w trawie czy pod stołem. Dziś jest to niemożliwe. Podczas normalnego użytkowania miękka soczewka trzyma się mocno rogówki i nie ma praktycznie szans, by sama wypadła. W wyjątkowych sytuacjach może się to zdarzyć, jeśli zbyt mocno trzesz oko.

MIT 9

Pielęgnacja soczewek jest kłopotliwa i czasochłonna. Nie. Zabiera to maksymalnie kilka minut. Najmniej kłopotliwe są soczewki jednodniowe, które się po prostu wieczorem wyrzuca, a rano zakłada nową parę. Pielęgnacja soczewek wielorazowego użytku to niewiele więcej zachodu. Mamy do dyspozycji wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji. Polega ona na krótkim wyczyszczeniu i przepłukaniu soczewki, a następnie umieszczeniu jej w pojemniku napełnionym płynem. Pamiętajmy, by zawsze przestrzegać instrukcji podanych przez producenta płynu, bo inaczej na powierzchni soczewki będą się gromadziły osady.

MIT 10

Nosząc soczewki, nie można się malować. Nieprawda. Można i to niekoniecznie wyłącznie kosmetykami, na których napisano, że są przyjazne użytkowniczkom soczewek. Wszystko zależy od wrażliwości naszych oczu. Wystarczy pamiętać, by pomalować się już po nałożeniu soczewek i zdjąć je przed demakijażem. Trzeba być też ostrożnym, stosując lakier do włosów. Lakier może osiadać na powierzchni i zmniejszać komfort użytkowania soczewek. Najlepiej utrwalać fryzurę przed ich założeniem. Można też zamknąć oczy i poczekać aż drobinki rozpylonego aerozolu opadną. Pamiętajmy też, by uprzedzić fryzjera w salonie i w odpowiednim momencie zamknąć oczy.

MIT 11

Użytkowanie soczewek kontaktowych jest drogie. Codzienny koszt soczewek i płynu do pielęgnacji jest porównywalny do ceny filiżanki kawy. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek. Różni je także koszt ich utrzymania. Warto przeanalizować koszty i wypróbować, jak czujemy się w soczewkach jednodniowych lub dwutygodniowych oraz dopasować soczewki nie tylko do wymagań swojego oka, ale i kieszeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj