Skrzyp polny przez tyle czasu był niedoceniany. Jednak, jak się okazuje, jego właściwości mają bardzo pozytywny i leczniczy wpływ na organizm ludzki. Mówimy tu oczywiście o powszechnie znanym skrzypie polnym.
Skrzyp polny działa korzystnie dla naszej urody ale nie tylko. Powszechnie stosowany w kosmetyce w pielęgnacji włosów i paznokci, działa również leczniczo na schorzenia dróg moczowych, pocące się stopy oraz na popękane naczynka i oparzenia.
Gdzie go można znaleźć?
Jest go mnóstwo na łąkach i w lasach – często patrzymy na niego, ale jest dla nas jedynie kolejną rośliną, którą spotykamy na łąkach. Tylko czy zdjaemy sobie
sprawę z tego, jak mnóstwo właściwości leczniczych i regenerujących posiada ta roślina?
Oczywiście mówimy tu o popularnej herbatce ze szkrzypu. Najlepiej jest nazbierać i zasuszyć go latem, ale jeśli ktoś nie ma ochoty lub czasu na tego typu działania, można poszukać gotowych mieszanek oraz preparatów w sklepach zielarskich lub aptekach.
SKRZYP POLNY – WŁAŚCIWOŚCI
Mało kto wie o tym, że skrzyp polny pomaga w walce z trądzikiem oraz wspomaga gojenie się ran. Warto o tym pamiętać, kiedy pojawiają się problemy w postaci tzw. pryszczy czy innych wyprysków skórnych oraz podczas skaleczeń i zrostów skórnych.
Kolejnym bardzo istotnym działaniem tej rośliny, jest oczyszczanie i usuwanie toksyn z organizmu. Skrzyp polny bardzo szybko i skutecznie odtruwa nasz organizm ze szkodliwych substancji nagromadzonych w naszym ciele.
Kolejnym i istotnym działaniem tej rośliny jest wzmocnienie włosów (koniec problemu z rwaniem się i wypadaniem podczas czesania) oraz paznokci (szybko się regenerują i znika proble łamania i pękania paznokci).
Na koniec ciekawostka – inhalacaja z tej rośliny pomoże nam pozbyć się problemów związanych z zapaleniem płóc oraz przekrwieniem błony śluzowej.
SKRZYP POLNY – JAK GO STOSOWAĆ
Poniżej znajdziecie 3 najpopularniejsze sposoby stosowania skrzypu:
1. Herbata
2 łyżeczki skrzypu polnego (suszonego), zalać wrzatkiem w szklance.
2. Substancja do płukania jamy ustnej
Łyżeczkę skrzypu polnego (suchego) sypiemy do 250 m wody (szklanka). Gotujemy przez około 10 minut, warto dodać ekstrakt ze skrzypu (4 krople). Usta i gardło płuczemy takim wywarem 3 razy dziennie.
3. Skrzypowa kąpiel
100 g skrzypu polnego zalewamy 3 litrami wody i gotujemy przez 20 minut na malym ogniu. Następnie przecedzamy i wlewamy wywar do wanny, kšpiemy się w tym nie dłużej niż 20 minut.
Podsumowując, herbata ze szkrzypu pomaga w wielu aspektach jeśli chodzi o funcjonowanie naszego organizmu, a najciekawsze jest to, że nie trzeba specjalnie ograniczać się, jeśli chodzi o spożywanie skrzypowej herbaty – można śmiało wprowadzić ją do codziennej diety zamiast innych napojów.