Jak zwalczyć alergię za pomocą prawidłowej diety – 9 sposobów

1
1979
alergia

Alergie są jedną z częstszych przyczyn problemów zdrowotnych. Mogą być spowodowane przez pyłki, drobnoustroje, substancje i tworzywa sztuczne czy przez alergeny zawarte w pożywieniu. Wizyty u specjalistów – alergologów, dietetyków…nikt nie lubi przesiadywać u lekarzy.

Czym jest alergia?

Alergia to nic innego jak reakcja organizmu na dany alergen. Niektóre alergeny znajdują się w powietrzu np. pyłki, niektóre w jedzeniu i lekach np. orzeszki ziemne i penicylina lub w produktach codziennego użytku np. lateks.

Reakcja alergiczna może być lżejsza lub mocniejsza (łącznie ze śmiertelnie groźnym wstrząsem alergicznym). Może pojawić się wysypka, katar, łzawienie, opuchlizna, świąd, problemy żołądkowe, duszności a nawet paraliż.

Alergie to naprawdę bardzo poważny problem dzisiejszych czasów, można powiedzieć, że to swego rodzaju choroba cywilizacyjna.

Istnieje wiele sposobów na leczenie alergii, od najbardziej podstawowych terapii medycznych (np. leki przeciwalergiczne, kroplówki, odczulanie) po różne terapie niekonwencjonalne.

Dobrym sposobem walki z alergiami jest wprowadzenie do swojej diety produktów, które mogą zatrzymać lub znacznie złagodzić problem. Oczywiście taka zmiana diety na własną rękę nie może pozostać jedynym sposobem leczenia, trzeba pamiętać o regularnych wizytach u specjalistów i przeprowadzaniu niezbędnych badań.

Oto lista kilku produktów spożywczych, które pomogą załagodzić skutki alergii:

1. Zioła

Niektóre zioła mają właściwości odczulające. Wpływają na receptory alergiczne produkując histaminę oraz wykazują silne działanie przeciwzapalne.

Zioła szczególnie polecane w walce z alergią to pokrzywa i rumianek. Zaleca się regularne picie gorących naparów z tych ziół.

Uwaga! Zioła dla niektórych są pomocne, a dla innych wręcz przeciwnie. Mogą powodować reakcję alergiczną (np. rumianek). Należy ich używać ostrożnie, po uprzednich testach alergicznych i konsultacji z lekarzem prowadzącym.

2. Niektóre owoce cytrusowe

Grejpfruty i cytryny to owoce, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe.

Owoce te zawierają specjalne związki, które blokują niektóre receptory powodujące uciążliwą reakcję alergiczną.

Są przydatne w leczeniu zarówno alergii, jak i w czasie osłabienia organizmu.

3. Probiotyki

Probiotyki, czyli popularne zwłaszcza w czasie terapii antybiotykami, specjalnie wyselekcjonowane, żywe kultury bakterii, które mają za zadanie ochronę naszego układu pokarmowego.

Probiotyki wykazują silne działanie przeciwzapalne i antyalergiczne. Mogą łagodzić uciążliwe objawy alergii.

4. Dieta bogata w Omega-3

Ulgą dla alergików może być dieta bogata w oleje z grupy Omega-3. Znajdziemy je w rybach, niektórych orzechach oraz nasionach.

5. Miłorząb japoński

Dobrym sposobem na walkę z alergią może być suplementacja diety o środki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Ta roślina wykazuje działanie hamujące reakcje alergiczne, dlatego zaleca się jej przyjmowanie w stanach zwiększonego narażenia na alergeny.

6. Jabłka

Jabłka tylko z pozoru wydają się być zwykłymi owocami. Oprócz swoich walorów smakowych i odżywczych mogą także zwalczać alergie.

W jabłkach znajdziemy kwercetynę (która blokuje i łagodzi reakcje alergiczne) oraz flawonoidy.

7. Kwercetyna

Kwercetyna to substancja, którą znajdziemy w wielu sezonowych warzywach i owocach. Jest ona niezastąpiona w walce z alergiami. Jak zostało już wspomniane wcześniej, blokuje i łagodzi reakcje alergiczne. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega tworzeniu się zakrzepów, spowalnia procesy starzenia, obniża poziom złego cholesterolu.

Gdzie znajdziemy kwercetynę? W winogronach, jabłkach, truskawkach, czosnku, cebuli, brokułach, kabaczkach itp.

8. Imbir

Imbir to korzeń, który o setek lat jest stosowany w tradycyjnej medycynie. Ma właściwości odkażające, przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki, wzmacnia odporność, rozgrzewa, zwalcza wirusy, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Te i inne jego właściwości sprawiają, że jest on niezastąpionym środkiem wspomagającym łagodzenia alergii.

Imbir, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych, ułatwia oddychanie. Dzięki tej właściwości to nieoceniony środek, który możemy zastosować w momencie kiedy alergia zaatakuje ze skumulowaną siłą i chory zacznie się dusić (oczywiście jest to tylko środek doraźny! W tej sytuacji należy niezwłocznie wezwać karetkę).

9. Orzechy?

Może wydawać się to dziwne…przecież orzechy, szczególnie ziemne, zaliczane są do jednych z bardziej niebezpiecznych alergenów. Jednak najnowsze badania brytyjskich naukowców dowodzą, że im wcześniej wprowadzi się do diety dziecka orzechy, tym mniejsza szansa, że w dorosłym życiu dziecko będzie alergikiem!

Badania ciągle są w fazie testów i póki co zaleca się ostrożność we wcielaniu ich w życie, jednak jest to dobre rokowanie na przyszłość…być może wkrótce zapomnimy o popularnej i niebezpiecznej, zarówno wśród dzieci jaki i dorosłych, alergii na orzeszki?

Życie z alergią nie należy do łatwych. Katar, łzawienie, wykwity skórne, opuchlizna…każdy alergik wie, że te objawy nie rokują dobrze. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z alergią. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem do swojej diety kilku produktów, które pomogą w załagodzeniu objawów alergii i poprawią jakość życia chorego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj