Wszystko na temat wyciągu protetycznego

0
434
protetyka wyciąg

Trudno przecenić rolę, jaką spełnia dobrze dobrany wyciąg protetyczny. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona zdrowia pracującego w pracowni protetycznej technika. Podczas opracowywania prac protetycznych powstaje pył, brud oraz niebezpieczne opiłki, które rozprzestrzeniają się po stole protetycznym, a niekiedy również jego otoczeniu. Receptą staje się wówczas montaż wyciągu protetycznego, umożliwiającego precyzyjne oczyszczenie stanowiska i dbałość o zdrowie.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne wyciągi protetyczne.

  1. Czym jest wyciąg protetyczny?
  2. Pożądane cechy, które powinny mieć wyciągi protetyczne
  3. Wyciąg protetyczny a wentylacja miejscowa

Powstawanie pyłów i zanieczyszczeń powietrza to codzienność w pracowni protetycznej. To niepożądane zjawisko stanowi pokłosie realizowanych prac, między innymi cięcia modeli, korzystania z mas ogniotrwałych i gipsów, wywiercania otworów w modelu. piaskowania. Na szczęście dobrze dobrany wyciąg protetyczny jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją. Poniżej analizujemy pożądane cechy wybranych modeli.

Czym jest wyciąg protetyczny?

Osoby zajmujące się protetyką nie będą miały większych trudności z określeniem, czym jest i do czego służy wyciąg protetyczny. Jest to urządzenie pozwalające skutecznie oczyścić stanowisko pracy i zachować świeże powietrze w pracowni. Działa podobnie jak domowy odkurzacz. Dzięki niemu technik nie jest narażony na wpływ wszechobecnego pyłu, a tym samym może ograniczyć ryzyko powstawania niektórych chorób, na przykład pylicy czy dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Obecnie oferowane produkty różnią się parametrami i oferowanymi funkcjonalnościami. Mają także różne wymiary. Są w stanie obsługiwać jedno lub kilka stanowisk. Poniżej przyglądamy się najważniejszym parametrom.

Pożądane cechy, które powinny mieć wyciągi protetyczne

To, jaki produkt finalnie pojawi się w pracowni protetycznej, stanowi pokłosie kilku czynników. Zanim wybierzesz wyciąg protetyczny, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • Do jakich urządzeń zamierzasz podłączyć wyciąg?

Wśród zróżnicowanych modeli wyciągów znajdują się również dostosowane do pracy z innym sprzętem protetycznym, na przykład urządzeniami CAM – Frezarkami czy mikrosilnikami protetycznymi niezbędnymi przy pracach akrylowych. Warto postawić na sprzęt ściśle dopasowany do potrzeb konkretnego stanowiska.

  • Ile stanowisk pracy ma obsługiwać wyciąg?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wyciąg może być przypisany do konkretnego stanowiska pracy lub obsługiwać kilka z nich, pracując niezależnie.

  • Czy lepszy będzie wyciąg z workami czy bezworkowy?

Można wybierać pomiędzy wyciągami wyposażonymi w worki, które trzeba regularnie wymieniać, albo wyciągami bezworkowymi ze specjalnymi filtrami, który również powinny być czyszczone i wymieniane.

  • Jaki poziom głośności sprzętu będzie komfortowa?

W pracowni protetycznej często działa wiele sprzętów jednocześnie, co oznacza, że wewnątrz może być głośno. Wówczas ratunkiem okaże się niski poziom hałasu generowany przez sprzęt.

Wyciąg protetyczny a wentylacja miejscowa

Wyciągi protetyczne są chętnie wybierane także dlatego, że – mimo że stanowią spory wydatek – przekładają się na konkretne oszczędności. Wentylowanie całej pracowni protetycznej równocześnie jest nie tylko zbędne, ale po prostu zwyczajnie nieopłacalne. Zamiast tego lepiej zainstalować w wydzielonym miejscu wyciąg protetyczny. Działa on miejscowo, jednocześnie zapobiegając rozprzestrzenianiu się zabrudzeń po całym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj