Co na cholesterol bez recepty? Bezpieczne sposoby na obniżenie cholesterolu

0
506
cholesterol testy leczenie

Wysoki poziom cholesterolu nie jest dobrą wiadomością. Nadmierne stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL może prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń, w tym miażdżycy, a w konsekwencji – choroby niedokrwiennej serca. Zastanawiasz się, jak „zbić” cholesterol? Jest dobra wiadomość – możesz sobie pomóc nie tylko poprzez stosowanie leków. Poznaj bezpieczne, domowe sposoby na obniżeniu stężenia tej substancji.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu – wsparcie lekarza jest kluczowe

Na początek najważniejsze: jeżeli badania pokazują, że masz podwyższony poziom cholesterolu, koniecznie skonsultuj to z lekarzem prowadzącym. To ważne, ponieważ sposób leczenia hipercholesterolemii jest uzależniony od Twojego stanu zdrowia.

Lekarz, aby stworzyć odpowiedni plan działania, weźmie pod uwagę przede wszystkim tzw. współczynnik SCORE. To wskaźnik, przy pomocy którego jest określane ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu następnych 10 lat[1].

  • Jeśli jesteś obarczony niskim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, a podwyższony poziom cholesterolu wystąpił pierwszy raz, najpewniej zostanie zalecone leczenie niefarmakologiczne w połączeniu z regularnymi badaniami krwi.
  • Leczenie farmakologiczne może być konieczne u pacjentów z wyższym wynikiem SCORE (5% lub więcej), a także tych, którzy zmagają się z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca czy z nadciśnieniem. W takich przypadkach lekarz najpewniej przepisze statyny lub – ewentualnie – żywice jonowymienne[2].

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli za wysoki poziom cholesterolu wymaga leczenia farmakologicznego, konieczne jest również wdrożenie zmian w trybie życia. I to właśnie te zasady można uznać za sposoby na cholesterol bez recepty.

Bezpieczne domowe sposoby na cholesterol – na co postawić?

Masz zbyt wysoki poziom cholesterolu? Możesz z nim skutecznie walczyć metodami niefarmakologicznymi[3]. Co możesz zrobić?

1. Ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych

Środowisko naukowe jest zgodne: nasycone kwasy tłuszczowe, a więc te pochodzenia zwierzęcego, podnoszą cholesterol – zwłaszcza spożywane w nadmiarze[4]. Dlatego należy zmniejszyć ich ilość w swojej diecie. Czego zatem unikać? Na liście na „nie” są przede wszystkim:

  • czerwone mięso, np. wieprzowina,
  • krowie mleko i jego pełnotłuste przetwory – np. śmietanka czy sery.

Warto też zastąpić masło margaryną zawierającą sterole roślinne. Te substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[5]. Są one zawarte np. w margarynie Optima Cardio.

2. Ograniczenie spożycia tłuszczów trans

Izomery kwasów tłuszczowych trans znajdują się m.in. w żywności wysoko przetworzonej, np. w słodkich i słonych przekąskach typu chipsy, wafelki, ciasteczka itp. Są również obecne w mięsie i mleku (oraz jego przetworach) przeżuwaczy. To kolejny składnik, który powoduje wzrost „złego” cholesterolu LDL[6].

3. Zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy, którego bogatym źródłem są np. produkty pełnoziarniste czy warzywa, również pomaga obniżyć poziom LDL i cholesterolu całkowitego. Jego dzienne spożycie powinno wynosić min. 3 g na dobę[7].

4. Więcej ruchu!

Zdrowa dieta to nie wszystko, co możesz zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu. Jak pokazują badania, wystarczy 30-40 min umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, aby ograniczyć ryzyko zgonu z powodu chorób krążenia[8]. Pamiętaj: możesz wybrać taki sport, który sprawia Ci najwięcej przyjemności. Nordic walking, bieganie, a może pływanie lub rower? Decyzja należy do Ciebie!

5. Rzucenie palenia

Palenie papierosów to jeden z czynników wpływających na poziom cholesterolu, a także rozwój chorób cywilizacyjnych[9]. Jeśli często sięgasz po tytoń, a wykryto u Ciebie np. zbyt wysokie stężenie LDL – to „ostatni dzwonek”, aby pozbyć się tego szkodliwego nałogu. Zrób to czym prędzej – organizm Ci podziękuje.

Jak zatem widzisz, możesz na wiele sposób wspomóc swój organizm w walce o powrót prawidłowego poziomu cholesterolu. Nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ogromny krok w stronę lepszego zdrowia i dłuższego życia.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/ryzyko/58837,jak-oszacowac-u-siebie-poziom-ryzyka-sercowo-naczyniowego

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/88295,hipercholesterolemia

[3] https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/20412

[4] Europejskie wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom serca i naczyń w praktyce klinicznej na 2012 rok. Kardiologia Polska 2012; 70 (supl. I)

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/109559,czy-wszystkie-kwasy-tluszczowe-trans-sa-zle

[7] Wojciech Łukaszewski i wsp.; Diagnostyka i leczenie zaburzeń lipidowych według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) z 2016 roku; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 1, 23–35

[8] Ocena poziomu aktywności fizycznej dorosłej populacji Polski. Wyniki programu WOBASZ; Kardiologia Polska 2005; 63: 6 (supl. 4)

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj