Dlaczego marzniemy w zimie?

0
484

Wiele osób mówi, że nie wyobraża sobie w zimie nie zjeść gorącego posiłku. Panuje powszechne przekonanie, że trzeba jeść ciepłe rzeczy, żeby się zagrzać. Zgadzam się z tym, jeśli ktoś przemarznie i potrzebne jest szybkie działanie.

Jednak co ja zauważam.

 

Osoby, które są zmarzluchami myślą, że musi mi być zimno podczas gdy nawet w zimie chodzę na bosaka po domu. Właściwie, to z tego, co zauważam największe problemy z marznięciem mają ludzie, którzy jedzą najwięcej ciepłych posiłków (zaznaczam, że to nie musi być regułą).

O co chodzi z tym marznięciem.

Po pierwsze przywołam badanie MD Gabriela Cousens, który obserwował osoby żyjące na Raw diecie na Alasce. 95% tej ludności nie miała problemu, żeby wytrwać na surowej diecie. Oczywiście ciepło się ubierali, ruszali się i spożywali rozgrzewające przyprawy – pieprz cayenne, czosnek etc.

Dr Gabriel Cousens wyciągnął następujące wnioski, dlaczego początkowo jest nam zimno na diecie Raw.

Dzieje się tak ponieważ nasze ciało oczyszcza się z toksyn. Ten nagły wyrzut – detoks może mieć właśnie takie objawy – osłabienie i odczucie zimna. Jednak jest to efekt krótkotrwały i przemijający. Podczas detoksu oczyszczają się naczynia krwionośnie, co w konsekwencji usprawnia cyrkulację krwi, dzięki której w późniejszym czasie jest nam cieplej.

Dodatkowo organizm też potrzebuje trochę czasu, żeby się przestawić na nową dietę.

Kolejną ciekawą tezą, na którą się natknęłam jest fakt, iż jeśli spożywasz ciepłe jedzenie, to organizm się nie hartuje. Tak jest też z ciepłym prysznicem. Powszechnie słyszy się, że to właśnie zimna woda hartuje ciało. Jeśli ciągle bierzesz kąpiel w ciepłej wannie, to jesteś wiele większym zmarzluchem niż przykładowo „morsy”, którym nawet mróz nie straszny. Zobacz, dzikie zwierzęta nawet w zimie nie jedzą ciepłych posiłków.

Jest wiele sposobów na to, jak utrzymać ciepło. Najważniejsze z nich to:

  • ruch,
  • ciepłe ubranie,
  • rozgrzewające przyprawy,

Już poruszałam temat jedzenia w zimie w innych artykułach.

Nie bójmy się diety Raw w zimie. Nawet jak ograniczysz procent surowego pokarmu, staraj się, żeby przeważała część surowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here